САЩ са атакували три ядрени обекта на територията на Иран, съобщи американският президент Доналд Тръмп в обръщение към нацията. Бомбардировачи Б-2 са ударили по Фордо, Исфахан и Натанз. Ирански медии потвърждават ударите, а ядрената агенция съобщава, че няма ядрено замърсяване. Тръмп определи операцията като "невероятен военен успех" и допълни, че са работили съвместно с израелските военни.
Според публикация на американския президент в социалните мрежи основната цел е била Фордо, а всички бомбардировачи вече са "на сигурно място, на път към дома". "Сега е време за мир", допълни Тръмп, въпреки че заяви, че остават "още много цели". "Най-важната част от работата беше свършена", категоричен беше американският президент. Според председателя на сенатската комисия по външни отношения републиканеца Джим Ръш не се планира сухопътна операция в Иран с участието на американски войници.
Атаките бяха очаквани от военните анализатори, въпреки че Доналд Трмъп си даде срок от две седмици, за да вземе решение. Още през миналата седмица обаче бомбардировачи Б-2 бяха преместени от САЩ към Тихоокенския регион. По информация на CNN за ударите са използвани противобункерни бомби GBU-57. Има данни за използването и на ракети Tomahawk.
Малко по-късно Иран отговори с изстрелването на ракети към Израел и видеа в социалните мрежи показаха поражения в Хайфа и Тел Авив. Bloomberg отбелязва, че има опасения за ответен удар на Иран и към Ормузкия пролив, през който преминават 26% от доставките на петрол в световен мащаб, както и на втечнен природен газ.
Ядрените обекти в Иран, атакувани от САЩ тази нощ. Графика: Bloomberg
Bloomberg припомня, че в средите на републиканците не е имало единство за участието на САЩ в операцията на Израел "Изгряващ лъв", която започна на 13 юни с изненадващи въздушни атаки към военни и научни обекти в Иран. Обявената цел беше да бъдат прекратени опити на Иран да създаде ядрена бомба.
Според изданието Axios се подготвя нов кръг от преговори между САЩ и Иран. В петък дипломатическите усилия на Европа не успяха да разубедят Техеран да спре своята програма по обогатяване на уран. Срещата на външните министри на Великобритания, Франция и Германия с иранския им колега се проведе в Женева и според медийни публигации Абас Арагчи е настоявал, че Иран има право на своята ядрена програма.
Френският президент Еманюел Макрон коментира в петък, че голяма част от ядрените съоръжения на Иран са скрити дълбоко под земята и няма да бъдат разрушени с бомби, а са нужни преговори и технически екипи, които да следят и потвърждават, че Иран не готви ядрено оръжие.
Според източници на Axios турският президент Реджеп Тайип Ердоган е предложил на Тръмп домакинството на Истанбул за среща между представители на Вашингтон и Техеран. Възможно е в разговорите в Турция да участват американският вицепрезидент Джей Ди Ванс и представителят на Белия дом за Близкия изток Стив Уиткоф, допълва изданието.


Прозападна победа на изборите в Армения
Съдът гледа мярката на обвиняемите за тежката катастрофа на Челопешко шосе
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Набелязаха 25 коли за премахване от варненските улици
Александър Зверев най-после спечели турнир от Големия шлем
Сривът при акциите продължава заради AI, петролът поскъпна
Защо петролът не е на 200 долара след най-големия шок в доставките в историята
Европа трупа достатъчно газ, за да избегне нова енергийна криза
Израел нанесе удари по Иран след ракетна атака, застрашавайки преговорите
Как AI инструмент спестява дни монтаж на видеа
Хибридът на Stellantis за Европа се оказа различен от американския
Защо Michelin създаде 10-колесен Citroën с два V8 двигателя
Петно под колата в жегата – трябва ли да се притеснявате
Колата, която променя цвета си, вече не е научна фантастика
Най-скъпите катастрофи в историята
10 мигранти се удавиха, лодката им се преобърнала край Малта
Самотата в Китай захранва икономика за „приятели под наем“ за 6,35 млрд. евро
Любо Пенев става треньор на "Локо" (Сф), потвърди собственикът
Лидерите на "Европейската тройка" подкрепят прекия диалог между Киев и Москва
За по-ниски цени: Представят инициативата „Кошница с грижа“ на МС и търговски вериги


преди 11 месеца До: 0pk тотално се обърка малка неукааа коооопейке... и ти вече незнаеш какво искаш! нали ти предложих какви санкции да им наложите, ако искаш надгради и наложете повече! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: khao продължаваш да ми цитираш вааатнишки опорки. Май си скрит агент на Кремъл ти ммм? Напротив всички знаят, че санкциите работят и опостушават колхозната икономика, иначе що ще им въвеждаме още? Пък америката, кога спря да е велика, че трябва аз да я правя отново такава? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Леле САЩ хвърлиха няколко бомби и вече свършихме бая работа. Как беше всичко е свършено край на ядрената програма. Гледам много хора са се почувствали голяма работа. Това човешкото лицемерие за едни може за други не, си е част от природата на човека, има дебне сега демонстрация кой кой е, нещата ще се видят накрая, *** кого е по голям :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Аналогови колхозници, проумяхте ли колко е жалък Иран, и колко още по-жалък е путин!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: khao ти пак обърка от кои си. Да ти напомня: ние сме от принципиалните стожери на мира, демокрацията и човешките права, намираме се в клуба на развитите държави и не можем да допуснем как една държава безпричинно напада друга в 21 век. Следва да въведем най-строги санкции стещу американските агресори и да сринем икономиката им, в която и чифт обувки не могат да произведат. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: Momchil_Matev всмисъл, наличието на американски бази, от които они *умиротворяват* местните индианци, не е заграбване на земя според тебе? Щом не са признати за американски щатове а само за територия в която ФАШ имат интереси - сичко е точно, а? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: 0pk Да, ама държавите не губят територии в полза на САЩ. Нито Ирак, нито Афганистан, нито Иран са загубили и педя земя. Вижда се, че светът е малък и няма нужда да си на нечия граница, за да го нападнеш. Израел и Иран се обстрелват през две държави, а на САЩ самолетите са излетели от Мисури.За разлика от цар Путин, ламтящ за територии като при подялбата на Полша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: 0pk предлагам да не продавате петрол, газ и лади на запада! нека се гърчат! ... доволен ли си :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: 0pk щото вааатландия не го прави от 11 години... къде ви намират такива, все със специални потребности? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: Slavi.13 но пък вече поне не осъждаме нападението на суверенна държава. Внимавайте, скоро ще се окаже, че по пример на САШ и Израел, даже Расия и Кетай ще могат да нападат и обстрелват всеки който им скимне. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар