fallback

Oryx: 14 самолета Су-25 от България са предоставени на Украйна

Западните партньори са дали повече от 4000 единици военна техника на Украйна, сочат данни на анализаторите, които обаче не могат да бъдат потвърдени

15:16 | 16.01.23 г. 14

Украйна е получила 14 самолета Су-25, закупени от държави на НАТО от България, и предоставени на Киев, пише в анализ на нидерландската анализаторска компания Oryx, цитиран от Bloomberg. Агенцията обаче посочва, че в документа се изброяват публично направените заявки, а част от тях може да са само обещания, които Киев така и не е получил. От друга страна е много вероятно да не са включени оръжия, които Украйна е получила, но никой не ги е анонсирал.

Пълният списък, базиран на изявления на страните, не може да бъде проверен от независим източник, допълва още Bloomberg. Пред БНТ външният министър Николай Милков коментира, че няма информация по повод този доклад. Преди време и Министерството на отбраната отхвърли твърдения, че България е доставяла въоръжение на Украйна, включително и самолети. Пред БНР от ведомството допълват още днес (16 януари), че не е продавало и/или предоставяло на държави от НАТО самолети Су-25, предназначени за Украйна.

От националното радио уточняват още, че България е поела ангажимент само за доставка на леко стрелково оръжие и боеприпаси, но не и на самолети и тежка техника. В средата на декември Народното събрание ратифицира споразумение за доставка на оръжие за Украйна. На 23 декември зам.-министърът на отбраната Катерина Граматикова отчете по време на пресконференция, че започва изпълнението на операцията за доставка на военно оборудване, което се предоставя безвъзмездно на Украйна.  

Като цяло за 11-те месеца война Украйна е получила повече от 4000 единици военна техника, сочи статистиката на Oryx. Сред тях са танкове (от съветско време), системи за залпов огън, бронетранспортьори, гаубици и артилерийски установки, системи за протововъздушна отбрана и самолети.

Освен 14-те самолета от България в списъка са вписани още четири Су-25 от Северна Македония, както и 20 руски хеликоптера Ми-17, пленени от САЩ в Афганистан, и 11 други съветски хеликоптера от Словакия, Чехия и Латвия. Западните партньори са доставили още различни видове дронове, включително и "Байрактар", произведени от Турция.

Полша, Чехия и Словения общо да предоставили 410 съветски танка, а отделно и украинските военни използват пленени руски танкове. Според източник на Bloomberg украинските военни са превзели поне 200 танка до септември, но не е ясно в какво състояние са точно.

Сега Украйна получи обещания и за първите западни танкове. Първа направи това Полша - по време на посещение в Украйна полският президент Анджей Дуда съобщи за "рота танкове "Леопард", които ще предостави на Киев, а малко по-късно в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски британският премиер Риши Сунак потвърди доставката на 14 танка Challenger 2.

Към момента текат дискусии между членове на НАТО за още доставки на танкове, в резултат на които Германия може да предостави още "Леопард"-и. Решение се чака на 20 януари по време на срещата на министрите на отбраната във формата "Рамщайн".

Едно от най-ценните оръжия, които Украйна получи досега, са системите за залпов огън HIMARS, благодарение на които военните успяха да проведат няколко контранастъпателни акции и да освободят Харковска област и Херсон. Основните цели на системите са оръжейните складове, командните центрове и казармите на руснаците, намиращи се на украинска територия.

По данни на Oryx Киев е получил 38 такива системи от САЩ, както и повече от 40 122 мм съветски системи от Полша и Чехия. Общо в Украйна са доставени 95 системи за залпов огън.

Графика: Bloomberg

Изчисленията на Bloomberg показват, че в периода януари-ноември 2022 година Украйна е получила военна помощ на стойност над 32 млрд. долара. Повече от половината - 18,1 млрд. долара, идва от САЩ. Отделно страната предоставя и по около 1 млрд. долара всеки месец за подкрепа на бюджетния дефицит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:42 | 16.01.23 г.
fallback
Още от Свят виж още