Почти половината, или 48 на сто от интервюираните 52 хил. души, смятат, че 2006 г. ще бъде по-добра от 2005 г, сочат резултатите от проучване на Gallup International, проведено в 62 страни през ноември и декември.
Една трета от анкетираните смятат, че новата година ще е по-проблемна и ще донесе повече размирици по света, докато само 20 на сто се надяват да е по-спокойна, а останалите не очакват съществени промени.
Най-висок е броят на оптимистите в Африка, където 57 на сто очакват по-добра година, в сравнение с 51 на сто в Северна и Южна Америка, 31 на сто в Западна Европа и 30 на сто – в Източна.
Най-оптимистично настроената страна е Виетнам, където 75 на сто от интервюираните очакват идната година да е по-добра. Проучването отбелязва, че това е била най-оптимистичната страна през последните три години, подобно на Косово, която е заемала челните места през последните пет години.
В тазгодишното проучване Косово е втората страна в света по оптимистични очаквания, като 73 на сто от запитаните са отговорили, че очакват по-добра година. Косово е следвана от Афганистан с 69%, Индия, Венецуела и Нигерия всяка с 61% и Сенегал и Южна Африка с 60% всяка.
Хората в Босна и Херцеговина са най-песимистично настроени, като 54% от тях са отговорили, че 2006 г. ще бъде по-лоша от 2005 г. Страната е следвана от Филипините с 50%, Сърбия с 47%, Португалия с 46% и Франция с 43%.
Повече от една трета от запитаните, или 35 на сто смятат, че 2006 г. ще бъде година на икономически просперитет, докато 24 на сто очакват икономически трудности. Броят на оптимистите е най-висок отново в Африка – 52%.
Около 54 на сто от всички участници в проучването очакват нивото на безработица в страната им да се увеличи, в сравнение с едва 20 на сто, които очакват понижение.
В Западна Европа 14 на сто очакват по-добра година в икономическо отношение за разлика от 37 на сто, които смятат, че икономическата ситуация ще се влоши. Подобни са резултатите и в Източна и Централна Европа, където 18 на сто очакват просперитет в икономиката на страната си, в сравнение с 29 на сто, които предвиждат икономически трудности.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност