Енергийната система в южните части на Русия се срина, след като сработи автоматичната защита на един от реакторите в ядрената централа в Ростов, съобщава ТАСС. Според съобщенията причината е повреда в турбогенератора. По данни на "Росатом" няма промяна в радиационния фон, но от системата са изведени 1,5 гигавата мощности.
Стотици подстанции са изключени и без ток са много от населените места в района и в окупирания Крим. На полуострова е спряно движението в редица градове, сред които Ялта, Керч, Федосия и Судак, тъй като няма захранване на светофарната уредба.
В социалните мрежи има съобщения и за спиране на работата на два от трите блока на топлоцентрала в Бурятска област, което остави без захранване над 115 хил. абоната.
Високите температури, обхванали части от Европа, доведоха до увеличаване на потреблението на електроенергия, включително и в европейските части на Русия. По данни на енергийната борса в страната цената на електроенергията за днес (16 юли) за първи път прескочи нивото от 2000 рубли за мегаватчас.
"Комерсант" съобщава, че цената на електроенергията в южните части на Русия се е увеличила със 17% през последните дни заради горещините и увеличеното търсене. В същото време производството на електроенергия е ограничено, включително и от ядрените и водните централи в региона. Руското издание съобщи преди дни за планирани изключвания на захранването в Ростовска област, чрез които да бъде избегнато претоварването. Причината са ремонти в топлоцентрали в региона.
От началото на юли заради високите температури потреблението на електроенергия в Русия се е увеличило с 9%.
Цената на електроенергията в Русия достигна исторически рекорд през януари - 2912 рубли за мегаватчас след рекордно ниски температури в части от страната.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Времето днес: Облачно и на места с превалявания от дъжд
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
преди 1 година Кой го е окупирал тоя крим че все така го пишете. Да не е по заявка на министерството на пропагандичката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година хаха ... у нас чат-пат аварира хилядник и излиза от мрежата , да сте видели тука-има тука нема с токът ?! а вмогучая дето хилядници под път и над път , тецове да търсиш , излиза един хилядник и южна рассийка потъва в мрак ... не град , не два , а 1/4 от държавата ... за този ли прогресивен свят по цел ден дърдорите ребята ?! хаххаххахаааа ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар