IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавна регулация за лекарствата на свободния пазар – нож с две остриета

Обсъжда се здравното министерство да определя цените за целия фармацевтичен пазар, бизнесът се опасява от монополно положение

08:00 | 08.08.12 г. 15
<p>
	Снимка:&nbsp;marilyn monroe silly&#39;&nbsp;&nbsp; Лиценз: <a href="http://www.flickr.com/photos/36697314@N00/" target="_blank">Creative Commons</a></p>

Снимка: marilyn monroe silly'   Лиценз: Creative Commons

Хасърджиев смята, че трябва да се прецени дали държавата има административен ресурс да извършва подобна регулация, защото и сега комисията по цените в министерството не се справя с хилядите лекарствени позиции, регистрирани в агенцията по лекарствата.

Трябва да се установи точно какъв е пазарният дял на продуктите без рецепта, средната им пазарна цена в България и в други европейски страни. Едва тогава си струва да се пристъпи към гласуване на подобна мярка и да се избегне излишна инвестиция в административен капацитет, смята той.

Росен Казаков, председател на Българска генерична фармацевтична асоциация, защитава коренно противоположната позиция. Той твърди, че всяка държавна регулация върху конкурентни цени води до монопол и ситуация, при която държавата контролира цените на целия лекарствен пазар, няма да доведе до понижаване на цените на медикаментите, а до задържането им на едно ниво.

Според Казаков усилията на държавата трябва да бъдат насочени към увеличаването на конкуренцията и увеличаването на средствата за генерични лекарства, като естествен механизъм за ограничаването на разходите по това перо.

Експертът припомня, че регулация на цените на лекарствата без рецепта е имало преди години и чрез усилията на индустрията законът е променен, като се взема под внимание препоръката на ЕК, че страните-членки на ЕС трябва да регулират цените само на тези лекарства, които се заплащат с публични средства, тъй като в противен случай ще се наруши принципът на свободната конкуренция.

Връщане назад би било ретроградно, смята председателят на генеричната асоциация. Повечето европейски държави ограничават в държавната регулация на пазара на лекарствата, посочва Казаков. Единствено изключение, което той посочи, е Великобритания, където обаче действат изцяло пазарни механизми при ценообразуването.

Невъзможно е да се случи подобна регулация на медикаментите, продавани свободно без рецепта, тъй като такава практика няма в нито една държава от ЕС. България сравнява цените си с осем европейски държави, а скоро референтните държави ще станат 17, така че това е теоретично невъзможно. По-добър регулатор от пазара няма. Това е експертното мнение на Деян Денев, председател на асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании. "След като в Европа не регулират медикаментите, продавани без рецепта, няма какво да сравняваме. Логиката в регулацията изисква да бъдат контролирани само тези медикаменти, които са по лекарско предписание, ане тези, които са по избор на пациента", обясни Денев.

Юлиан Узунов от компанията за анализи на фармацевтичния пазар Top Management Advisors коментира, че идеята за регулиране на цените на лекарствата без рецепта е несъстоятелна, като изтъква няколко аргумента в защита на твърдението си.

Според него въвеждането на допълнително администриране убива пазара и води до дефицит на лекарства, до назначаване на нова администрация, която едва ли ще смогне с контрола.

Експертът напомня и за изискванията на Европейския съюз, които дават право на всяка страна да регулира ползването на обществените фондове, но настояват за нерегулирани цени за всички продукти на свободна продажба.

„Почти всички лекарства без рецепта имат по няколко конкурента - както продукти със същото активно вещество, така и алтернативни решения за съответното болестно състояние. Именно това поддържа цените на повечето от тези лекарства в разумни граници и всеки, който иска да ги ползва, може да закупи напълно достъпен продукт, уточнява експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
LuckyYou
преди 11 години
Това правителство е толкова некомпетентно, че свят ми се вие. Тия хора дори и не са помирисвали учебник по икономика, какво правят там ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
optional
преди 11 години
по същата причина, по която земеделското формира картел с големите вериги за цените на храните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
Internet
преди 11 години
Здравното министерство обича големите вериги-монополисти и мрази малките аптеки!Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още