Американският борсов регулатор - Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), заведе дело срещу американската криптоборса Coinbase по обвинения в нарушаване на федералните закони за ценните книжа – ден след като заведе подобно дело и срещу най-голямата борса Binance, съобщава CoinDesk.
Според SEC Coinbase оперира като нерегистриран брокер, борса и клирингова къща едновременно, като по едно и също време е набирала клиенти, боравила е с поръчки, действала е като посредник и др. В заведеното дело се посочват Coinbase, Inc. и Coinbase Global, Inc. като обвиняеми, но не и основателят и главен изпълнителен директор Браян Армстронг или други мениджъри.
„Платформата Coinbase слива три функции, които обикновено са разделени при традиционните пазари на ценни книжа – тези на брокерите, борсите и клиринговите къщи“, се казва в текста на SEC. „Въпреки това Coinbase никога не се е регистрирала към SEC като брокер, национална борса за ценни книжа или клирингова къща, като така е избегнала режима на представяне на информация, който Конгресът е установил за нашите пазари на ценни книжа“, се посочва още.
Червената вълна на криптопазара продължава, след като само ден по-рано SEC атакува и Binance със сходно дело. Искът на регулатора, заведен във федерален съд във Вашингтон, включва 13 обвинения срещу Binance, главния ѝ изпълнителен директор Чанпън Джао и оператора на независимата ѝ американска борса.
SEC съобщава, че Binance изкуствено е раздула търговските обеми и е отклонила средства на клиенти, както и че не е ограничила американските клиенти от платформата си и е подвела инвеститори за наблюдението си на пазара.
Акциите на Coinbase преди началото на редовната сесия поевтиняват с над 16% минути преди 16 ч. българско време. Цената на биткойна продължава да пада до 25 579 долара, което е понижение от над 4% за денонощието.
Според SEC американската компания е знаела, че някои от криптовалутите, които е предлагала за американските си потребители, отговарят на изискванията за ценни книжа, посочвайки създаването на Съвета за криптооценяване (Crypto Ratings Council - CRC), оглавен от борсата през 2019 г. в опит да се създаде неофициална система за оценка дали дадена криптовалута може да се определи като ценна книга.
„През този период Coinbase е направила достъпни на платформата Coinbase криптоактиви с оценки висок „риск“ според рамката на CRC“, посочват от SEC. „С други думи, за да реализира експоненциалния растеж на платформата Coinbase и да стимулира собствената си печалба от търговия, Coinbase е направила стратегическото бизнес решение да добави криптоактиви към платформата Coinbase, въпреки че е признала криптоактивите за притежаващи характеристики на ценни книжа“, се посочва още в документа.
Регулаторът пределя токените солана (SOL), кардано (ADA), полигон (MATIC), сандбокс (SAND) и др. за ценни книжа.
В делото също така се посочва, че Coinbase е установила наличието на „проблемни заявления“ от емитенти, което означава всичко, което емитентът може да твърди и което може да означава, че въпросният токен е ценна книга.
Комисията по ценните книжа също така отбелязва и това, че в публични документи Coinbase посочва в графата за рискови фактори това, че някои активи може да са ценни книжа.
SEC по-рано тази година вече предупреди Coinbase, че може да съди борсата.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
преди 3 години Заведено дело срещу някой още нищо не означава в цивилизованите страни.Далеч не е сигурно на чия страна ще застане съдът,ако се стигне изобщо до процес.Най-вероятно обаче няма, ще подпишат споразумение, някоя и друга глоба ще платят, без да признават вина. А що се отнся до валути като биткойн или етереум-тях пък изобщо не ги засяга това.Къде ще се търгуват е все тая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Скъсана_УшанкаFedNow, пилотната версия на CBDC се пуска другия месец. Нормално е да скачат на крипто борсите. само Кракен не знам как още не са ги закачили. Кракен някак си все избягват от санкции, дела, и регулаторни проблеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ухааа, вчера Байнанс, днес Койнбейс, удри бай Филипе :))) Тия си повярваха, че ще правят паралелна система с престъпни пари, маскирани като шиткойнчета. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар