IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Когато теглим чертата

Доходите в България ще останат замразени при липса на ключови фискални и икономически реформи, които да подобрят бизнес средата и да стимулират инвестициите

08:11 | 19.11.18 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Като цяло доходите в България се повишават – специалистите с нужната квалификация вече имат по-високо заплащане и при добри резултати заплатите им растат. Така че добрите специалисти вече започнаха да получават добри заплати. Проблемът е с недостига на кадри за квалифицирана работа.

Важен задържащ фактор като цяло за развитието на икономиката е правовият ред – все още имаме големи проблеми в тази сфера. Съдебната система работи изключително бавно, няма гаранция на правото на собствеността, което също е задържащ фактор за инвестиции и растеж.

В този смисъл политиката по доходите следва да е свързана със стимулирането на инвестиционната активност на български или на чужди инвестиции. Тя се реализира чрез високодоходни бизнеси, а не да взимаме пари от едни групи, за да даваме на други.

Единственият възможен ръст на доходите може да дойде от нови инвестиции

Проблем е и неравномерното увеличаване на доходите. На много места в страната продължават да съществуват малки нископроизводителни и нискодоходни бизнеси, където заплащането се задържа и не расте с тази скорост, характерна за високопроизводителния бизнес. Разбира се, има и високопроизводителен бизнес, който дава много добри заплати. Малките фирми обаче нямат голям потенциал нито за нови технологии, нито за внедряване на иновации и при тях доходите се задържат. Решението е единствено в нови инвестиции, които са високопроизводителни и високодоходни като бизнес, но те не се случват и това е проблем.

Нивата на икономически растеж не са удовлетворителни. И ако продължават с тези темпове на развитие, доходите няма кой знае колко да направят значима разлика със сегашните. Защото сме в ограничена бизнес среда, която повишава доходите само отчасти.

Единственият възможен ръст на доходите може да дойде от нови инвестиции. Държавната политика трябва да бъде ориентирана към стимулиране на нови инвестиции, които да дадат растеж на икономиката и ръст на доходите. За съжаление, в бюджета за догодина са заделени 9 млн. лева за привличане на чужди инвестиции. Ние сме от държавите в ЕС, при които държавна помощ за стимулиране на инвестиции в слабо развитие райони е допустима до 50 на сто от инвестициите, а съгласно закона у нас е до 10%, тоест тези 9 млн. лева биха могли да стимулират инвестиции в размер на максимум 90 млн. лева, което е едно нищо. В Румъния по закон дават държавна помощ за насърчаване на вложения до 30% и привличат много повече инвестиции. А ние дори не използваме възможността, която европейските регламенти ни дават за привличане на чужди инвестиции чрез държавна помощ. В бюджета за миналата година бяха изсипани 2 млрд. лева по програмата за саниране на частни жилища, които нямат никакъв ефект върху развитието на икономиката и в същото време имаме само 9 млн. лева за насърчаване на преки чуждестранни инвестиции. Това са необясними парадокси на държавна политика през бюджета.

В рамката за следващата година под 1% са заложените преки чуждестранни инвестиции, докато преди около 15 години беше 29% към БВП, което е огромна разлика и сериозна преграда за ръст на доходите и на икономиката.

Категорично смятам, че промяна в данъчната политика няма да доведе до особено влияние върху доходите. Дори фактът, че имаме една от най-ниските ставки върху бизнеса и личните доходи,  не е достатъчен мотив за привличане на инвестиции. Каквито и намаления на данъци да се правят, най-много да се разбърка данъчната система, но ефект върху доходите няма да има. Това са популистки твърдения, които целят едно и също нещо да преразпределяме. Не става дума да се преразпределя малкото, а да се стимулират повече инвестиции, откъдето реално ще дойде ръст.

Георги Ангелов: Нужни са 20 години, за да стигнем средните доходи в ЕС

Доходите в България ще достигнат 90% от средните в Европейския съюз през 2041 г., прогнозира Георги Ангелов, старши икономист в Института "Отворено общество" и автор на проучването "Кога Източна Европа ще достигне Западна по доходи?". 

Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 2
Vesko94
преди 5 години
Като е била толкова трагична, защо се надпреварваха да продават активите й?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
zap
преди 5 години
"... е била на сравнително добро ниво към онзи момент ..."като изключим трите фалита за 45 г. на соц-икономиката от 1945 до 1989 г., е била на сравнително добро ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 8
Vesko94
преди 5 години
Което ще рече, че социалистическата икономика, която така гръмогласно оплювахме през тези години, все пак е била на сравнително добро ниво към онзи момент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 15
Иван Митев
преди 5 години
За подобрение на жизненото равнище е необходимо прекратяване на причините, които сега го задържат.Водещата причина за задържане на жизненото равнище е държавната неправилност за неограничаваните щети от вредните намеси на централната банка.При прекратяване на тази вредна за всеки държавна грешка ще настъпят условия за подобрение на жизненото равнище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
Когато чета такива статии, където специалисти (кой повече, кой по-малко) в единен хор говорят на практика едно и също нещо, аз си задавам един и същи въпрос. Защо след като специалистите искат едно и също нещо, то на Практика се Случва Точно Обратното? Отговор нямам, но предположения мога да правя. Само че на нас предположения не ни вършат работа. Трябват ни отговори. И ако тези и/или някои други специалисти, могат да дадат отговор, да побързат да го дадат. Времето не чака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 1
redcretin
преди 5 години
Много се краде в тая държава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
khao
преди 5 години
първия абзац можеше да го обобщите само с ... некадърно управление и лоша съдебна система, щото оправиме ли това, първия абзац от 5 до 10 години сами ще се оправят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 61 rate down comment 2
kondenz
преди 5 години
Още в началото на статията има някои неточни твърдения: "Слабият икономически растеж, .......... в съчетание с намаляващото население на страната. Всички те са сред причините за ниските доходи в България."Слабият растеж е следствие от останалите посочени фактори, а не първопричина за ниските доходи. Освен това, при намаляващо население и липса на служители и работници, доходите растат, а не намаляват. Основната и единствена причина за ниските доходи е предаването на българската икономика още в зората на демокрацията в ръцете на абсолютно некадърни и алчни бивши членове и приближени на партията-кърмилница. Те разпродадоха на безценица и разпарчетосаха за скрап това, което им дадоха безвъзмездно да управляват и оставиха на улицата квалифицираните специалисти. Тези, които още функционират, укриват данъци, точат ДДС и крадат еврофондове. Не го казам аз, а десетките доклади от ЕК и неправителствени организации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още