Парламентът на Швеция е приел законови промени, които ще позволят на най-голямата скандинавска държава да се присъедини към НАТО възможно най-скоро, съобщава Bloomberg.
Членството на Швеция в НАТО все още не е възможно, защото Турция и Унгария още не са го одобрили.
Шведските депутати са подкрепили законовите промени с 269 гласа „за“ и 37 „против“.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган беше особено яростен противник на кандидатурата на Швеция за членство в алианса. Той обвини Стокхолм, че не прави достатъчно, за да прекрати съществуването на групи, които Турция определя като терористични.
Имаше значителен натиск от страна на съюзниците в НАТО членството на Швеция да бъде ратифицирано преди срещата на върха във Вилнюс през юли.
Швеция и съседката ѝ Финландия подадоха молби за членство в алианса, след като Русия започна войната в Украйна.
Надеждите на страните да влязат паралелно в организацията бяха попарени, след като президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган инструктира турските законодатели да разгледат само молбата на Финландия за членство.
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. бързо накара Швеция да промени позицията си спрямо НАТО, след като в продължение на десетилетия избираше да стои извън алианса. Събитията накараха шведите да подкрепят присъединяването на страната си към алианса, след като по-рано се противопоставяха на идеята.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа