Залозите върху мексиканската валута се отплатиха на инвеститорите дори на фона на търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Обменният курс на песото се повишава с над 11% тази година, като валутата изпреварва другите регионални валути, въпреки че поевтиня в понеделник след последните новини за митата – заплахата за ставка от 30%, обявена през почивните дни, пише Bloomberg.
Песото е и една от най-добре представящите се валути на развиващите се пазари.
Високите лихвени проценти в Мексико и умереният подход на президента Клаудия Шейнбаум към Тръмп подкрепят потока от инвестиции към страната, тъй като инвеститори пренасочват пари от САЩ към други пазари.
След месеци на многократни забавяния на прилагането на митата на Тръмп паричните мениджъри станаха по-самодоволни. Реакцията към съобщенията, свързани със ставките, до голяма степен бяха сдържани и пренебрегваха заплахите, а се фокусираха върху средносрочните перспективи.
„Пазарите знаят как работи. Единственият риск, който виждам, е ако мексиканското правителство не успее да изпълни нещо, което Тръмп иска по отношение на контрола върху наркотиците. Това може да задържи митата високи за по-дълго време или да блокира преговорите“, коментира Марко Овиедо, старши стратег в XP Investimentos в Сао Пауло, Бразилия.
Мексиканското песо поскъпва спрямо долара въпреки митата. Графика: Bloomberg
Силните икономически връзки на Мексико със САЩ също са в полза на песото. САЩ не възнамеряват да прилагат 30% ставка за стоки, съвместими с USMCA, заяви представител на Белия дом в събота. Администрацията вече е заявявала, че ще запази изключението за Канада.
Въпреки че мексиканските представители бяха изненадани от последната митническа заплаха на Тръмп, посланикът на САЩ в Мексико Роналд Джонсън заяви в събота в Мексико Сити, че Шейнбаум и Тръмп имат „прекрасни отношения“ и никое партньорство не би трябвало да е по-лесно от това между двете страни.
Шейнбаум заяви в понеделник по време на ежедневната си пресконференция, че нейното правителство очаква да постигне митническо споразумение със САЩ преди крайния срок – 1 август, и има план, ако преговорите се провалят. Очаква се тя да се срещне по-късно днес с мексиканския екип за търговски преговори, който беше във Вашингтон в петък, за да обсъдят разговорите.
Разликите в лихвените проценти на страната са друг фактор, който подкрепя местната валута. Централната банка е предпазлива при понижаването на лихвените проценти и песото се наблюдава внимателно от трейдърите, които вземат заеми в по-нискодоходни валути, за да купуват валути с по-висока доходност.
Едноседмичната предполагаема волатилност на песото, която се покачи рязко по време на изборите в САЩ миналата година и отново през април на фона на заплахите от митата, остава до голяма степен ниска.
След като намали основната си лихва с половин пункт до 8% миналия месец, управителят на централната банка на Мексико Виктория Родригес прие вероятността от по-малки намаления в бъдеще, което очерта в реч на 9 юли. Това подкрепи песото през миналата седмица на фона на поевтиняващите валути на развиващите се страни заради обявяването на митата от Вашингтон.
Ралито, свързано с Мексико, не се отнася само до валутата. Местните облигации и акции също отчитат повишения след т.нар. Ден на освобождението на Тръмп, обявен на 2 април, тъй като обменният курс на долара се понижава.
„Песото се търгува невероятно добре. Тази реакция има много обяснения, но валутният пазар и лихвените проценти имат страхотна година въпреки доминирания от митата новинарски поток“, коментира Ерик Файн, портфолио мениджър за дълг на развиващите се пазари във Van Eck Associates.
Брендън Фейгън, форекс стратег, Markets Live на Bloomberg, посочва, че американското предложение за мито върху вноса от Мексико е неясно дали замества, или допълва съществуващото мито в размер на 25%, свързано с потока от фентанил към САЩ, както и дали ще обхваща стоки, съвместими с USMCA.
Фейгън подчертава, че 83% от вноса на САЩ от Мексико е освободен от мита поради разпоредбите на USMCA. Големият брой изключения осигурява голям буфер за потенциалните последици от търговската политика на Тръмп.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина