Зеленият преход беше една от основните цели, които си постави Комисията "Фон дер Лайен" в началото на своя мандат през 2019 г. По данни на екологичната организация Ember, цитирани от Ройтерс, оттогава до края на 2023 г. новите мощности, използващи възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), се увеличават с 46%, измествайки около 20% от въглищните мощности в областта.
Соларните централи се удвояват и вече имат капацитет от общо 257 гигавата, или това означава, че всеки ден в ЕС са били инсталирани по 230 хил. панела в последните четири години. Вятърните централи увеличават своя капацитет с 31% до 219 гигавата, се казва още в доклада.
Ако го нямаше този ръст при ВЕИ, въглищните мощности биха записали спад от 1,9 на сто, но реално тези мощности намаляват с 22%. Или с други думи, около 1/5 от въглищните мощности в общността са заменени от чисти източници на енергия.
Като цяло делът на въглищата и природния газ в микса намалява от 39% до 32,5% в анализирания период. Делът на ВЕИ пък се увеличава от 34% до 44% към края на 2023 г.
ЕК обаче има още по-амбициозна цел - ВЕИ да предоставя 45% от енергията, която използва ЕС до 2030 г., отбелязва Ройтерс.
Предстоящите избори за Европейски парламент (6-9 юни) ще определят насоката на движение на общността. Проучванията на общественото мнение показват, че крайнодесните партии ще постигнат ръст, а традиционните ядра, в които се взимат решенията - център-десните, център-левите формации и зелените движения, ще имат по-малко представителство.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 2 години Съпрyгът ми и аз свaлиxме излишнитe килoгpами бeз диeтa и cпopт и самo за две сeдмици. Най-ефeктивното лeкаpcтвo, което помогна на милиoни и ще ви пoмогнe:---- https://***/keto отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk ... вероятно още повече ще се изумиш , когато разбереш , че няма да се заравят , а ще се рециклират масово ... ето виж една от стотиците фабрики , които се изграждат в ЕС , УСАто и Поднебесната ... онова , което ще се складира засега е 1-2% от целият панел , защото рециклирането му на този етап е доста трудоемко и скъпо ... https://***.youtube.com/watch?v=p7pK4fbGtLY отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 какво говориш, светлото бъдеще е все по-близко! Аз се изумих от количеството ***, което един ден трябва да се закопава в някоя въглеродно-неутрална пещера. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: evlogi ... opkaта е добър в декларативните писания , сметките не са му силата ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Един път за никъде. Достатъчно е да изригне един по-сериозен вулкан и тия соларни панели стават ненужни за дълго време. Да не говорим, че при настъпващите катаклизми, придружени с катастрофални обледенявания, панелите няма да стават дори за подпалки. В миналото водите на световния океан са спадали с почти 100 м. Къде е отивала тази вода? Ами натрупвала се е като дебели ледници. === https://youtube.com/watch?v=np5D1sTz5Vc отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дребна подробност е, че тия почти черни панели се нагряват над 100*С и създават мощни възходящи потоци. А те пък изсипват отгоре благодатна градушка, съсипваща незаконните насаждения, заемащи площи за соларни панели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk 230 хиляди панела по 400 *** на панел са около 92 мегавата. 1 декар събира около 90 квт.т.е 230 хиляди панела изискват около 1000 декара на ден, или 1 квадратен километър...Т.е. 365 кв. км. на година...Площта на ЕС е 4233 262 кв.км. За инсталацията на тези панели всъщност е използвана една пренебрежимо малка част от територията,а разбира се , една част от тези панели е на покриви , така че всъщност използваната площ е дори по-малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години A стига бре! 230хил. панела/ден!?! Петилетката за 3 дни, дрогаре и дрогарки! С това темпо скоро непокрито от панелки парче земя няма да остане! :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар