IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Веселина Генова: Няма опасност банките у нас да се превърнат в брокери с повишаването на лихвите

Охлаждането на жилищния пазар няма да е толкова драматично, колкото при предишната криза, смята управителят на Амрита

11:42 | 23.10.22 г. 14

Очаква се спад на цените на имотния пазар, но той няма да е толкова силен – това не е 2008 г., ситуацията тогава беше съвсем различна. Такава краткосрочна прогноза за перспективите пред пазара на недвижими имоти у нас направи Веселина Генова, управител на Амрита, в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите на Генова неминуемото охлаждане на пазара на недвижими имоти по традиция ще започнe от САЩ - което вече се случва, ще се разпространи до Западна Европа и оттам ще се пренесе у нас. То обаче няма да е така драматично, както при предишната криза, смята тя.

„През 2008 г. банките се бяха позабравили“, отбеляза Генова, като добави, че дори и в момента някои от тях „се увличат“. Тя даде за пример порочна практика сред кредитните инспектори да се търсят по-високи оценки за имотите, така че кандидат-купувачите да могат да получат финансиране въпреки липсата на самоучастие. По нейни думи обаче купувачите не си дават сметка още колко пари ще са им нужни за довършителни дейности.

„Важно е да не се завишават оценките (на имотите)… Подобни практики изкривяват пазара“.

Генова посочи, че в началото на лятото налице са били първите признаци за спад в сделките спрямо първото тримесечие, което брокерите са отдали на желанието на хората да се възползват от ваканционния период след годините на мерки за овладяване на коронавирусната пандемия. С началото на есента обаче – иначе силен период на пазара, все по-гореща тема стават политиките на централните банки за увеличаване на лихвите в опит да се овладее инфлацията. Според експерта рисковете за кредитополучателите са управляеми.

„Няма риск банките да се превърнат в брокери на недвижими имоти. Лихвите са на исторически ниски нива, дори да се повишат двойно – вноската ще се повиши значително, но покачването ще е плавно, няма да е толкова рязко“, смята Генова.

Генова даде примери и с други порочни практики на пазара, които водят до изкривяването му. Тя обясни за практиката брокери да обявяват значително по-висока площ на жилищата, които предлагат, включвайки мазето, общи части или просто закръглявайки размера. „Това е доста подвеждащо за банките, защото те виждат по-ниска оферта на цена за квадратен метър“, обясни гостът.

Според нея обаче повишаването на цените до момента е „нормално за пазара, щом го поема“.

„Цените се успокояват, чак връщане няма да има – разходите за изграждане на имоти скочиха много, строителите леко свалиха печалбите, за да могат да не отблъскват клиенти“.

Експертът добави, че все по-често продавачи искат клауза за инфлация в договорите, с които продават „на зелено“. Тя разказа, че има дори инвеститори, които са склонни да върнат капаро и да покрият неустойките, ако договорената цена е била по-ниска, след като се вземе предвид и инфлацията сега.

Повече по темата вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването „Клуб Investor“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 23.10.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Новини виж още

Коментари

4
rate up comment 18 rate down comment 2
scott
преди 1 година
До: xapoznaiта значи викаш,ше има инфлация 20% и средностатистическия купувач ше остане на пазарът?Или с падането на цените тез, дето ги зимат за инвестиция и вече са се набълбукали с имоти ше ПРОДЪЛЖЪТ ДА КУПУВАТ?бАНКИТЕ ШЕ СТАНАТ ТОЧНО БРОКЕРИ. С имоти на книга, които не могат да си обслужват ипотеките. И пред дилема: да ги пуснат на пазара и да сринат цените или да чакат Годо.Накрая се наиграхте банкосторителчетата. Че и демографската криза напрао убива пазара също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 13
xapoznai
преди 1 година
Лихвите трябва да се задържат високи поне година за да тръгне поевтиняване... Първия ефект ще е спад в сделките, после трябва да падне цената на материалите, после да излязат първите обекти на по-ниски цени и чак тогава може да тръгне нещо надолу. Ако направим справка от 2008г отне почти година и половина за същото като имаме предвид, че тогава имахме огромен ликвиден недостиг и имаше депозити на 12%. Сега едва ли ще минат 4%, което все още е постижима възвращаемост от имот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 2
Big Stan
преди 1 година
Тази женица като и слушах разпокъсаната мисъл ми се зави свят. Явно паниката е вече в ход и страх започва да тресе ***. Нямало да бъде като 2008! Позна, по зле ще е!Не е зле и прокуратурата да я привика за твърденията и, че банки я карат да манипулира оцени на имоти. Тя горката дори не успя от паника да се изрази смислено, защо я карат. Заради таргети било, дрън, дрън. Просто гольовците нямат достатъчно кеш да финансират сделката и им завишават оценката, за да могат да купят кимизарника ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 1 година
Каква опасност?Как може да има опасност,след като брокера живее от комисионни?Брокера до последно ще се изказва как пазара на имоти е стабилен и няма място за паника .Само че хората не са слепи и виждат че в цял свят имотните пазари отбелязват ДВУЦИФРЕНИ СПАДОВЕ в цените ,а банките ударно вдигат лихвите.В цял свят кредита е скъп вече,но в България Бай *** ще го кредитиране на два пъти по ниски лихви,ако не беше трагично,щеше да е поне смешно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още