С 51% се увеличава броят на българските граждани, реализирали туристически пътувания през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие, показват предварителни данни на НСИ.
Общо 1,8 млн. са пътували през юли, август и септември, като преобладаващата част от тях – 72,3%, са пътували само в страната, 20,8% - само в чужбина, а 6,9% са пътували както в страната, така и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2023 г. броят на пътувалите лица на възраст 15 и повече навършени години запазва нивото си.
Пътували лица на възраст 15 и повече навършени години по тримесечия
Източник: НСИ
Най-много са пътували българските граждани на възраст между 25 и 44 години – 703,2 хил., или 38,6% от всички. Независимо от възрастовата група, мнозинството са предприели пътувания в страната, като най-висок е делът им (78,3%) при лицата на възраст 65 и повече години. Делът на пътувалите в чужбина лица на възраст 25-44 години (23,6% от пътувалите в тази възрастова група) е най-голям в сравнение с останалите групи.
Повече почивка, отколкото работа
Над 70% от пътуванията и в страната (73,4%), и в чужбина (72%) са били с цел почивка и екскурзия. По професионална причина в България са пътували 3,5%, а в чужбина – 1,5%. Над 2 милиона, или 83,2%, от проведените пътувания са били самостоятелни, като 89,2% от тях са били в страната, а в чужбина – 65,6%.
Структура на туристическите пътувания по цели в страната и чужбина през третото тримесечие на 2024 година
Източник: НСИ
Българите са харчили най-много за храна и при пътувания в страната (41,6%), и в чужбина (30,8%). Повече разходи е правило едно лице за професионално пътуване в чужбина, отколкото за пътуване с лична цел. При пътуване по работа разходите са средно 288,96 лв. в страната и 1232,93 лв. в чужбина, докато за пътуване с лична цел разходите в страната са средно 498,99 лв. в страната и 849,05 лв. в чужбина.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил
преди 1 година Може ли някой да обясни - когато хората се качват на самолета, на кого съобщават целта на пътуването си??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар