IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще започне ли ЕЦБ да печата пари през 2014 г.?

Според Йенс Вайдман, ЕЦБ не бива да предприема следващата стъпка за разхлабване на паричната политика съвсем скоро, след като намали лихвите

15:11 | 20.11.13 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ще започне ли ЕЦБ да печата пари през 2014 г.?

Европейската централна банка (ЕЦБ) не бива да обявава следващата си стъпка за разхлабване на паричната политика, след като наскоро тя понижи основната лихва. Това сподели шефът на Bundesbank Йенс Вайдман в интервю за немския вестник Die Zeit , цитирано от Ройтерс.

В началото на ноември ЕЦБ свали лихвите до рекордно ниско ниво. Банкерите изразиха готовност да ги намалят още, за да не би възстановяването на еврозоната да изгуби своята скорост, след като инфлацията падна до 0,7% - далеч под целта от 2 на сто.

„Комитетът просто разхлаби още паричната политика. Ето защо не смятам, че е разумно незабавно да се възвести началото на следващия кръг“, са точните думи на Вайдман.

Миналата седмица пък членът на Изпълнителния съвет на банката Петер Прает сподели, че има вероятност ЕЦБ да започне да купува активи, за да приближи инфлацията близо до целта.

Слуховете, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да приложи още нетрадиционни мерки скоро, се увеличават, на фона на скорошното понижение на основния лихвен процент и продължаващия дефлационен процес. Всички знаем, че това звучи сякаш последният курс на действие на Марио Драги може да е към края си, пише на сайта minyanville.com инвестиционният стратег на Pension Partners Майкъл Гайед.

В края на краищата, когато лихвените проценти достигнат нулата, политическите възможности ще бъдат все по-ограничени. Няколко предложения витаеха в публичното пространство – от въвеждането на отрицателни лихвени проценти по банковите депозити при ЕЦБ до осъществяването на по-мащабни количествени улеснения (QE), каквито има в САЩ и Япония.

Що се отнася до негативните лихвени проценти - те със сигурност ще изкарат парите от банките и ще ги влеят в икономиката, докато обемът на неизползвания паричен ресурс бива „намаляван“. Това обаче крие много странични ефекти и непредвидими последици, които могат да бъдат опустошителни при такъв ход.

По отношение на количествените улеснения все още не може да се прецени дали покупките на облигации са действително ефективни, предизвиквайки отново инфлация в икономиката, за разлика от самите пазари на активи. Въпреки това количествените улеснения вероятно ще оставят много по-малък белег в сравнение с отрицателните лихвени проценти.

До някаква степен действията на Японската централна банка и на Федералния резерв подготвиха почвата и поставиха рамките, така че ЕЦБ да въведе количествените улеснения, дори ако няма доказателства в подкрепа способността й да възстанови икономическия растеж.

Някой би предположил, че Германия ще бъде против. Въпреки това, колкото по-нагоре се качва курсът на еврото, толкова по-податливи ще се окажат германските политици към количествените улеснения и идеята, че те ще предизвикат поевтиняване на валутата и ще разпалят растеж, базиран на износа, по подобие на това, което се случи в Япония.

Разбира се, най-трудното нещо за една централна банка е да не прави нищо. Но залогът на Драги, че ще „направи всичко необходимо“ в защита на еврото, е поставен под натиск. Времето тече, дефлацията продължава да се настанява удобно, а намеренията за поемане на повече риск едвам докосват нови върхове.

Испания се счита за по-рискова страна и по-чувствителна на подновяването на инфлацията в сравнение с по-голямата и „по-безопасна“ Германия. Забележете - Испания изостава, след като дефлационните опасения привлякоха все по-голямо внимание.

Ако европейските пазари на активи започнат да залитат, ЕЦБ може да няма друг избор освен да предостави на активите повече стимули, с които да се справят с назряващия дефлационен натиск.

Въпреки това тези инструменти в крайна сметка може и да не сработят под условията и последиците, които трябва да имат за икономиката. Всичко това означава, че ще дойдат повече пари, които ще причинят продължително разминаване на пазарите на активи с базовите показатели.

Изисква ли се допълнителен анализ? Не. Не и когато централните банки продължават да се опитват да се преборят с продавачите на късо чрез печатането на пари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 10 години
Китайците вече го правят - там са основните пазари на почти всички световни марки . Спора в момента е в скоростта . Апо темата - ако Европа не обезцени еврото рискува 2-ро загубено десетилетие . Единственият шанс европа да реши натрупващите се социални недоволства в южна европа е да върне производството от Китай , а това няма как да стане при толкова силна валута .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Логично е да прокарват такава политика, в замяна на "жеста", че евентуално ще поемат тежестта на кредитното потребление, но до "висотите" , които чичо Сам е достигнал в тази "дисциплина" няма да се случи скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
Lucifer
преди 10 години
Със сигурност поне ще опитат и все до някаква степен ще успеят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Е това точно, ми се струва, че още няма да могат да направят ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
Lucifer
преди 10 години
По-голям длъжник от Чичо Сам за сега няма! Китайците не са по-глупави и на драго сърце биха задлъжнели в собствените си юани. На фона на всеобхватните количествени улеснения какво по-прекрасно от това да задлъжнееш с виртуална шума???...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
ами ти иначе, как предлагаш да си решим проблемите, днес и сега? ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
d333
преди 10 години
Е като задлъжнеят и китайците, после марсианци ли ще търсим да задлъжяват и те?... :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Най-оздравително и продуктивно за системата ще е, ако китайците поемат тази роля, първо защото са много и имат относително ниска задлъжнялост, второ защото имат добра заетост и са в състояние с работата си, да изплащат кредитите. Ако в Китай, потребителското кредитиране, отбележи някакъв сериозен ръст, има шанс да даде тласък и на другите икономики. Ако не се развие този сценарии, не виждам мотор за европата, който да я изкара на някъде и ще трябва или да поемем по пътя на масовите фалити или по пътя на отписването на дългове, който от двата сценария се хареса повече на на тези от, които зависи вземането на решенията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Потреблението няма да тръгне (а от там и икономиката), без някой, някъде по света да почне да задлъжнява срещу това потребление (просто нивата на трудови доходи в съвр.-та икономика, не могат да гарантират такова потребление, което да обезпечи устойчиви обеми на продукта => заетост). За да тръгне потреблението, а от там да се подобри и заетостта, трябва да си го признаем: някой сериозно , тр. да се гуши с кредит, за да се покрие драматичната разлика м/у разполагаемия трудов доход и обема на обема на потребление (изразен в мангизи) , който да гарантира устойчива заетост. потребление (изразен в мангизи) , който да гарантира устойчива заетост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още