Над една трета от българите не планират или не могат да почиват това лято. Домакинствата, които планират летни почивки, са подготвили малко над 2 хил. лева общо за летния си отдих. Цялостните предпочитания са за почивка на море, но една четвърт от запитаните признават, че не си позволяват дори да мислят за летни почивки. Това сочи социологическо проучване от агенция „Мяра".
Според него близо 38% от българите не планират или не могат да почиват през това лято. Анкетираните, посочили, че няма да почиват, са предимно възрастни хора от по-малки населени места.
33,2% от запитаните твърдят, че ще почиват в България, 11,9% – в чужбина, а 9,6% възнамеряват да бъдат и в България, и в чужбина. Близо 8% се колебаят в отговора си, сочи проучването.
Домакинствата са заделили средно 2200 лв. за почивката си, като икономически активните възрастни са и тези, които могат да отделят повече средства, коментират от агенцията.
Източник: НСИ
Според проучването най-предпочитаната почивка е на море, като 38,9% избират тази опция, 15,3% предпочитат почивка, различна от морската, а 16,1% не могат да определят. Близо 4% не могат да преценят. От агенцията подчертават, че 25,9% от запитаните попадат в категорията „нямам възможност да мисля по такива теми“.
Темата за летния отдих е твърде далеч от възрастните, представителите на малцинствени групи и на населението от селата, посочиха от агенцията и добавиха, че в подобни изследвания, засягащи жизнения стандарт и възможности, невинаги се наблюдава пълна искреност в отговорите.
Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети сред 806 пълнолетни български граждани между 8 и 16 май 2025 г. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове, а 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 6 месеца Важното е, че сме *на масата на силните*. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца Aлexaндpo, мразят те нещо тука, а?! Прокклет им се струваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца *** йелоупаввета!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца До: khao, при 38% руссороби и още поне 8-33% скрити лимонки-русссороби, ти и другите *** ставате стратегическо малцинство. Марш в Еврабия. Тука няма да има място за самоповярвали си еввнуси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца А стига бе. Не бяхме ли в клуба на богатите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар