Цените на жилищата в Торонто са отбелязали най-малкия си спад от началото на годината през ноември, тъй като по-малко хора са обявили жилищата си за продажба. Така те са забавили корекцията на цените на жилищата, която започна с повишаването на лихвите, предава Bloomberg.
Бенчмарковата цена на жилищата в най-големия канадски град е спаднала с 0,8% до 1,09 млн. канадски долара (802 хил. щатски долара), най-малкото месечно понижение, откакто цените започнаха да намаляват през април, показват публикувани данни от Регионалния борд за недвижими имоти на Торонто.
Активността е малка – само 4544 жилища са били продадени през ноември, което е спад с 49% спрямо година по-рано. Под 8900 жилища са излезли на пазара през ноември, понижение спрямо октомври и спрямо същия период на предишната година.
Цените на жилищата в Торонто продължават да намаляват. Графика: Bloomberg LP
Бордът за недвижими имоти съобщи, че данните показват забавяне на корекцията. „Подчертаната низходяща тенденция при цените от пролетта достига своя край“, коментира Джейсън Мърсър, главен пазарен анализатор, в комюнике.
Цените на жилищата в Толонто и други канадски градове със скъпи имоти отбелязват рязък спад тази година на фона на бързото повишаване на лихвите от централната банка за борба с инфлацията. Но сега, когато икономиката започва да показва признаци на буксуване, Канадската централна банка сигнализира, че кампанията ѝ за повишаване на лихвите може да наближава края си.
Това може да накара повече бъдещи продавачи на жилища да отлагат пускането на домовете си на пазара с надеждата за възстановяване на цените, въпреки че забавянето при обявите и продажбите следва и сезонна тенденция в зимните месеци в Канада. Купувачите също изчакват заради темпа на покачване на лихвите.
„Виждаме да се проявява най-силното въздействие от по-високите лихви по кредитите“, отбелязва Мърсър в интервю за BNN Bloomberg Television. „В бъдеще е много вероятно да видим как купувачите, които предпочетоха да изчакат, се завръщат на пазара“, допълва той.
Макар че трейдърите продължават да очакват повишаване на бенчмарковата лихва от Канадската централна банка на последното ѝ заседание за тази година днес, прогнозите са за ръст от четвърт процентен пункт. Централната банка пристъпи към пет поредни повишения на лихвите с най-малко 50 базисни пункта.
Цените на жилищата в Торонто са намалели с 18,4% спрямо връхната им точка по-рано тази година и средната цена достига около 1,34 млн. канадски долара на несезонно изгладена база.


Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил