IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли да се въвежда данък върху CO2 емисиите?

Задачата да променим енергийна система е изключително тежка, тъй като фосилните горива са твърде дълбоко вкоренени в глобалната икономика, коментира Джефри Сакс

09:00 | 05.03.13 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фабрика за стомана в Пекин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Фабрика за стомана в Пекин. Снимка: Ройтерс

От всички региони по света Европа полага най-много усилия за прилагането на политики срещу глобалното затопляне. Крайъгълният камък в стратегията на Европейския съюз (ЕС) в тази насока - системата за търговия с въглеродни емисии - обаче изглежда обречена на провал.

Ето защо е необходимо да открием по-добра стратегия, както за Стария континент, така и за целия свят, пише Джефри Сакс, директор на Earth Institute към Колумбийския университет и специален съветник към Съвета за сигурност към Организацията на обединените нации (ООН) за постигане на Целите на хилядолетието за развитие, в коментар за ProjectSyndicate.

Основната хипотеза за човешкия фактор, който стои зад промяната в климата, е все по-широко призната и очевидна. Няколко газа, включително въглеродният диоксид, метанът и азотният оксид затоплят планетата, тъй като концентрацията им в атмосферата се увеличава. С експанзията на световната икономика нарастват и емисиите на тези газове, ускорявайки темпа на причиненото от човека глобално затопляне.

Най-широко разпространеният парников газ е въглеродният диоксид. Повечето CO2 емисии са в резултат на изгарянето на фосилни горива – въглища, петрол и природен газ – за енергия, чието глобално потребление нараства с растежа на световната икономика. Като резултат сме на път да достигнем много опасни нива на CO2 в атмосферата.

Въпреки че преди 20 години светът се съгласи рязко да намали емисиите CO2 и останалите парникови газове, постигнатият прогрес е незначителен. Бързият растеж на развиващите се икономики и особено на изгарящия огромни количества въглища Китай, доведе до рязък ръст на глобалните въглеродни емисии.

Опасни промени в климата вече са налице. Ако светът продължи по сегашната траектория, глобалните температури вероятно ще се нараснат с няколко градуса по Целзий, предизвиквайки повишаване на нивото на световния океан, мегаурагани, жестоки топлинни вълни, масова загуба на земеделска продукция, екстремна суша, тежки наводнения и рязко измиране на биологични видове.

И все пак задачата да променим световната енергийна система е изключително тежка, тъй като фосилните горива са твърде дълбоко вкоренени в глобалната икономика. Петролът е основното гориво, използвано за транспорт по цял свят.

Въглищата и газта биват изгаряни в огромни и нарастващи количества за производство на електричество и енергия за индустрията. Как тогава може да гарантираме един устойчив глобален икономически прогрес, докато се опитваме рязко да ограничим емисиите парникови газове?

Последна актуализация: 11:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 1
0pk
преди 11 години
Данък въздух, опа :]Като са толкоз отворени, що не сложат по-голямо мито на стоките произведени в китай задето не спазват договорките за урязване на парниковите емисии ааа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
albobo76
преди 11 години
Китай не е "безотговорна нация" и последните 30 г. го доказват. Те не се съобразяват, защото не могат да си го позволят и защото знаят, че "човешкия фактор в глоб. затопляне" е измишльотина, която скоро ще бъде изобличена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Не, но "Кой" и "Кого" пита?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
bgMan
преди 11 години
Този данък трябва да има само за безотговорни нации (като Китай например), които отказват да се съобразят с каквито и да били екологични съображения само за да са на върха, а от друга страна са най-големите замърсители.За останалите страни такъв данък е пълна глупост и съм против него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
Jay Gould
преди 11 години
От масовото залесяване нелицеприятно физиономии като Ал Гор няма как да печелят, затова и никой не го споменава. На всичко отгоре, самото глобално затопляне, взе да издиша със захлаждането на климата от 2000 г. насам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 8
albobo76
преди 11 години
Тази измишльотина "Човешки фактор е глобалното затопляне" е просто лов на вещици? -Лъжа 1 "Основната хипотеза за човешкия фактор, който стои зад промяната в климата, е все по-широко призната и очевидна." - не съм видял нито един реномиран учен да си заложи името и кариерата на тази хипотеза. Те не могат да познаят времето от днес за утре, а ми правят хипотези за 100 г. напред.Лъжа 2: "Най-широко разпространеният парников газ е въглеродният диоксид." - Най-широко разпространеният парников газ е водната пара и това човеците няма как да променим.Климатът на планетата се затопля вече над 10 000 г. от последната ледникова епоха до днес. Трендът е започнал много преди изгарянето на фосилните горива и ще продължи без значение какво правят човеците.Крайната цел е да се обложи раята с още един данък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 11 години
А и едно предложение - налагането на данък е скъпо начинание , много по ефикасно е повишаване на концесионните такси на мините компании
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 0
data
преди 11 години
Докато Китай игнорира всякакви екологични норми , прилагащите ги все повече ще изглеждат като *** отнемащи поминъка на своите граждани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Най ефективната стратегия е масово залесяване. Огромни площи има, който са само чукари, а биха могли да се култивират. А това не е нито нова нито скъпа технология. Един от най лесните начини е да започнем от залесяване на градовете, което ще повиши и качеството на живот поради допълнително намаления шум и прах освен намалените емисии. Едно дърво е най елементарния начин да се складират емисии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още