България регистрира дефицит по текущата сметка от 494,1 млн. евро през декември 2016 г., в сравнение с дупка от 281,2 млн. евро година по-рано. За сравнение, през ноември миналата година страната постига излишък в размер на 100 млн. евро.
Първичната разлика нараства значително с 204,9 млн. евро до дефицит от 342,1 млн. евро, докато вторичният излишък се свива със 67 млн. евро до 43,9 млн. евро.
За да се намали дефицитът по текущата сметка, трябва или да се инвестира по-малко, или да се спестява повече, или бюджетът да има излишък (което също е дадена форма на спестяване). Тъй като по-малкото инвестиции ще се отразят негативно на растежа, а бюджетният излишък не може да расте безкрайно, вероятно увеличаването на спестяванията може да е политика, с която да се намали дефицитът по текущата сметка.
Като се има предвид пълната 2016 г., България регистрира излишък от 1809,6 млн. евро, еквивалентни на 3,9 на сто от БВП, което е по-висока сума от излишъка от 172,4 млн. евро (0,4 на сто от БВП) година по-рано.
Сезонно изгладената текуща сметка по платежния баланс в Европейския съюз отчита излишък от 17,8 млрд. евро през декември 2016 г., сочат последните данни на Евростат. Сумата е доста по-висока и на годишна, и на месечна база. През декември 2015 г. излишъкът възлиза на 11,4 млрд. евро, а през ноември 2016 – 16,2 млрд. евро.


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?