IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Рискът от спиране на електричеството нараства за мрежите в Северна Америка

Проектите за слънчева енергия и батерии не се свързват с мрежата достатъчно бързо, за да заменят извежданите от експлоатация въглищни и газови мощности, сочи доклад

22:00 | 17.12.24 г. 8
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Рискът от прекъсване на електрозахранването ще се увеличи за по-голямата част от Северна Америка през следващите години до края на десетилетието поради нарастващото търсене на електроенергия и затварянето на електроцентралите, работещи с изкопаеми горива, предупреждава доклад на North American Electric Reliability Corporation (NERC), цитиран от Bloomberg.

Проектите за слънчева енергия и батерии не се свързват с мрежата достатъчно бързо, за да заменят извежданите от експлоатация въглищни и газови мощности,  се предупреждава в проучването.

В допълнение към това, новите енергийни ресурси са по-променливи и зависими от метеорологичните условия от тези, които заменят.

Прогнозите са, че проблемът ще стане особено остър за независимия системен оператор, който покрива голяма част от американския Среден и е определен като „висок риск“ за потенциален недостиг на електроенергия през следващите пет години.

Докладът подчертава предизвикателствата, пред които са изправени фирмите за комунални услуги и мрежовите оператори, тъй като се очаква търсенето на енергия да нарасне значително, водено от изкуствения интелект и електрификацията на икономиката. В същото време опасенията за околната среда доведоха до затварянето на въглищните и газови централи, които традиционно съставляват гръбнака на електроенергийната система на САЩ. Докато тези ресурси се заменят със слънчева енергия, вятър и батерии, новите проекти могат да се сблъскат със забавяне при включването им към мрежата.

„Размерът и скоростта, с които центровете за данни могат да бъдат изградени и да се свържат с мрежата, представляват уникални предизвикателства за прогнозиране на търсенето и планиране на поведението на системата“, подчертава NERC в своята оценка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:13 | 17.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

7
rate up comment 6 rate down comment 0
aldy
преди 11 месеца
Явно "зеленият хайвер" не е подходящ за собствена консумация. Щото трябва да се плаща. Дебело. Но за пробутването на формени буннаци е супер. Колко хубаво било да имаш еФФтин ток през деня, а вечер да си светиш на свещи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 15
khao
преди 11 месеца
До: khao ploskozemci е лоша дума, хахахахаха! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 18
khao
преди 11 месеца
*** сte уникални... до оня ден бутаха САЩ, днес вече са загрижени за енергийната им сигурност... и накрая ще стане както обикновено! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 2
evlogi
преди 11 месеца
То вече се случва на места.Постоянно се вдига гюрултия по темата.Но хубавото там е,че общо взето,като се види че нещата отиват на сго.внясване, частния сектор се намесва и нещата се получават.Както сега се очертава да се случи поради огромните нужди на големите технологични компании от електроенергия ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 4
Dani_2077
преди 11 месеца
Ще пуснат да работят консервираните АЕЦ, както решиха Майкрософт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 7
cyclop
преди 11 месеца
Е как ще зареждате колите-играчки. А ако стане нещо и трябва да се евакуираш? Само нормалните хора с нормални автомобили ще се спасят. А ваксинираните теслопритежатели ще висят на дръжките отвън
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 7
Tikva007
преди 11 месеца
*Рискът от спиране на електричеството нараства за мрежите в Северна Америка* - Те това да имат късмет да си докарат - да останат без ток, пък после ще гледаме края на зеления хайвер в Америка. Докато имат ток, ще се правят на еко. Явно ще трябва някъде яко да изтрещи, за да се събудят и разтичат глъмовете. Руснаците казват *Пока гром не грянет, мужик не перекреститься* - или българската алтернатива: *Докато има зъби, лисицата хаджийка не става*. Като наша ташка - докато има АЕЦ, ще дррищи зелено
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още