Пазарите притиснаха Италия и еврозоната до ръба, от който според мнозина инвеститори връщане назад няма. Въпреки това в сряда официални представители от Европейския Съюз (ЕС) заявиха, че ще изчакат Италия да гласува новото си правителство и че не са обсъждали нови извънредни мерки за овладяване на кризата, пише Financial Times.
Липсата на реакция на пазарния натиск илюстрира, както убеждението на европейските политици, че единствено действията на самата Италия могат да успокоят пазарите, така и признанието, че инструментите за международна спасителна интервенция са все по-ограничени.
Перспективата за експертно правителство в Рим, което да смени кабинета на Силвио Берлускони и да проведе дългоочакваните икономически реформи, в съчетание с възстановяването на реда в Гърция и разширяването на европейският фонд за финансова стабилност (EFSF), представлява най-добрата възможност за разсейване на сгъстяващите се над Италия облаци.
„Няма нищо, което европейските лидери реално могат да направят в този момент“, казва Сони Капур, директор на консултантската компания Re-Define. „Те могат единствено да наблюдават какво се случва в Италия“.
Все пак, ако Италия не успее да си помогне сама, сценариите според Financial Times стават доста по-интересни:


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
преди 14 години Ясно се вижда вече цялата кухота на книжно-паричната система. Какво е еврото? Една хартийка. Какво е доларът? Също една хартийка. Едното подскача спрямо другото, под влияние на... гръцката драматургия... Това е абсурд. Едни истински пари не могат да се влият в стойността си от подобни глупости. Истинските пари са много по-силни и от Гърция, и от Италия, и дори от Германия. Парите имат собствена стойност и политиците се съобразяват с тях... Тези трусове по пазарите само доказват, че това вече не са пазари, а са просто индикатори на конвулсии на саморазрушаващи се икономики.......Ето защо, новите правителства няма да донесат ново щастие на Гърция и Италия. Нито пък еврото ще бъде спасено. На него му предстои или изчезване за 1 нощ (когато Германия си върне марката) или инфлация и девалвация чрез печатане на пари... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Погледнато и от икономическа и от геополитическа/включително военна/, САЩ са си оплели мнооо`о, ако кошницата, икономически - това което казват lozkhris и Lucifer и е видно за всички, геополитически - далеч като километри, стабилна военна машина с важни опорни/малки васални държави/ точки по света. Дали ще се наложи дърпане на икиномически или военнополитически лостове, все е добре за тях. Огъня все ще е далеч. Като Ноев ковчег, прибрали купища пари и злато, най-големи умове във всички области и канали за доставка на чужди ресурси, пазейки своите до последно...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години прав си за *** евро, но само паритет между евро и долар при тая отчайваща ситуация вече може и да не е достстъчно, защото нека да не забравяме че при старта на тая неуспешно експериментална валута 1 долар беше равен на 1,18 евро и това трая около 2-3 год докато " мозъкът" Милен Велчев изпълни поръчката да замени нашите брейдита с евро от което загубихме над 1 млрд а пък скъпото Евро ликвидира износа на Европа и зароби в дългове по-слабите европейски икономики. Така че чичо Сам колкото и $ да си напечата, страните от БРИК никога няма да се откажат от $ а само ще мърморят, но няма да се обвържат с *** ЕВРО щото винаги ще си остане по-ТЪПО от тоалетната хартия наречена $ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години А всъщност всичко е толкова просто.... *** евро трябва да стане равно с долара. След като американците могат да печатат пари, ЕЦБ също може, нищо, че еврото не е резервна валута. Но за съжаление ЕЦБ получава заповеди от Вашингтон, а всички знаят, че Америка иска еврото да е силно. Докато не се намерят силни люде, които да покажат среден пръст на ФЕД и Обама няма да има растеж в Европа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Напълно възможно е Германия и Франция да се наложи да напуснат ЕС , целта е обезценка на еврото..неговата стойност трябва да се срине за да се ликвидират дълговете и икономиката до се оживи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ако сами не могат да си помогнат германците и французите ще им помогнат! Естествено преди това ще им извият малко ръцете и в момента точно това става!Германците и французите искат да постигнат споразумение за един супер централизиран икономически съюз, но в същото време за да принудят държавите от периферията да се откажат от голяма част от държавния им суверинитет им пускат кьорфишеци, че могат да да ги изключат от еврозоната! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Проблема на Италия са *** на юг от Рим.. Калабрия според някой мнения ако е самостоятелна държава ще е нещо като Сомалия.. Фалирала и без нищо освен банди *** в нея.. Със Сицилия нещата са малко по-добре, но целия юг виси на гърба на италианския данъкоплатец от севера точно както в България запада, виси на гърба на изтока. Най-разумно бе отделянето на Северна Италия като самостоятелна държава, както искаха от Северната лига. Сега обаче *** ще замъкнат целия полуостров и чак тогава севера ще се отцепи в нещо като автономия.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години много варианти и все обезпокоителни. догодина 2009 ще ни се стори като хубав спомен сякаш. дано не съм прав отговор Сигнализирай за неуместен коментар