Европа трябва да насочи енергията си към укрепване на икономиката си, вместо да се вманиачава относно резултатите от изборите в САЩ, изтъква президентът на Бундесбанк, централната банка на Германия, Йоахим Нагел, цитиран от Bloomberg.
Запитан дали правителствата на континента са подготвени за ново президентство на Доналд Тръмп, Нагел каза „вярвате или не, смятам, че това не е важно“.
„Трябва да се вгледаме в себе си“, съветва той по време на дискусия в рамките на Световния икономически форум в Давос. „Трябва да подобрим устойчивостта на Европа и да я направим по-силна“, добавя той. Според него тогава „ще бъдем подготвени, когато разберем кой ще бъде следващият президент на САЩ“.
Тръмп затвърди статута си на републикански фаворит в първата надпревара на Републиканската партия за изборите през 2024 г. в Айова – развитие, което предизвика безпокойство сред участниците в Давос.
Управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард подчерта, че потенциалното му връщане на власт през 2025 г. може да застраши световната търговия, подкрепата за Украйна и борбата срещу изменението на климата.
„Всички сме загрижени за това, защото САЩ са най-голямата икономика, най-голямата военна сила в света и са фар на демокрацията, с всичките ѝ предимства и недостатъци“, изтъква тя, добавяйки: "Трябва да сме изключително внимателни".
Еврозоната в момента изпитва затруднения дори и без несигурността от евентуално втори мандат на Тръмп като президент на САЩ. Икономиката вероятно е изпаднала в рецесия през втората половина на миналата година, с малко надежда за силно възстановяване.
Икономистите очакват растеж от само 0,6% за тази година, докато Германия се очаква да се представи още по-зле с разширяване от едва 0,3 на сто. Все пак Нагел каза, че страната „определено“ не е „болният човек“ в Европа.
„Имаме някои проблеми, но осъзнаваме какво е необходимо, за да ги преодолеем“, изтъква той, добавяйки: „Въпреки това очакваме повече от Германия“.
Обръщайки се към еврозоната, Нагел повтори, че ЕЦБ е „постигнала много“ в борбата си срещу ценовия натиск, който въпреки всичко е „все още твърде силен“.
„Наистина трябва да изчакаме входящите данни“, преди да решим кога може да се окаже подходящо времето за облекчаване на политиката“, посочва ръководителят на Бундесбанк.


Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Ан Хатауей с шеметна визия и изповед за третата бременност
Хитрости, които правят готвенето по-лесно
Мирчев: Вече живеем във война на дронове на 300 км от нас
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
преди 2 години До: evlogi Италия накрая да я махнат от Г-7 и да я заменят примерно с Полша? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години швабистан не е болният човек, но е човека, на когото му нареждат как да се държи, за да се разболее отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: evlogi ... тиквеника с пухкавите ръчички и меките китки е местният полеZZен ... винаги готов ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нагел разбира се, е прав.АК.о трябва някоя страна да се посочва за болния човек на Европа, това е Италия, която за последните 15 години почти няма ръст на икономиката.Това, че Германия отчела спад от 0.3% миналата година е ама че драма...Все едно вместо 50 хиляди лева за годината, да спечелите 49850. Въобще няма как да бъде усетено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Вари я , печи я-все тиква отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *Запитан дали правителствата на континента са подготвени за ново президентство на Доналд Тръмп, Нагел каза вярвате или не, смятам, че това не е важно* - Не би било важно за един силен и независим икономически съюз, воден от силни и независими лидери. Няма как за една колония и нейната колониална администрация да не е важно кой ще размахва камшика. Такива като г-н Нагел никога няма да бъдат допуснати до ръководни постове в Брюксел, или ще трябва да се откажат от разпространението на такива ереси отговор Сигнализирай за неуместен коментар