Европейският съюз (ЕС) започва да се превръща във васал на НАТО – това смята Русия, позовавайки се на съвместна декларация, в която двете организации обещават да задълбочат сътрудничеството си в отговор на войната в Украйна, съобщава Ройтерс.
В декларацията, публикувана във вторник, НАТО и ЕС посочват: „Днес сме изправени пред най-сериозната заплаха за евроатлантическата сигурност от десетилетия. Бруталната руска война срещу Украйна нарушава международното право и принципите на Хартата на ООН“.
Заедно те се ангажират да издигнат партньорството си „на следващо ниво“ в отговор на растящите заплахи и предизвикателства.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че действията им „потвърждават пълната субординация на ЕС пред задачите на Северноатлантическия блок, който е инструмент, за да се гарантират американските интереси чрез сила“.
Според нея европейците са изправени пред „незавидната съдба на американски васал, изгубвайки позициите си в световната политика и икономика, попадайки в растяща зависимост от Вашингтон с всяка стъпка“.
Изправен пред увеличаващите се западни санкции, руският президент Владимир Путин заяви по-рано, че страната му ще засили сътрудничеството с други партньори, особено Китай, за да се противопостави на хегемонията на САЩ и да създаде „многополюсен свят“.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
преди 3 години До: Tikva007 хахахахаха, размаза предишното л...но с още по голяма глупост... Дааа, американския ВПК, разчита силно на тия 50 брадлита зада живее! :D:DОсновия интерес от войната беше вашия... Вие нападнахте, вие се опитвахте да грабите, но не ви се получи... или твърдиш че *** няма акъл и той е спасил американската икономика.... но май единствения без акъл си, ти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao: Така е, но това само потвърждава тезата, която изложих. Ясно се вижда по резултата кой има интерес от войната в Украйна. Джокер: виж динамиката на поръчките към американския ВПК, който всъщност вади икономиката на САЩ и от Голямата депресия в годините на ВСВ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Време е юропата да си върне вересиите по "Плана Маршал". Да върне и ГДР, защото е нарушила договорените условия за обединението на Германия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: valentino29 Скоро няма да има наистина, но на нея не и и трябва.Крепостниците сякаш баба им все с БВП е живяла...Малко водка, някой друг макет на танк като мине ( ако може) по Красная площадь- стига им толкова... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Tikva007 хахахахха, какво колосално глууупости си изтрещял отново! :D точно преди година, Нато беше умрелооо куче, но късия убиец го възкреси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: evlogi Глупости, Русия даже няма БВП,каквото и да значи това. : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: alex8712 Доста надценяваш огромната северна тоалетна.Всъщност делът и в световният БВП е под 2%.Което ми напомня един анекдот:Катар разполага с големи количества нефт и газ и един бедуин го превърна в свръхбогата държава.Русия разполага с нефт, газ и квото друго се сетите, но за съжаление не може да намери бедуин... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ''европейците...изгубвайки позициите си в световната политика и икономика'' - каза говорителят на най-голямата страна в света, произвеждаща колосалните... 3% от световния БВП. Необходим е особен вид некадърност да притежаваш огромни природни ресурси и да не изнасяш нищо с висока принадена стойност. Видяха се и позициите им в политиката, където верните приятели на РФ се ограничиха до престижния клуб на Сев. Корея, Сирия, Беларус, Еритрея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ЕС скоро ще стане излишен, защото САЩ ще управляват Европа чрез НАТО. Политиците на ЕС се оказаха нерешителни, обременени и безполезни. Военните ще вземат бързи и ефективни решения. НАТО е измислена перфектно като автономно функционираща структура, защото има и политически съвет, който спокойно може да замени неефективните политически органи на ЕС, както и националните. Затова всеки кандидат член на ЕС първо става член на НАТО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години мерси за загрижеността, сега марш обратно в блатото и тихо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар