Софийският районен съд (СРС) потвърди глобата от 5,1 млн. лева, наложена на Националната агенция за приходите (НАП) от Комисията за защита на личните данни, съобщава БТА.
Санкцията беше наложена за изтеклите данни при хакерската атака през 2019 година.
В мотивите си съдът посочва, че се "налага да бъде напомнено", че достатъчно основание за санкциониране се явява самото неприлагане на съответните подходящи технически мерки, а не осъществяването на нерегламентирания достъп до лични данни.
Напълно несъмнено и безспорно е, че НАП обработва лични данни и за опазването им е следвало да бъдат предприети съответните подходящи технически мерки, посочва съдът.
Според магистратите за вземането на това решение няма каквото и да било обвързващо значение даването от страна на който и да било административен орган на предписания до НАП във връзка с опазване на информацията, представляваща лични данни.
Решението на Софийския районен съд подлежи на обжалване.
Припомняме, че след хакерската атака срещу Националната агенция за приходите от юли 2019 г. данните на близо пет милиона граждани станаха публично достояние. Това провокира 160 от тях да заведат иск срещу приходната агенция.
Кибернападението обхваща данни за около 5 млн. души (от тях около 1 млн. са на починали лица). По-конкретно файлът, който бе пуснат в публичното пространство, съдържаше данни за български и чужди граждани и търговски дружества, в това число три имена, ЕГН на български граждани, имена и ЕИК на търговци, данъчна и осигурителна информация по подадени годишни декларации, получени в НАП от други институции в България по международния обмен на информация в информационната система VAT REFUND, ползвана от НАП и съхранявана в сървър на агенцията и др.
Има трима обвиняеми по случая с кибератаката – Иван Тодоров, собственик на „Тад Груп“, компютърният специалист Кристиян Бойков и търговският директор на фирмата Георги Янков. Тодоров бе в ареста до февруари 2020 г., когато бе пуснат под гаранция от 100 хил. лв.


Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Назрява ли бунтът: Винената индустрия във Франция е пред колапс
Мондиал 2026: Мексико и ЮАР откриват шампионата
Миков: При предсрочни избори ПП-ДБ ще почукат на вратата и на Борисов, и на Пеевски
FIFA ще връчи "награда за мир“ на Доналд Тръмп