Вследствие на политиката си за максимален натиск над Иран САЩ няма да продължат облекчението, което досега даваше възможност на Ирак да купува иранска електроенергия, съобщи говорител на Държавния департамент, цитиран от Ройтерс. Целта на Вашингтон е да принуди Техеран да преговаря с американците относно иранската ядрена програма.
Източници на агенцията отбелязват обаче, че с този ход Вашингтон опитва също да принуди и Ирак да допусне износа на кюрдски петрол. По този начин САЩ ще могат да наложат по-тежки санкции върху иранския петрол, без да предизвикат сътресение на петролните пазари. Иракското правителство от месеци води преговори без резултат с полуавтономния кюрдски регион за износа на петрол.
В петък (7 март) американският президет Доналд Тръмп изпрати писмо на иранските власти с предложение да бъдат проведени преговори за ядрената програма. Иранският аятолах Али Хаменей обаче отговори, че не преговаря с правителства, които "извиват ръце".
В Техеран отбелязват, че програмата за обогатяване на уран е само с мирни цели. От Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) обаче предупредиха, че страната е много близо до създаването на ядрена бомба.
"Президентът Тръмп много ясно показа, че иранският режим трябва да прекрати амбициите си за създаване на ядрена бомба или ще се изправи пред максимален натиск", каза говорителят по въпросите на националната сигурност в Белия дом Джеймс Хюит. Той допълни, че в САЩ се надяват, че Иран ще постави интересите на своя народ и региона над своите "дестабилизационни политики".
Същевременно Ирак няма друга алтернатива за доставки на електроенергия и това ще се окаже сериозен проблем през лятото, отбелязва още Ройтерс.
Агенцията припомня, че през 2018 г. Доналд Тръмп позволи на Ирак да купува електроенергия от Иран. Това разрешение беше продължено и от администрацията на Джо Байдън под условието, че Багдад ще намали енергийната зависимост от Техеран. Сега говорител на Държавния департамент отбеляза, че Иран е "ненадежден енергиен доставчик" и призова Ирак по-бързо да намери алтернативи.
В институцията не виждат проблем със спирането на тока - през 2023 г. иранската електроенергия е покривала 4% от потреблението в Ирак. В Багдад обаче са силно притеснени, още повече, че трудно могат да намерят нови източници, коментират правителствени източници пред Ройтерс.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
преди 1 година Ирак, изконна американска територия. И ако тамошния губернатор си мисли че ще си купува ток от който му скимне, скоро ще му бъде обяснено че не може така :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Самоувереният Путин сигурно ще наблюдава и ще се усмихва махайки с ръка сякаш всичко е под негов контрол . Когато един от най верните му съюзнице ще бъде унищожен защото това го иска Израел . Ако помогне на Иран да придобие ядрени технологи която от своя страна ще го направят ядрена държава и в Близкият Изток нещата коренно ще се променят в полза на Иран и ще е полза и за Русия . Америка и Европа си правят това което искат а Путин само наблюдава като не показва никаква реакци и се усмихва ка отговор Сигнализирай за неуместен коментар