С 12% се увеличава средната рента за отдадените земи на „ЕЛАНА Фонд за земеделска земя“ АДСИЦ за текущата стопанска година (1 октомври 2023 г. – 30 септември 2024 г.) до 46,81 лева на дка от 41,82 лева на дка за предходната стопанска година.
Дружеството е увеличило и площта на отдадените земи в сравнение с предходната стопанска година до 7189,491 дка от 7091,306 дка, посочва се в междинния доклад, който съпътства финансовия отчет на компанията за четвъртото тримесечие на 2023 г.
Документите са публикувани на сайта x3news.com.
С ръста на рентите и на отдадените площи компанията може да очаква около 336,54 хил. лева за текущата стопанска година в сравнение с 296,6 хил. лева година по-рано, или с над 13% повече.
Малко над 42% от приходите за текущата стопанска година са събрани авансово, поясняват още от компанията. Събрани са на 100% приходите за предходната стопанска година, допълват от дружеството.
Задължението за дивидент, което компанията изчислява, възлиза на 117 хил. лева за 2023 г., или по 0,013 лева на акция бруто при изплащане на минимално изискуемите по закон 90% от коригираната печалба.
„ЕЛАНА Фонд за земеделска земя“ приключва счетоводната 2023 г. с 320 хил. лева приходи от дейността в сравнение с 283 хил. лева към края на 2022 г., което представлява увеличение от 13% на годишна база. Приходите са от аренда и наем на земеделски земи, продажби през миналата година не са осъществявани.
Разходите са сравнително стабилни – 190 хил. лева при 188 хил. лева година по-рано.
Печалбата за отчетния период е в размер на 754 хил. лева при 765 хил. лева година по-рано, или намалява с 1,4% на годишна база. Намалението се определя от спада на приходите, класифицирани като „други“, до 624 хил. лева към края на 2023 г. от 670 хил. лева към края на 2022 г., или с близо 7%.
Дружеството отчита 3,545 млн. лева парични средства към края на 2023 г. при 3,761 млн. лева година по-рано.
В последната година акциите на „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ АДСИЦ почти не изменят цената си (има минимален ръст от 0,07%).
Свързани компании:


От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Днес има ден на отворените врати за спортната колекция в Юнашкия салон във Варна
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
DARA ще пее под №12 на финала на "Евровизия" утре
Летището в Хелзинки спря работа за три часа поради заплаха от дронове
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва