IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия изпадна в дефолт по държавния си дълг за първи път от век насам

След като крайният срок изтече, фокусът се измества върху това какво да правят инвеститорите по-нататък

08:10 | 27.06.22 г. 95
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Русия обяви дефолт по държавния си дълг в чуждестранна валута за първи път от един век насам - кулминацията на все по-строгите западни санкции, които прекъснаха пътищата за плащане към чуждестранните кредитори, предава Bloomberg.

В продължение на месеци страната намираше пътища за заобикаляне на санкциите, наложени след инвазията на Кремъл в Украйна. Но в края на деня в неделя изтече гратисният период за около 100 млн. долара за лихвени плащания, дължими на 27 май - краен срок, който се счита за неизпълнение на задълженията, ако бъде пропуснат.

Това е мрачен маркер в бързата трансформация на страната в икономически, финансов и политически изолант. От началото на март еврооблигациите на страната се търгуват на проблемни нива, валутните резерви на централната банка остават замразени, а най-големите банки са откъснати от световната финансова система.

Но като се имат предвид вече нанесените щети на икономиката и пазарите, дефолтът засега е и предимно символичен и няма голямо значение за руснаците, които се сблъскват с двуцифрена инфлация и най-тежкия икономически спад от години.

Русия се противопостави на обявяването на дефолт, заявявайки, че разполага със средства за покриване на всички сметки и че е била принудена да не ги плаща. Опитвайки се да се измъкне, миналата седмица тя обяви, че ще премине към обслужване на своя държавен дълг в размер на 40 млрд. долара в рубли, критикувайки ситуацията на „форсмажорни обстоятелства", която според нея е изкуствено създадена от Запада.

„Това е много, много рядко срещано явление, при което правителство, което иначе разполага със средства, е принудено от външно правителство да обяви фалит", казва Хасан Малик, старши суверенен анализатор в Loomis Sayles & Company LP. „Това ще бъде един от най-големите дефолти в историята“.

Официалната декларация обикновено се дава от рейтинговите компании, но европейските санкции ги накараха да оттеглят рейтингите по руските субекти. Според документите за облигациите, чийто гратисен период изтече в неделя, притежателите им могат сами да предизвикат дефолт, ако собствениците на 25% от облигациите в обращение се съгласят, че е настъпил „случай на неизпълнение".

След като крайният срок изтече, фокусът се измества върху това какво да правят инвеститорите по-нататък.

Не е необходимо да действат незабавно и могат да изберат да наблюдават хода на войната с надеждата, че санкциите в крайна сметка ще бъдат смекчени. Времето може да е на тяхна страна: според документите за облигациите вземанията стават невалидни едва три години след датата на плащане.

„Повечето облигационери ще запазят подхода на изчакване", казва Такахиде Киучи, икономист в Nomura Research Institute в Токио.

По време на финансовата криза в Русия и срива на рублата през 1998 г. правителството на президента Борис Елцин не изплати 40 млрд. долара от местния си дълг. Последният път, когато Русия изпадна в неплатежоспособност по отношение на чуждестранните си кредитори, беше преди повече от век, когато през 1918 г. болшевиките под ръководството на Владимир Ленин се отказаха от зашеметяващия дълг на страната от епохата на царизма.

Според някои оценки той е достигнал един трилион долара в днешни пари, твърди Малик от Loomis Sayles, който е автор и на книгата "Bankers and Bolsheviks: International Finance and the Russian Revolution".

За сравнение, към началото на април чужденците са притежавали еквивалента на почти 20 млрд. долара от руските еврооблигации.

„Оправдано ли е извинението да се каже: „О, добре, санкциите ми попречиха да извърша плащанията, така че не е моя вината"?, казва Малик.

„По-широкият въпрос е, че самите санкции бяха отговор на действие от страна на суверенния субект", каза той, визирайки нахлуването в Украйна. „И мисля, че историята ще оцени това в крайна сметка“.

В четвъртък министърът на финансите  на Русия Антон Силуанов отхвърли ситуацията като „фарс“.

При положение, че в държавната хазна продължават да постъпват милиарди долари седмично от износ на енергия, въпреки разразилия се конфликт в Източна Украйна, той повтори, че страната има средствата и волята да плати. 

„Всеки може да декларира каквото си иска", каза Силуанов. „Но всеки, който разбира какво се случва, знае, че това в никакъв случай не е дефолт“.

Коментарите му бяха продиктувани от гратисния период, който изтече в неделя. 30-дневният прозорец беше задействан, когато инвеститорите не успяха да получат дължимите купонни плащания по деноминираните в долари и евро облигации на 27 май. 

Паричните средства попаднаха в капан, след като Министерството на финансите на САЩ остави да изтече срокът на действие на санкциите, премахвайки изключението, което позволяваше на американските облигационери да получават плащания от руския суверен. Седмица по-късно Европейският съюз наложи санкции и на руския агент по плащанията - Националния депозитар за разплащания.

В отговор Владимир Путин въведе нови разпоредби, според които задълженията на Русия по облигации в чуждестранна валута се изпълняват, след като съответната сума в рубли бъде преведена на местния агент по плащанията.

Министерството на финансите извърши последните си лихвени плащания, равняващи се на около 400 млн. долара, съгласно тези правила в четвъртък и петък. Нито една от базовите облигации обаче няма условия, които да позволяват разплащане в местна валута.

Засега не е ясно дали инвеститорите ще използват новия инструмент и дали съществуващите санкции изобщо ще им позволят да репатрират парите.

Според Силуанов е безсмислено кредиторите да търсят обявяване на неплатежоспособност по съдебен път, тъй като Русия не се е отказала от суверенния си имунитет и никой чуждестранен съд не би имал юрисдикция.

„Ако в крайна сметка се стигне до момент, в който се предявяват претенции за дипломатически активи, това е равносилно на скъсване на дипломатическите връзки и влизане в пряк конфликт", каза той. „И това ще ни постави в друг свят с напълно различни правила. В този случай ще трябва да реагираме по различен начин - и то не по юридически път“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

59
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Хахаа, жалка пиянска история от мизерна пPocия! Поредната! Сега газ ще пълнят в чували, щото са икономически гении, които заради собстената си тAпотия си вкараха и без това африканоподобната икономика в свтовна изолация, а собствения си пиянски народ в още по-голяма мизерия! Честито! Дефолта е само стъпка напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 0 rate down comment 4
v_tin
преди 1 година
Искат и определено получават рублите си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 2 rate down comment 4
v_tin
преди 1 година
Ами руснаците си ядат петрола и газа- бензина им е около 50 рубли за литър, газ не знам, но знам че в бг вече струва 2,16 за кубик. относно това какво може и не може да сглоби- да не би айфоните да се правят с *** суровини. Могат, но не ги правят- защо?? РУблата струвала под 2 стотинки- ами че йената е още по евтина, така че това нищо не значи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 3 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Хахахаааа! Ония москали в рупли искали да плащали, бее! Можело и в семки, друг алкохолик предложил в парламента :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 1 година
Твърденията ти на фона на факта, че една руска рубла струва ПОД ДВЕ БЪЛГАРСКИ СТОТИНКИ, са смехотворни. Осъзнай се- ако си етнически българин и единствено бг. гражданин и живееш само в България. В момента русия може да си яде газа и петрола, НО НЕ МОЖЕ нито да сглоби мпс- собствено производство, което да съперничи на световните автомарки, нито може да направи която и да е стока- освен руските матрьошки- със 100 процента руски суровини, труд, компоненти, бои и т.н. Русия ще има много да пати, понеже се опита да наложи ултиматум на България и ни плаши ПЕТ пъти с руски ядрени оръжия. Който българите мрази, под нас лази и това отлично го разбраха вашите руски казаци през 1916г. в Добруджа, когато ген. Иван Колев разби на пух и прах непобедимата до тогава казашка конница. Ето и собствените му думи- ''....Паметни са останали думите му на 4 септември 1916 г. пред строената българска конница когато към командваната от него дивизия се насочва цяла руска кавалерийска дивизия, превъзхождаща двукратно българската: Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!На 30 септември 1916 г. е награден с германски железен кръст За храброст, лично от германския фелдмаршал Аугуст фон Макензен главнокомандващ войските на Балканите.[3]. При награждаването, главнокомандващият изтъква: Досега се беше наложило убеждението, че атаката на конница срещу пехота е невъзможна. Вие с няколко действия го опровергахте. Много висши кавалерийски началници Ви завиждат и не мога да ги убедя в писма, че това, което Вие направихте се е случило наистина!..'' Из уикипедия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr.Bah
преди 1 година
Нали минахме на американски и азерески газ, плюс това нашето правителство се отказа от руския газ. На всичкото отгоре ние сме малък потребител и можем да намерим газ от много места. Но! Трябва да купуваме руски газ от европейския спот пазар за да печели демократичния запад. Вива да льока. Кога ще разберете, че ЕС е по-голям провал от СССР. Виж евровизия, можем да я спечелим само ако Русия ни нападне. Срам! Но това са други теми. Сега чакаме руснаците да умрат от глад, защото не могат да си плащат дълговете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 1 rate down comment 3
v_tin
преди 1 година
Ами в статията си е написано че тези пари стават изискуеми след 3 години кое не разбра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 2 rate down comment 3
v_tin
преди 1 година
Не знам в какво ще е ангажират г-7, но едно нещо струва толкова за колкото може да го продадеш- ако може да се продаде барел петрол за 500 евро и г-7 и руснаците ще го направят. Сега ако г-7 мисли че като кажат ние ще платим 50 евро за нещо което струва 500 и да очакват някой да се съгласи с тяхното предложение значи живеят в някаква командна икономика от соц тип. Апропо какво беше украйна- май имаше някаква такава държава през 20 век
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 3
v_tin
преди 1 година
Независимо дали си някъде в бг или като цяло в ес все една стотинка отива за руснаците чрез техния газ, петрол, дърводобив метали. Осъзнай се и се огледай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 1 rate down comment 2
v_tin
преди 1 година
А бе все си мисля че в бг езика си имаме женски род което ще рече - гуспуджа адвокатка, както и министърка и ред други
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още