Австралийските миннодобивни компании с фокус върху лития съкращават работни места, бюджети и преразглеждат изплащанията на дивиденти след спада в цените на ключовия метал за електромобилните батерии, съобщава Bloomberg.
Core Lithium Ltd. ще съкрати „няколко роли“ в организацията през настоящото тримесечие поради текущите пазарни условия, разкрива компанията в своя тримесечен отчет, публикуван в сряда. По-рано този месец производителят обяви спиране на своята миннодобивна дейност близо до Дарвин в северната част на страната.
За да запази баланса си, Pilbara Minerals Ltd. обяви, че е малко вероятно да изплати дивидент за полугодието, приключило на 31 декември. Компанията заяви това в своя тримесечен отчет, като междувременно разкри и плановете си да намали годишните разходи за проучване на нови находища. Това намаление може да достигне до 100 млн. австралийски долара (66 млн. долара).
Последните усилия за намаляване на разходите в индустрията следват решението на най-големия производител на литий в света - Albemarle Corp., да намали разходите за нови проекти, както и броя на служителите си.
Цената на литий се срина през 2023 г. Източник: Bloomberg/Benchmark Mineral Intelligence
Цените на сподумена - скала, съдържаща литий – продължиха да спадат през януари, след като се сринаха с 80% миналата година.
Core Lithium също намали своя бюджет за проучвания от 35-50 млн. австралийски долара на 27-29 млн. австралийски долара. Компанията отчете 39% увеличение на производството на сподумен за второто тримесечие, докато Pilbara Minerals записа 22% ръст за същия период.
Pilbara Minerals заяви, че цените на сподумена ще останат нестабилни в краткосрочен план, но че „дългосрочната перспектива остава положителна с очакван структурен дефицит на предлагането на литиеви материали спрямо очакваното търсене“.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ