IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

SOFIX се повиши с 1,6% за седмицата до 1333 пункта

ПИБ, "Химимпорт" и „Уайзър Технолоджи“ поскъпват най-силно от компонентите на основния индекс в сесията в петък

18:42 | 14.08.26 г.
Снимка: БГНЕС/Ралица Белчева
Снимка: БГНЕС/Ралица Белчева

Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX отскочи с 1,64% за седмицата, след като нарасна с още 0,31% в сесията в петък, и достигна 1333,08 пункта.

По-широкият индекс BGBX40 се повиши с 0,11% за деня и с 1,17% за седмицата до 223,48 пункта.

Индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT се повиши с 0,3% в петъчната сесия до 238,03 пункта.

Същевременно индексът на малките и средни предприятия beamX спадна с 0,38% до 119,96 пункта, а BGTR30 отписа 0,06% до 1115,54 пункта.

Търговията през деня беше спокойна, като оборотът на БФБ достигна малко над 736,1 хил. евро.

Акциите на „Телематик Интрактив България“ са с най-голям оборот в сесията – 59,3 хил. евро, след като дружеството свика извънредно общо събрание на акционерите на 2 октомври за гласуване на още един междинен дивидент.

Компанията още не е публикувала материалите към поканата, за да се види сумата, която ще разпредели на инвеститорите. Акциите ѝ поевтиняха с 2,52% в сесията.

На второ място по оборот в петък е „Шелли груп“ с близо 46,2 хил. евро, следвано от „Смарт Органик“ с 30,8 хил. евро, „Монбат“ с 30,6 хил. евро и „Елана Агрокредит“ с 20,7 хил. евро.

„Шелли груп“ е най-търгуваната емисия акции с 18 сделки, следвана от ФНИБ с 11, „Софарма“ и „Адванс Терафонд“ с по 9 и „Телематик Интерактив България“ с 8.

Акциите на „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) са най-поскъпващи в сесията от компонентите на SOFIX с ръст от 1,71%, следвани от „Химимпорт“ с ръст от 1,69%, „Уайзър Технолоджи“ с 1,19% и „Адванс Терафонд“ с 1,15%.

Същевременно акциите на „Доверие Обединен Холдинг“ са най-губещите в индекса със спад от 0,65%, следвани от „Сирма Груп“ със спад от 0,54% и „Илевън Кепитъл“ с 0,49%.

„Монбат“ е най-поскъпващата акция от BGBX40 с ръст от 5,83%, следвана от „Албена“ с 3,91% и „Спиди“ с 3,7%. „Зърнени храни България“ е най-губещата акция с 6,25% спад, следвана от „М+С Хидравлик“ с 4,55% и „Телематик“.

От акциите в beamX „ИмПулс Растеж“ отписаха 2,55% в сесията.

За седмицата „Доверие Обединен Холдинг“ е най-поскъпващата акция от SOFIX с ръст от 12,82%, следвана от ПИБ с 6,59% и „Химимпорт“ с 4,35%. „Сирма Груп“ е най-поевтиняващата акция от индекса за седмицата със спад от 2,63%, следвана от „Уайзър Технолоджи“ с 2,3% и „Шелли груп“ с 1,52%.

„Доверие Обединен Холдинг“ е най-поскъпващата акция за седмицата и от BGBX40, следвана от „Монбат“ с ръст от 7,92% и „Хидравлични елементи и системи“ със 7,2%. На другия полюс са акциите на „Зърнени храни България“ със 7,69%, следвани от „Синергон Холдинг“ с 4,59% и „М+С Хидравлик“ с 3,67%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:42 | 14.08.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още