fallback

Магията на фразата "Довери ми се, знам какво правя" отдавна спря да действа

Единственото оръжие на домакинствата срещу инфлацията може да бъде търпението

20:10 | 06.07.22 г. 4

Довери ми се, знам какво правя. Обикновено това е фразата, която предшества нови главоболия, породени от нови проблеми. В момента това е и фразата, която централните банкери повтарят почти като сутра, размахвайки уверено ръце, че са "непоколебими в озаптяването на инфлацията".

За домакинствата и фирмите обаче магическото действие на тези слова отдавна се е изчерпало, като се имат предвид рекордните равнища на инфлацията - 8,6% в еврозоната, 9,1% във Великобритания, 8,6% в САЩ .

Ето че първата половина на годината мина, а върхът на покачването на цените все още не е достигнат. Освен това, по всяка вероятност втората част на 2022 г. също няма да е толкова лесна въпреки уверенията на банкерите, че знаят какво правят.

Лагардка

Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

В последните месеци немалко представители на регулаторите се изредиха да повтарят, размахвайки ръце и пръсти, че са отдадени на целта си за постигане на ценова стабилност.

Още през януари председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард увери, че отдадеността на регулатора за постигането на ценова стабилност е непоклатима.

„Наясно сме, че покачващите се цени притесняват всички и взимаме тези опасения много сериозно“, заяви Лагард.

Малко след избухването на войната в Украйна Лагард отново затвърди позицията, че европейският регулатор ще направи всичко необходимо с цел постигане на ценова стабилност и защита на финансовата стабилност. "Най-добрият начин, по който паричната политика може да се справи с тази несигурност, е да наблегне на принципите за избор, постепенна промяна и гъвкавост", посочи в края на март Лагард.

На годишната среща на ЕЦБ в Синтра, Португалия - в която взеха участие ръководителите на "тримата големи" сред централните банки ЕЦБ, Фед и Английската централна банка (АЦБ) - управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл пое ангажимент бързото покачване на цените да не стане вкоренено, като допълни, че няма да позволят "преминаване от среда на ниска инфлация към такава на висока".

По думите му щатската икономика е в "много добра форма" и Фед може да свие инфлацията до 2%, като едновременно с това поддържа стабилен пазара на труда.

"Надяваме се ръстът да остане положителен. Като цяло щатската икономика е в добра позиция да издържи на по-затегната парична политика“, каза на срещата Пауъл.

Пауъл

Снимка: Eric Lee/Bloomberg

Може би банкерите пропуснаха да кажат, че това няма да стане нито толкова лесно, нито толкова бързо, колкото ни се иска, затова ще трябва да се подготвим с голяма доза търпение за предстоящите нелеки месеци, а то може да се окаже единственото оръжие срещу високите цени.

Джим Рейд, ръководител на звеното за световни фундаментални кредитни стратегии в Deutsche Bank, посочи, че за инвеститорите "добрата новина е, че първото полугодие е приключило, лошата - че перспективите за втората половината на годината не изглеждат добри", пише CNBC.

В свой доклад, видян от медията, от HSBC Asset Management пишат, че "икономическият режим изглежда се променя", като се има предвид, че неблагоприятните сътресения на предлагането продължават, глобализацията се забавя, а цената на суровините все още е "трайно висока". Според Джо Литъл, световен главен стратег в HSBC, високата инфлация ще стане още по-устойчива, лихвените равнища - по-високи, а икономическите цикли - по-волатилни.

Още един възможен минус е намалялото доверие към централните банки, което в бъдеще ще направи комуникацията им с пазарите още по-трудна.

Андрю

Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

В началото на годината управителят на АЦБ Андрю Бейли бе под обстрела на остри критики от обществото, след като отправи апел служителите в Обединеното кралство да не искат по-високи заплати.

Ръководителят на Японската централна банка (ЯЦБ) Харухико Курода също е обект на недоволство, защото си позволи да направи изказването, че домакинствата "приемат" до по-голяма степен покачването на цените на дребно. В отговор японците избухнаха в социалните мрежи, а проучване на агенция Kyodo, проведено в периода между 11-13 юни, показа, че 77,3% от респондентите смятат изказването за некоректно, докато 58,5% са на мнение, че Курода не е подходящ за тази позиция. Над 70% ще вземат предвид покачването на цените при предстоящите избори.

И все пак, според Литъл все още има възможност оставащите шест месеца от 2022 г. да са добри, стига инфлацията да се забави и централните банки да вземат "по-балансирана"  позиция. Според стратезите на банката инфлацията вече е или е близо до върховата си точка - прогнози, които вече сме чували и преди - но данните няма да покажат значителен спад преди края на годината. Затова и единствено ни остава да се въоръжим с търпение и да чакаме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:00 | 14.09.22 г.
fallback