Трябва да има значителна промяна в инфлацията в еврозоната, за да се оправдае ново намаление на разходите по заемите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Това заяви членът на Изпълнителния съвет на финансовата институция Изабел Шнабел в интервю за Econostream, цитирано от Bloomberg.
По думите ѝ лихвените проценти в еврозоната са „на добро място“, тъй като дезинфлацията като цяло протича според очакванията, а икономиката на 20-те държави се оказва устойчива.
„Летвата за ново понижение на лихвите е много висока“, посочва тя. "Основание за още една такава стъпка би имало само ако видим признаци на съществено отклонение на инфлацията от целта ни в средносрочен план. А в момента не виждам такива признаци“, добави Шнабел.
С инфлация, която се колебае около целевата стойност от 2%, ЕЦБ вероятно ще запази лихвените проценти без промяна на заседанието си по-късно този месец. Централните банкери не са затворили вратата за по-нататъшни съкращения, въпреки че повечето от тях заявиха, че искат да видят как ще се развие икономическата ситуация, преди да предприемат нови стъпки в тази посока.
Някои от тях, сред които финландският гуверньор Оли Рен и френският му колега Франсоа Вилроа дьо Гало, се опасяват, че ръстът на цените ще се забави под целта, особено ако еврото продължи да се засилва спрямо долара. Други също се притесняват за растежа, като френският министър-председател Франсоа Байру дори отправи рядка критика към централната банка в четвъртък, като заяви, че ЕЦБ трябва да направи повече, за да подкрепи икономиката.
„Не виждам риск от трайно забавяне на инфлацията в средносрочен план“, каза Изабел Шнабел. "Очаква се основната инфлация да бъде на целевото равнище през целия прогнозен период. Бавната инфлация на цените на енергоносителите вероятно ще бъде временна, а опасенията от прекомерно поскъпване на еврото, оказващо натиск за понижаване на базисната инфлация, според мен са преувеличени“, добави тя.
Основна несигурност представляват бъдещите търговски отношения със САЩ. Президентът Доналд Тръмп прокарва своя агресивен търговски режим, като обявява поредица от мита, които ще влязат в сила през август. Очаква се скоро да пристигне съобщение за Европейския съюз (ЕС), който се стреми да фиксира настоящата ставка върху вноса на ниво от 10%.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Вижте какво ще решава Министерският съвет днес
Слънчево и горещо и днес, дъжд само в планините
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца