Световните цени на петрола може да достигнат "стратосферните" 380 долара за барел, ако санкциите на САЩ и Европа накарат Русия да наложи ответни съкращения на добива на суров петрол, предупредиха анализатори на американската инвестиционна банка JPMorgan Chase & Co, цитирани от Bloomberg.
Страните от Г-7 работят върху сложен механизъм за ограничаване на цената на руския петрол в опит да засегнат военната машина на Владимир Путин в Украйна.
Но като се има предвид стабилната фискална позиция на Русия, страната може да си позволи да намали дневния добив на суров петрол с 5 млн. барела, без да навреди прекомерно на икономиката си, пишат анализатори на JPMorgan, включително Наташа Кънева, в бележка до клиентите си.
За голяма част от останалия свят обаче резултатите могат да бъдат катастрофални. Намаляване на дневните доставки с 3 млн. барела би повишило цените на суровия петрол в Лондон до 190 долара за барел, а най-лошият сценарий с 5 млн. барела може да означава "стратосферните" 380 долара, пишат анализаторите.
"Най-очевидният и вероятен риск с таван на цените е, че Русия може да избере да не участва и вместо това да отмъсти, като намали износа", пишат анализаторите. "Вероятно правителството може да отмъсти, като намали производството с цел да засегне Запада. Затегнатостта на световния петролен пазар е на страната на Русия".


Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас


преди 3 години Проруските форумни мунчовци се надпреварват с постове да заработят *** си, ама с тях нищо не могат да си купят. Освен да отскочат през Истамбул до Расията и да си докарат някой Москвич или "скопена" Лада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Спрат ли пътищата да са пълни с камиони, дано си заредил консерви, че тогава работата ще е станала страшна. Ама в най-буквалния смисъл на думата "страшно". Като гледам, еврократите работят в тази посока. А зеления хайвер не е толкова евтин колкото го изкарвате от сектата https://***.investor.bg/surovini/365/a/voinata-v-ukraina-klimatichnata-politika-i-neinite-ikonomicheski-posledici-354432/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това е чудесна новина , очакваме още утре зануленият денацификатор и детеубиец да се възползва от стратоферната оферта ... :))) ... Импе , само за протоколът питам , скъп ли ти е зеленият водород ... ?! А останалите копейкозависими , кво квuчите че е скъпо ве завалийй , не съм спрел да пътувам от началото на годината , пътищата на държавата са пълни с коли и камиони ... скъпо било , а ?! Навсякъде стабилен трафик . И 50 *** да струва литър бензин на вас пак ще ви е скъпо ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Стратосферата е доста по-нагоре. Ще я стигнем, няма проблем! В долари. Жан Виденов няма да даде да излъжем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нема нафта, нема газ !!! Дядя Вова... яде филия с мас. :)))) Да биете Русия със санкции - ного боли... ама вас ще ви боли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Понеже сички дето обичат българия са на твоя акъл, затва сме цъфнали и вързали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Може би трябваше някой да анализира ситуацията и да помисли за рисковете, преди да скачаме с двата крака в "санкции", които до момента са напълно безсмислени? отговор Сигнализирай за неуместен коментар