IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия спешно се нуждае от път на газа, заобикалящ Украйна

"Турски поток" няма да отговори на желанието на Москва изцяло да заобиколи Украйна при доставката на газ за Европа, твърдят руски анализатори

15:19 | 08.06.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Трасето на &quot;Турски поток&quot;. <em>Графика: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Трасето на "Турски поток". Графика: "Газпром"

Русия игра „ва банк“ спирайки „Южен поток“ и обявявайки вместо това строителството на „Турски поток“ и заобикалянето на Украйна като една от основните транзитни страни на руския газ за Европа след 2019 г. Това посочва в свой анализ руската консултантска компания VYGON Consulting.

Анализаторите посочват, че в следващите четири и половина години Русия трябва да намери трасе, по което да достави природен газ за европейските си клиенти. Договорът за транзит през Украйна изтича през 2019 г., но в същото време „Газпром“ има дългосрочни договори за доставка, някои от които изтичат през 2035 година, посочват анализаторите.

В този смисъл Москва трябва бързо да намери трасета, по които ще доставя суровината.

Проектът „Турски поток“ е резултат от промяната на отношенията между Европа и Русия в газовата сфера – преди те се развиваха в рамките на модела „взаимозависимост с елементи на диверсификация“, но днес вече нещата стоят на ниво „чиста диверсификация“, а Европа се опитва да намали своята зависимост от руски газ. На този фон Москва се опитва да осъществи пълномащабен пробив „на Изток“ и да диверсифицира своите пазари.

Основната задача на „Турски поток“ е всъщност да заобиколи Украйна по пътя на природния газ към Европа. По данни на анализаторите през 2014 г. 24 държави от Европа купуват газ от „Газпром“ и голяма част от тях – по газопровода през Украйна. Най-„украинозависими“ са Румъния, България, Гърция, Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Словения и Италия.

Изборът на Турция за транзитна страна също крие определени рискове за Русия. На първо място страната е кандидат за член на ЕС и член на НАТО, което се разглежда от анализаторите като фактор за липсата на самостоятелност, а следователно и на надеждност при транзитирането на природния газ.

На следващо място Анкара трудно пропуска проекти, които не отговарят в пълна степен на интересите на Турция, а при преговорите за реализация на енергийни проекти страната винаги е настоявала да получи пакетни договорености. Тези фактори могат да затруднят в значителна степен реализацията на „Турски поток“, признават от анализаторската компания.

Експертите са разработили два сценария по отношение на ситуацията с транзита на руски природен газ след 2020 година.

Песимистичният предполага изграждането само на една тръба на „Турски поток“ и запълването на пълния капацитет на Opal (продължението на „Северен поток“ в Европа). Това ще означава покриване на нуждите на турските и на част от европейските потребители. Все още обаче ще има клиенти на „Газпром“, до които ще може да бъде достигнато само чрез тръбите през Украйна или с други думи руската страна ще трябва да сключи договор с Украйна за транзит на между 28 и 36 млрд. куб. метра газ годишно.

„При този сценарий се запазва транзитния риск, а икономическата ефективност на „Турски поток“ ще намалее“, посочват анализаторите.

При оптимистичния сценарий, описан от тях към 2020 г., „Газпром“ е изградил три от четирите тръби на „Турски поток“, реализират се проектите по Южния газов коридор и е запълнен пълният обем на Opal. Но дори и при това положение руската компания няма да може да се лиши от Украйна – нужни са още 10 млн. куб. метра природен газ за потребителите в Австрия, Словения, Сърбия и Босна и Херцеговина.

Тези количества ще трябва да преминат отново през Украйна, сочат изчисленията на анализаторите.

Заобикаляне на Украйна е възможно едва към 2024 г., когато ще има изградена четвърта тръба на „Турски поток“ и ще работи Трансадриатическия газопровод (ТАР).

В близките две години ще стане ясно кой сценарий ще се сбъдне, казват от консултантската организация. Те препоръчват през 2019 г. „Газпром“ внимателно да анализира ще подпише ли нов договор за транзит с Украйна, с какви срокове и какви обеми ще бъде той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:32 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 11
substantivos
преди 8 години
профи кредит между специалноЗдравейте г-жа и г-н има всичко хора, които звук се нуждаят от финансиране, съм на разположение за персонална оферта и дори всички хора, че неговата банка забранени бързо свържете се с този ризница: rodrigue.alexandre02***outlook.frЗа повече информация. Благодаря ви и добър вечер ви е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 10
STRAHO
преди 8 години
Ако има грабеж то този грабеж идва от местните управляващи КЛАНОВЕ! Това ни е проблема а не проектите. Прекалено са алчни и прости. Ако имахме разумен елит нещата щяха да стоят по друг начин не само с руските проекти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 8
georgi_shum
преди 8 години
Не е:) :))) 1 до 2 тръби за Турция и 2 до 3 през Варна за Европа :) Русия строй до Варна - ние с ЕС нататък :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 20 rate down comment 9
needtoknowmore
преди 8 години
И аз се надявах, че в този форум ще има хора, който могат да разграничат ограбващ от печеливш проект, ама найсе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 12
STRAHO
преди 8 години
Какъв жест само. Сне ли им ембаргото от "международната общност". Само дето Иран има други намерения."Ранее США сняли эмбарго на иранскую нефть для Японии и десяти стран Евросоюза, тем самым пытаясь обвалить цены на нефть в ущерб России В этой связи госсекретарь США Джон Керри указал, что несмотря на снятие эмбарго, США не намерены отказываться от экономических санкций. Давление на Тегеран сохранится в связи с озабоченностью насчет его ядерной программы, заявил Керри. Однако Тегеран, со своей стороны, заявил о введении эмбарго на поставки нефти и газа всем 27 странам-членам Евросоюза, мотивируя свое решение враждебной политикой этих государств по отношению к Ирану."А дали и Русия няма да направи същото след като решат да и разрешат "потоците" към Европа? Да не се получи "Те ги наказват но наказаните не разбрали че са наказани" :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 27 rate down comment 17
Invcom
преди 8 години
Казваш сега рубладжията Ердоган ще захлеби :)) Ей че глупави тия турци, хем ще печелят от пренос, хем ще ползват по-евтин газ, хем и по-сигурни доставки ще имат. Абе аз силно се надявах да има по-читави и мислещи хора в този форум ама нейсе...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 14
kandid
преди 8 години
През Атлантида, през Атлантида, със старото и наименование Едем, ще го прекарат патока...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 13
kandid
преди 8 години
През Атлантида, през Атлантида, със старото и наименование Едем, ще го прекарат патока...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 19
bgMan
преди 8 години
За Русия ясно.Защо обаче в статията не се казва нищо какво ще направи обединена Европа за най-украинозависимите страни - Румъния, България, Гърция, Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Словения и Италия? Или ЕС се интересува единствено от територията на членовете си и не й пука за населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 42 rate down comment 26
needtoknowmore
преди 8 години
Да много жалко поредният ограбващ проект не се осъществи, много жалко за определени кръгове ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още