Най-късно до 2029 г. проектът за магистрала Русе - Велико Търново трябва да бъде реализиран, коментира ръководителят на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България Йорданка Чобанова по време на информационен ден, посветен на проекта, който се е провел в град Бяла, Русенско.
"Проектът е наистина от стратегическо значение за България, но също така и за Европа. Той свързва Балтийско, през Черно, до Егейско море. Това е проект, който ще направи България силен регионален лидер, ще подобри живота на хората, който ще адресира и много важен въпрос, свързан с обезлюдяването, който ще направи Северна България по-добър притегателен център за инвестиции, за работни места", каза още Чобанова, която призова да се действа бързо.
Мартин Георгиев, директор на дирекция в Министерството на транспорта и съобщенията и ръководител на програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г., отчете, че необходимите средства са осигурени.
"Това, което ние можем да кажем, е, че очакваме до края на годината да разплатим поне 300 млн. лева, което е от голямо значение за цялостното изпълнение на Програма "Транспортна свързаност". Безвъзмездната помощ, която ние предоставяме за изграждане на този обект - около 1 млрд. лева, е около 28% от общата стойност, разполагаема по Програма "Транспортна свързаност". Изпълнението на този проект е от значение не само за конкретната инвестиция, а и за цялостното изпълнение на програмата в срока, в който тези средства са разполагаеми за България", каза Георгиев.
Официалната първа копка на магистралата между Русе и Велико Търново беше на 3 декември 2023 г. Тогавашният министър-председател Николай Денков заяви, че това ще бъде един от основните му приоритети.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов отчете в началото на тази година, че заради льосовата почва проектът ще претърпи промени, но не е заплашен.
В рамките на информационния ден беше представен актуалният строителен напредък по трасето на новоизграждащата се магистрала и техническите решения по строителството. Членът на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Венцислав Атанасов уточни, че археологическите проучвания по трасето няма да забавят строителството. Той добави, че обходът на Бяла, по който се работи в момента, трябва да бъде завършен до средата на 2028 г.
Строителството напредва с темповете, които в момента желаем, каза още инж. Венцислав Атанасов. "Хумусът е отстранен и добрата новина, която е свързана с наличието на льосови почви в района, е, че имаме вече разрешение за строеж и за останалата част от обхода на Бяла. Там е участъкът, който е с висок насип с льосов цимент. Разрешението за първия участък, който е от нулевия до 40-ия км, очакваме най-късно до ноември да бъде издадено и там вече да започнат строителните дейности", допълни инж. Венцислав Атанасов.
Областният управител на Русе Драгомир Драганов коментира, че над 8,4 млн. лева са изплатените от септември 2023 г. насам обезщетения на собственици, чиито имоти са отчуждени за изграждането на автомагистралата между Русе и Велико Търново.
(БТА)


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?