IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Когато теглим чертата

Доходите в България ще останат замразени при липса на ключови фискални и икономически реформи, които да подобрят бизнес средата и да стимулират инвестициите

08:11 | 19.11.18 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Боян Дуранкев: Нужни са промени в данъчната и фискалната политика

Вече десет години след приемането в ЕС България не може да достигне догонващо развитие на паричните доходи като минимални и като средни заплати и изостава съществено. Ако продължим със същите темпове на развитие, означава, че ще ни трябват 40-45 години, за да достигнем средното ниво на Европейския съюз от 2017 година. Общото недоволство се засилва и от факта, че в България имаме и най-голямото подоходно неравенство в ЕС. Всъщност държавата е развързала колана на едрия бизнес и не може да постигне по-голяма социална справедливост в обществото, коментира проф. Боян Дуранкев, доктор по икономика в УНСС.

Гневът идва и от перфектната ценова буря, която се очаква, тъй като инфлацията приближава 4%. А това ще се отрази най-много на хората със замръзнали доходи, които най-силно ще усетят поскъпването.

В основата на всички тези проблеми е неспособността на българския бизнес да бъде иновативен. В добавка и държавата проявява посредственост в неспособността си да намали неравенствата, защото минималната пенсия е 200 лева месечно, а максималната заплата е 200 хил. лева месечно. Задава се и инфлационна буря – чрез поскъпване на горива, храни и всякакви стоки от малката кошница, което кара българинът да загуби перспектива, тъй като колкото и да се повишават доходите, те следват инфлацията и засилват чувството за несправедливост.

Ако се промени данъчната и фискалната политика, България ще изглежда по-европейска

Заложените ръстове в бюджета за догодина са нещо добро, но недостатъчно на фона на необходимото, за да се доближим до средноевропейските нива. Неприятно е и че фискалната и данъчната политика изглеждат изключително старомодни. При данък дивидент, който е от най-ниските у нас, се дава възможност тези, които печелят повече, да плащат като относителен дял по-малко от най-бедните. А плоският данък върху доходите на физическите лица позволява задълбочаване на разделението.

Ако се промени данъчната и фискалната политика, България ще изглежда по-европейска. Първо е нужна тотална промяна на данъчната система - съотношението преки-косвени данъци, защото косвените доминират, което е лошо за най-бедните. Втората мярка е отмяна на плоския данък и въвеждане на по-прогресивна скала по линия на данък дивидент и данък общ доход на физическите лица. Трето – въвеждане на семейно подоходно облагане и на данъчна ваканция за висшисти. Препоръчвам и преразглеждане на пенсионната възраст, защото имаме много "пенсионери в младежка възраст" - на по 50 години.

Очаквам 2019 година, както и следващите години да бъдат много драматични за българите като нива на инфлацията и на доходите. Ако следваме инерцията до 2022 година, България ще остане последна в ЕС по всички показатели.

Румен Гълъбинов: Доходите ще растат мъчително без нови ПЧИ

За да се повишат доходите в България, на първо място е необходимо увеличение на преките чуждестранни инвестиции. За страната това е сериозен проблем, защото за последните десетина години имаме драстичен спад на ПЧИ, които като дял от БВП са спаднали над десет пъти. Липсата на по-технологичен бизнес забавя конкурентоспособността на икономиката. Нямаме и  рязко увеличение на производителността на труда, което да даде възможност за по-осезаемо увеличение на доходите. Не успяваме да подобрим бизнес средата, а без нея трудно можем да разчитаме на привличане на инвестиции. Те пък са в основата на достатъчно увеличение на производителността и конкурентоспособността, откъдето идват и по-високите доходи в реалната икономика, смята икономистът Румен Гълъбинов.

Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 2
Vesko94
преди 5 години
Като е била толкова трагична, защо се надпреварваха да продават активите й?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
zap
преди 5 години
"... е била на сравнително добро ниво към онзи момент ..."като изключим трите фалита за 45 г. на соц-икономиката от 1945 до 1989 г., е била на сравнително добро ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 8
Vesko94
преди 5 години
Което ще рече, че социалистическата икономика, която така гръмогласно оплювахме през тези години, все пак е била на сравнително добро ниво към онзи момент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 15
Иван Митев
преди 5 години
За подобрение на жизненото равнище е необходимо прекратяване на причините, които сега го задържат.Водещата причина за задържане на жизненото равнище е държавната неправилност за неограничаваните щети от вредните намеси на централната банка.При прекратяване на тази вредна за всеки държавна грешка ще настъпят условия за подобрение на жизненото равнище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
Когато чета такива статии, където специалисти (кой повече, кой по-малко) в единен хор говорят на практика едно и също нещо, аз си задавам един и същи въпрос. Защо след като специалистите искат едно и също нещо, то на Практика се Случва Точно Обратното? Отговор нямам, но предположения мога да правя. Само че на нас предположения не ни вършат работа. Трябват ни отговори. И ако тези и/или някои други специалисти, могат да дадат отговор, да побързат да го дадат. Времето не чака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 1
redcretin
преди 5 години
Много се краде в тая държава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
khao
преди 5 години
първия абзац можеше да го обобщите само с ... некадърно управление и лоша съдебна система, щото оправиме ли това, първия абзац от 5 до 10 години сами ще се оправят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 61 rate down comment 2
kondenz
преди 5 години
Още в началото на статията има някои неточни твърдения: "Слабият икономически растеж, .......... в съчетание с намаляващото население на страната. Всички те са сред причините за ниските доходи в България."Слабият растеж е следствие от останалите посочени фактори, а не първопричина за ниските доходи. Освен това, при намаляващо население и липса на служители и работници, доходите растат, а не намаляват. Основната и единствена причина за ниските доходи е предаването на българската икономика още в зората на демокрацията в ръцете на абсолютно некадърни и алчни бивши членове и приближени на партията-кърмилница. Те разпродадоха на безценица и разпарчетосаха за скрап това, което им дадоха безвъзмездно да управляват и оставиха на улицата квалифицираните специалисти. Тези, които още функционират, укриват данъци, точат ДДС и крадат еврофондове. Не го казам аз, а десетките доклади от ЕК и неправителствени организации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още