IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Какви са ползите за България от акта „Произведено в Европа“?

Инициативата е насочена към решаване на проблема с енергийните разходи, каза икономистът Щерьо Ножаров

22:34 | 11.03.26 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Инициативата за реиндустриализация на Европейския съюз с акта „Произведено в Европа“ е огромен шанс България да привлече нови технологии. Това казва икономистът Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Целта на стратегията е индустрията в ЕС да осигурява около 20% от европейския брутен вътрешен продукт (БВП) до 2035 г. в сравнение с около 14% в момента.

Актът предвижда обединяване на индустриалната, търговската и политиката за скрининг на инвестициите на ЕС. Част от мерките включват 70% от компонентите да бъдат произведени в ЕС. При всяка инвестиция над 100 млн. евро се въвеждат изисквания да има технологичен трансфер към Европа, 51% участие на европейски акционери и 50% от работната сила да бъде от граждани на ЕС.

Законопроекът въвежда ограничение от 40% пазарна концентрация и ако дадена държава надвишава този дял се въвеждат ограничения за инвестиции, като рестрикции не важат за инвеститори под 40%. Макар да съществуват опасения от някои китайските компании в областта на електромобилите и енергийния преход, гостът коментира, че този акт всъщност не е насочен към защита на европейските производства в класическия смисъл.

„Актът не възпрепятства нормалните инвестиции. Той ограничава само няколко конкретни държава, при които има прекомерна концентрация на пазара. Затова Европа продължава да бъде отворена икономика и именно това е аргументът ѝ, че не нарушава правилата на Световната търговска организация“, каза Ножаров. 

Освен това актът третира като равнопоставени партньори и държави извън ЕС – например Великобритания, Канада, Швейцария и други големи икономики, които са стратегически партньори на Съюза, които дори ще могат да се възползват от подкрепа от европейския бюджет, каза Щерьо Ножаров.

Попитан възможна ли е реиндустриализация при сегашните високи цени на енергията в Европа, Ножаров отговори, че стратегията „Произведено в Европа“ цели решението на този проблем.

„Той (актът) подкрепа за енергийно неутрални технологии. Тоест той се опитва да реши именно проблема с енергийните разходи“, посочи събеседникът.

Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:49 | 11.03.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още