Американският технологичен гигант Oracle обяви, че е готов да направи съвместно изявление с производителя на чипове Nvidia. Освен това компанията успя да надмине прогнозите за тримесечната си печалба, благодарение на бума на търсенето на генеративен изкуствен интелект (AI). Новината изпрати цената на акциите на компанията с 14% нагоре по време на следборсовата търговия в понеделник, предава Ройтерс.
Ралито късно снощи добави над 40 млрд. долара към пазарната капитализация на Oracle.
46-годишната компания се опитва да се превърне в доставчик на облачни изчисления, като предлага услуги, по-евтини от тези на конкуренти като Amazon.com.
Oracle се опитва да засили търсенето на своите абонаментни планове чрез партньорства с конкурента Microsoft и лидера в производството на чипове за изкуствен интелект Nvidia.
„Очакваме да продължим да получаваме големи договори, запазващи капацитета на облачната инфраструктура, тъй като търсенето на нашата Gen2 AI инфраструктура значително надвишава предлагането – въпреки факта, че отгваряме нови и разширяваме съществуващите облачни центрове за данни много, много бързо“, коментира изпълнителният директор Сафра Кац.
Ръководителите на Oracle споменаха поне три пъти Nvidia по време на разговора си с анализатори и казаха, че съвместното изявление се очаква да бъде направено през следващата седмица.
Като се изключат някои елементи, компанията отчете 1,41 долара печалба на акция за третото тримесечие, което е с 16% над средната прогноза на LSEG за 1,38 долара на акция.
„Въпреки че резултатите за тримесечието до голяма степен бяха в съответствие с очакванията... инвеститорите са развълнувани от новия бизнес, който Oracle спечели през тримесечието“, коментира Гил Лурия, анализатор в D.A. Davidson.
Оставащите задължения за изпълнение са се увеличили с 29% в сравнение с година по-рано, което е добър знак за предстоящите резултати, казва Лурия.
Въпреки това приходите от 13,28 млрд. долара за трите месеца до 29 февруари се оказаха под очакваните средно 13,30 млрд. долара.
За настоящото тримесечие Oracle прогнозира, че приходите ѝ ще нараснат с 4-6%, което е под средната прогноза на анализаторите за около 6,5%, сочат данни на LSEG.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Какво става с Джена Елфман – една от звездните блондинки на 90-те?
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество