Повечето суровини регистрираха значителни спадове днес, след като на пазарите властваше песимизъм за бъдещето на глобалната икономика. Петролът, металите и другите суровини се понижиха, след като спасителният план „Полсън“, който се очаква да бъде приет скоро от Американския конгрес, не можа да убеди инвеститорите, че ще изправи на крака американската финансова система.
Петролът се понижи с над 6 долара от тази сутрин, а повечето метали регистрираха спадове с над 2 на сто. Единствено златото, което често се използва като хедж срещу рецесия, се покачи умерено днес.
Според анализатори, цитирани от Bloomberg, причина за понижението на суровините е убеждението, че планът на финансовия министър Хенри Полсън за изкупуване на „лоши“ облигации на стойност 700 млрд. долара, ще се окаже недостатъчен.
Към момента петролните фючърси с доставка през ноември се търгуват на ниво от 101,46 долара за барел, или с 5,43 на сто по-ниско от вчера. По-рано днес черното злато достигна 100,80 долара за барел.
Лондонския сорт Брент отстъпи с по-умерени темпове. Фючърсите с доставка през ноември се понижиха с 4,74 на сто и към момента се търгуват на 98,80 долара за барел.
Металите също се понижиха. Среброто с доставка веднага падна с 4,24 на сто до 12,87 долара за тройунция. Оловото беше сред най-пострадалите индустриални метали – понижението при него бе с 6,31 на сто до 1840 долара за тон.
Цинкът пък поевтиня с 4,12 на сто до 1726 долара за тон.
Земеделските суровини също не бяха пощадени от инвеститорския песимизъм. Страховете, че една по-сериозна глобална рецесия ще повлияе на световното потребление, понижи цените на царевицата, соята, кафето и пшеницата.
Към момента един бушел царевица се търгува за 5,27 долара, или с 0,15 на сто по-ниско от вчера. Пшеницата също отстъпи с 0,15 на сто и последно един бушел се търгуваше на 7,01 долара.
Друга причина за силния спад днес беше ралито на долара. Американската валута се повиши спрямо еврото и йената, а това направи суровините по-непривлекателни, тъй като те са деноминирани в долари. От началото на търговията тази седмица доларът поскъпна с около 1,5 на сто спрямо еврото и към момента едно евро се разменя за 1,4380 долара.


Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Стана ясно под кой номер излиза DARA на финала на "Евровизия"
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Иззеха 40 кг храни от незаконен магазин в сливенския кв. "Надежда"
И яйцата станаха лукс, за година са поскъпнали двойно
Арестуваха бившата на Еминем отново
Фалшиви банкноти на стойност 2600 евро иззеха в Луковит