САЩ са атакували три ядрени обекта на територията на Иран, съобщи американският президент Доналд Тръмп в обръщение към нацията. Бомбардировачи Б-2 са ударили по Фордо, Исфахан и Натанз. Ирански медии потвърждават ударите, а ядрената агенция съобщава, че няма ядрено замърсяване. Тръмп определи операцията като "невероятен военен успех" и допълни, че са работили съвместно с израелските военни.
Според публикация на американския президент в социалните мрежи основната цел е била Фордо, а всички бомбардировачи вече са "на сигурно място, на път към дома". "Сега е време за мир", допълни Тръмп, въпреки че заяви, че остават "още много цели". "Най-важната част от работата беше свършена", категоричен беше американският президент. Според председателя на сенатската комисия по външни отношения републиканеца Джим Ръш не се планира сухопътна операция в Иран с участието на американски войници.
Атаките бяха очаквани от военните анализатори, въпреки че Доналд Трмъп си даде срок от две седмици, за да вземе решение. Още през миналата седмица обаче бомбардировачи Б-2 бяха преместени от САЩ към Тихоокенския регион. По информация на CNN за ударите са използвани противобункерни бомби GBU-57. Има данни за използването и на ракети Tomahawk.
Малко по-късно Иран отговори с изстрелването на ракети към Израел и видеа в социалните мрежи показаха поражения в Хайфа и Тел Авив. Bloomberg отбелязва, че има опасения за ответен удар на Иран и към Ормузкия пролив, през който преминават 26% от доставките на петрол в световен мащаб, както и на втечнен природен газ.
Ядрените обекти в Иран, атакувани от САЩ тази нощ. Графика: Bloomberg
Bloomberg припомня, че в средите на републиканците не е имало единство за участието на САЩ в операцията на Израел "Изгряващ лъв", която започна на 13 юни с изненадващи въздушни атаки към военни и научни обекти в Иран. Обявената цел беше да бъдат прекратени опити на Иран да създаде ядрена бомба.
Според изданието Axios се подготвя нов кръг от преговори между САЩ и Иран. В петък дипломатическите усилия на Европа не успяха да разубедят Техеран да спре своята програма по обогатяване на уран. Срещата на външните министри на Великобритания, Франция и Германия с иранския им колега се проведе в Женева и според медийни публигации Абас Арагчи е настоявал, че Иран има право на своята ядрена програма.
Френският президент Еманюел Макрон коментира в петък, че голяма част от ядрените съоръжения на Иран са скрити дълбоко под земята и няма да бъдат разрушени с бомби, а са нужни преговори и технически екипи, които да следят и потвърждават, че Иран не готви ядрено оръжие.
Според източници на Axios турският президент Реджеп Тайип Ердоган е предложил на Тръмп домакинството на Истанбул за среща между представители на Вашингтон и Техеран. Възможно е в разговорите в Турция да участват американският вицепрезидент Джей Ди Ванс и представителят на Белия дом за Близкия изток Стив Уиткоф, допълва изданието.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 1 година До: 0pk тотално се обърка малка неукааа коооопейке... и ти вече незнаеш какво искаш! нали ти предложих какви санкции да им наложите, ако искаш надгради и наложете повече! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao продължаваш да ми цитираш вааатнишки опорки. Май си скрит агент на Кремъл ти ммм? Напротив всички знаят, че санкциите работят и опостушават колхозната икономика, иначе що ще им въвеждаме още? Пък америката, кога спря да е велика, че трябва аз да я правя отново такава? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Леле САЩ хвърлиха няколко бомби и вече свършихме бая работа. Как беше всичко е свършено край на ядрената програма. Гледам много хора са се почувствали голяма работа. Това човешкото лицемерие за едни може за други не, си е част от природата на човека, има дебне сега демонстрация кой кой е, нещата ще се видят накрая, *** кого е по голям :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Аналогови колхозници, проумяхте ли колко е жалък Иран, и колко още по-жалък е путин!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao ти пак обърка от кои си. Да ти напомня: ние сме от принципиалните стожери на мира, демокрацията и човешките права, намираме се в клуба на развитите държави и не можем да допуснем как една държава безпричинно напада друга в 21 век. Следва да въведем най-строги санкции стещу американските агресори и да сринем икономиката им, в която и чифт обувки не могат да произведат. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Momchil_Matev всмисъл, наличието на американски бази, от които они *умиротворяват* местните индианци, не е заграбване на земя според тебе? Щом не са признати за американски щатове а само за територия в която ФАШ имат интереси - сичко е точно, а? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk Да, ама държавите не губят територии в полза на САЩ. Нито Ирак, нито Афганистан, нито Иран са загубили и педя земя. Вижда се, че светът е малък и няма нужда да си на нечия граница, за да го нападнеш. Израел и Иран се обстрелват през две държави, а на САЩ самолетите са излетели от Мисури.За разлика от цар Путин, ламтящ за територии като при подялбата на Полша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk предлагам да не продавате петрол, газ и лади на запада! нека се гърчат! ... доволен ли си :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk щото вааатландия не го прави от 11 години... къде ви намират такива, все със специални потребности? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Slavi.13 но пък вече поне не осъждаме нападението на суверенна държава. Внимавайте, скоро ще се окаже, че по пример на САШ и Израел, даже Расия и Кетай ще могат да нападат и обстрелват всеки който им скимне. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар