IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Няма място за прогресивен подоходен данък, докато корпоративният е 10%

Причината е, че всеки с доход в по-високия праг ще може да си направи фирма и заради признаването на разходи да смъкне ставката дори под 10%,

08:17 | 23.04.13 г. 46
Няма място за прогресивен подоходен данък, докато корпоративният е 10%

Плоският подоходен данък от 10% стана обект на предизборни коментари, като редица партии предлагат отпадането му.

От БСП предлагат да се въведе по-висок данък от 20% за доходите над 4500 лева на месец, който ще засегне около 45 000 българи.

Това обаче едва ли ще проработи, защото данъкът върху доходите на физическите лица е идеално заменим с корпоративния данък, тоест вместо да плащат 20% като физически лица, хората с по-високи доходи ще плащат 10% като юридически лица.

Дори данъкът като юридически лица ще им е по-нисък, защото ще могат да си отчитат разходи за телефон, интернет, лизинг на автомобил и много други.

Например физическо лице с месечни доходи от 7 500 лв., ще трябва да плати по 10% върху 4 500 лв. и 20% върху горницата от 3 000 лв., или общо 1 050 лв. данък на месец.

Ако си създаде две фирми (еднолични ООД-та например), ще получава на година по 45 000 лв. в двете фирми (ще е под прага за регистрация по ДДС). Това ще стане като от трудов договор премине на договор за външни услуги с неговата фирма.

Осигуровките му като работещ управител на ЕООД няма да са по-високи отколкото биха били като работещ на трудов договор, дори ще са по-ниски. Така се отваря вратата за получаване на по-голяма сума като договор за външни услуги, отколкото като трудов договор.

Осигурителната тежест в България е около 25% в рамките на максималния осигурителния праг от 2 200 лв. на месец, тоест получавайки парите на договор с фирма (вместо на трудов договор) служителят може да иска с по-голяма сума. В същото време за изплащащата фирма е все едно дали плаща 7 500 лв. по трудов договор или 8 000 лв. по договор за външни услуги.

Разходите за счетоводство са в рамките на 50-100 лв. на месец. Другите разходи са незначителни. За сметка на това във фирмите може да се очтитат различни разходи и така облагаемата база от 90 000 лв. да бъде свита до например 45 000 лв. Така при корпоративен данък от 10% дължимият данък от едва 4 500 лв. за цяла година, вместо описаните по-горе 12 600 лв. като физическо лице.

Възможно е съвсем бързо да бъдат създадени нови 45 хил. фирми и статистиката и анализаторите съвсем грешно да отчетат, че има подобрение на бизнес средата.

В последните години много фирми са закрити именно поради въвеждането на плоския данък, който обезмисли ползването на фирми, но с въвеждането на прогресивен данък нуждата от съществуването им ще се появи. Анализаторите обаче виждат единствено кризата като причина за намалението на броя фирми.

Място за ремонт на плоския подоходен данък обаче има и то е хората с минимален доход да не плащат такъв. Вместо да се увеличава минималната работна заплата може да се въведе минимален необлагаем праг. Така проблемът с разслоението на обществото леко ще се урегулира защото на най-бедните ще бъде дадена глътка въздух.

В този смисъл е удачно минималният необлагаем праг да бъде дори малко по-висок, за да има капитал с който бедните да финансират преминаването си в средната класа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 17 rate down comment 3
mick
преди 11 години
Ей ДОДто било виновно, изобщо не е там проблема. Проблемът е в символичния данък сгради и липсата на данък върху останалите имоти. За да има икономика данъците трябва да са балансирани - а не както сега ДОД 10%, отделно има осигуровки 20% отделно здравни още 10% грубо. ДДС - 20% И данък сгради - под 1 промил за основно жилище/равняващо се на под 1% данък върху дохода от имота/. Все пак основният актив в държавата са имотите и те генерират доход който в момента не се облага, отделно инфраструктурата около имотите е за сметка на другите данъци - защо? Колко е доходът от един имот - колкото е наемът на такъв имот в съответния район. И този доход си върви винаги. Отделно кой трябва да плаща за инфраструктурата около имотите? Защо всичко трябва да идва от националния бюджет - т.е. от някои дето нямат имоти или имат, но не в съответния район? ---http://mickideas.blogspot.com
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 17
Chick-Chirick
преди 11 години
Инвестора, не е лошо когато пишете такива статии, първо да посъберете информация, дали някъде по света (то и Европа стига) подобен проблем вече не е решен. Автора на статията много погрешно представя ситуацията, като статична-променя се ставката и всички си отварят фирми. Не съм запознат с БГ законодателството, но ето как е решен този проблем в Германия: При подаване на данъчната декларация се гледа от куде са ви догодите. Ако се установи, че доходите Ви (договорите за подизпълнител или за услуги) са предимно от един клиент, то тогава се счита, че самонаемането Ви е само про-форма и имате огромен данъчен проблем, както Вие, така и този който Ви е плащал. Санкциите са тежки. Въпрос на няколко параграфа. Просто статичното наблюдение е подвеждащо, защото процесите са динамични и законодателят може да бъде активен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 0
i_ivanov80
преди 11 години
Статията е доста точна. Одавна говоря, че това е поредната *** и популистка идея на Станишев и обкръжението му.Единственото, което е пропуснал автора е, че голяма част от хората в България, които получават подобни заплати, си ги плащат като управител на собствената фирма (за да не се занимават след това с данък върху дивидент). Това е и легалния начин да се узаконят пари, върху които да не се плаща голям данък.Момента в който вдигнат данъка, същите тези собственици на фирми ще слязат на минималните нива на заплащане, а останалите пари ще си останат в сивия сектор. Така реално икономиката ще се върне с 10-ина години назад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 11 години
Винаги ме е учудвало колко повърхностен и изключително късопаметен е политическият ни "елит". Въвеждането на 10% плосък данък едно време беше мотивирано именно с уеднаквяването на ставката му с корпоративния. И правилно! Така действително няма нужда от тези упражнения, игри и надлъгвания. Защото и за 1000 лв. да става въпрос, като дадеш 200 лв. за счетоводство, пак ще си напред с 800 лв. - а защо да се дават на държавата, като можеш да си ги харчиш сам. В противен случай ще бъдат откраднати. Т.е. мотивация - никаква.А сега, понеже сме забравили, че имаме топла вода в банята, се чудим как да я открием в хола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още