Законодателите в долната камара на германския парламент дадоха окончателното си одобрение за държавния бюджет за 2026 г., включващ нови нетни федерални заеми в размер на 98 млрд. евро, съобщава Bloomberg.
Управляващата коалиция на канцлера Фридрих Мерц със социалдемократите загърбва традиционната германска фискална предпазливост, за да финансира мащабна програма, финансирана с дълг, за разширяване на въоръжените сили и обновяване на западащата инфраструктура.
Заедно със специалните фондове за отбрана и инфраструктура, които са извън основния бюджет, новите заеми ще скочат до почти 182 млрд. евро през 2026 г. от 143 млрд. евро през тази година, според министерството на финансите в Берлин.
При представянето на финансовия си план пред Бундестага тази седмица министърът на финансите Ларс Клингбайл заяви, че сега е подходящият момент държавата да увеличи разходите за ремонт на пътища и мостове, инвестиции в железопътната мрежа и училища и защита на климата.
Той също така прокара увеличение на разходите за отбрана до 108 млрд. евро – най-високата сума от края на Студената война, тъй като правителството предприема мерки, за да укрепи армията и да оборудва Германия за справяне с нарастващата заплаха от Русия.
„Този бюджет отново включва рекордни инвестиции, но е важно и парите да се изразходват бързо“, заяви социалдемократът Клингбайл, който е и вицеканцлер, в изявление пред Бундестага преди гласуването.
Затова трябва да „ускорим темпото, да намалим бюрокрацията, да ускорим одобренията и да се уверим, че тези рекордни инвестиции, тези милиарди, укрепват страната ни“, добави той.
Бюджетът на Клингбайл за следващата година и средносрочният финансов план трябва да бъдат одобрени от законодателите в Бундесрата – горната камара на парламента, където са представени 16-те федерални провинции на Германия – на 19 декември.
Правителството предвижда нетните нови заеми в основния бюджет да намалеят леко през 2027 г., преди да се повишат до почти 127 млрд. евро през 2029 г. Тази година те бяха около 82 млрд. евро.


Мъж заби юмрук в лицето на шофьор на линейка
Морето взе първа жертва още преди откриването на летния сезон
Затварят поетапно участък от пътя Добрич - Балчик
Варненци затварят достъп за коли до ресторанта на кмета за 1 юни
Започва 34-тото издание на театралния фестивал „Варненско лято“
ИПИ: Само 9% от учениците в професионалното образование са в дуална форма
Българските дървени играчки се познават в Европа, но на сектора му липсват кадри
Консервативен медиен магнат разпалва културна война във френското кино
Л. Кючуков: Иран се оформя като война без военно решение като Украйна
Британия се нуждае от нов центризъм, а не от претоплената версия на Блеър
Автомобилните канибали стават все по-голям проблем
Toyota вече не е номер 1 дори в Япония
Toyota прекрати разработката на електрически флагман
Китайските електромобили се оказват финансов капан за европейците
Уникална аналогова екстра на Porsche си остава една от най-желаните
Йотова: Скъпи деца, сбъдвайте смелите си мечти
Месец май е бил най-кървавият на пътя, 168 души са загинали от началото на годината
100 г. от рождението на Мерилин Монро: Каквато и да съм, аз съм блондинка
HUAWEI WATCH FIT 5 Pro идва в България с усъвършенствани спортни функции, NFC плащания и Multipass достъп до премиум приложения
Николов, ПБ: Нещата са сериозни, 500 млн. са взети предварително от банките
преди 5 месеца И ние правим милиардни инвестиции - за заплати на ченгета и съдии... отговор Сигнализирай за неуместен коментар