Агенция Moody's промени своята перспектива за италианската банкова система от стабилна на негативна, защото смята, че признаването на загубите ще свие печалбите и ще ерозира банковия капитал през следващите 12 до 18 месеца, съобщи БНР.
Формирането на проблемните кредити се е забавило, но ще отнеме време за справянето с неуредените дългове, тъй като банките са ограничили излишния капитал, а частните инвеститори не желаят да се намесят, посочи кредитната агенция.
Заделените по-високи провизии за проблемни кредити ще доведат до ограничаване на банковите печалби през следващата година и ще има допълнителни загуби, които ще трябва да се признаят, когато започнат да се продават несъбираемите вземания.
Успехът на процеса за рекапитализация на италианските банки също така ще зависи от жизнеспособността на техните бизнес модели и от доверието на пазара, което ще бъде засегнато от нарастващата политическа несигурност след неотдавнашното гласуване с "не" на референдума за промени в конституцията, заявяват от Moody's.
Според агенцията евентуален провал при преструктурирането на проблемни банки като Monte Dei Paschi di Siena би могъл да подкопае допълнително доверието.
С оглед на факта, че икономическият растеж на Италия е доста под този в останалата част на Европейския съюз, оперативните условия на италианските банки няма да бъдат много благоприятни през прогнозирания период.
В Moody's са на мнение, че търсенето на кредитни и на банкови услуги ще остане ниско, предлагайки само скромни възможности за растеж на приходите на банките, докато спредовете (между лихвите по кредитите и тези по депозитите) остават под натиск от ниските лихвени проценти и от високата конкуренция във фрагментиран пазар.
От позитивна гледна точка ликвидността на банковата система трябва да остане силна, подкрепена от целевите операции на Европейската централна банка за дългосрочно рефинансиране и от приглушеното търсене на кредити, се заключава в доклада на агенцията.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга