Токио измести Москва от мястото на най-скъп град за чужденци, показва проучването на разходите за живот за 2009 г. на изследователската компания Mercer.
На второ място в класацията е Осака, който се придвижи с девет позиции нагоре спрямо миналата година, като сега Москва е на трето място. На четвърто място е Женева – с четири позиции по-напред от последния път, следвана от Хонконг. Последното място, преди заемано от Асунсион, Парагвай, сега се пада на Йоханесбург, Южна Африка.
В проучването на компанията за базисен град е взет Ню Йорк със 100 пункта и всички останали градове са съпоставяни с него, а валутните изменения са измервани спрямо щатския долар. Токио има 143,7 пункта и е близо три пъти по-скъп от Йоханесбург, който получава 49,6 пункта. Проучването покрива 143 града на шест континента и измерва сравнителната цена на над 200 обекта във всяка локация, включително настаняване, транспорт, храна, облекло, домашни потреби и забавление.
Голямото разместване на позициите, което може да се види в новата класация, се дължи основно на значителните валутни колебания в световен мащаб.
Повечето европейски градове са попаднали по-надолу в подреждането, като Варшава отчита най-голямата промяна - от 35-то на 113-то място. Лондон и Осло, които преди са били в топ 10, са отстъпили със съответно 13 и 10 позиции по-назад. Германските и испанските градове са се отдръпнали с между осем и 11 позиции, докато градовете в Швеция, Украйна, Чехия, Румъния и Унгария отчитат спадове с между 36 и 48 позиции.
Същата тенденция се наблюдава в Австралия, Нова Зеландия и Индия. Сидни се премести с 51 позиции по-надолу от 15 до 66-то място, а от 48-мо място сега Мумбай е на 66-то.
Градовете от САЩ, Китай, Япония и Близкия Изток пък набират преднина в класацията. Ню Йорк е с първи пробив в топ 10, скачайки от 22-ро на 8-мо място. Същото се отнася и за Пекин, който заема 9-та позиция спрямо 20-то място за 2008 г.
Заради засилването на щатския долар всички градове в САЩ се издигат в класацията тази година. Ню Йорк остава на най-високо място в региона. Понижен е рангът обаче на канадските градове, като на първо място в страната е Торонто, който се премести от 31-во на 85-то място.
Начело в Южна Америка е Каракас, Венецуела, който се покачи със 74 позиции до 15-то място. Противоположно е движението на Сао Пауло и Рио де Жанейро, които се преместиха съответно от 25-то на 72-ро място и 31-во на 73-то място.


Арестуваха силистренец, убил възрастен мъж в дома му за 350 евро
Ограничават движението в центъра за Празника на Варна
Варненските полицаи откриха големи количества дрога при четири акции през последните дни
Разсеяна шофьорка е виновна за огромното задръстване по пътя за курортите вчера
За Празника: Варненци протестират срещу колите в Морската градина
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Мери Бойс Бенд с концерт и изложба на остров Света Анастасия
Три пъти наръган с нож: убиха мъж в силистренско село за 350 евро
30-годишен мъж почина, а баща му е с опасност за живота при масов бой в Старозагорско
Борисов: Да не превръщаме Евровизия в повод за разделение (ВИДЕО)