fallback

Готви ли се Европа за климатичните промени?

Отказа ли се Европейският съюз от идеята, че може да се справи сам със Зелената сделка, коментира климатологът д-р Христо Попов

21:00 | 13.03.24 г. 5

Управляващите в Европа осъзнават, че е по-добре да се поддържа чиста среда и да се вземат превантивни мерки, отколкото да се отделя голям ресурс за борба с болестите, които възникват от мръсния въздух. Този коментар по повод новите мерки на Европейската комисия във връзка със Зелената сделка направи в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria главен асистент д-р Христо Попов, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".,

Той подчерта, че Зелената сделка е много важна за качеството на средата, в която живеем, с фокус върху намаляване на емисиите и по-чист въздух за гражданите. Според него, новата стратегия на ЕК е свързана с рисковете от климатичните промени, а мерките са насочени по-скоро към адаптацията на континента към тях.

„Те са в четири основни насоки, от които едната е свързана с естествените екосистеми, другите са насочени към производството на храна, човешкото здраве и адаптацията на градската среда към климатичните промени, изброи приоритетите д-р Попов. – Някои от идеите като възстановяването на естественото плодородие на почвите се предприемат и от отделни производители, но добрата новина е, че се взема решение на ниво ЕС и ще бъде въвеждана в отделните национални законодателства.“

По думите му новите мерки на ЕК са приети в Комисията по околна среда, което означава че Евросъюзът е приел ролята си на неосновен играч в Зелената сделка. Климатологът обясни, че всяка държава трябва да приеме своята роля и собствени мерки, заради своите различни физикогеографски особености, които влияят върху времето и климата ѝ.

Той посочи, че в бъдеще можем да очакваме, че в Европа ще нараснат не само горещите вълни, но ще увеличат и периодите с големи нощни температурни амплитуди. „Периодите на засушаване ще бъдат редувани с периоди на интензивни валежи, нещо което наблюдаваме доста често последните години“, отбеляза д-р Попов.

Той съобщи, че в нов доклад се посочва, че Европа не е готова за климатичните промени. Европейският съюз се отказва от идеята, че може да се справи сам със Зелената сделка. "Ако големите играчи като Китай, САЩ, Индия, Бразилия и Русия не вземат мерки, то ЕС ще се превърне само в потърпевш от климатичните промени“, е мнението на д-р Попов.

Какви мерки в наредбата на ЕК трябва да опазят горите? Само урбанизацията ли превръща Европа в най-бързо затоплящия се континент в света? Какъв е резултатът в битката за намаляване на емисиите на парникови газове в Европа?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:51 | 13.03.24 г.
fallback
Още от Свят виж още