IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Самоубийството на Гърция

Най-новата стратегия на Атина предвижда "искането на откуп", за да се предотврати самоубийствен атентат, пише Анатоли Калецки

08:08 | 16.06.15 г. 81
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Заради едно значително събитие, което се състоя в същата седмица, в която бяха и гръцките избори, правилата на тази игра обаче са много по-прости, отколкото вярва Варуфакис. На 22 януари ЕЦБ взе строги мерки, с които да предпази еврозоната от евентуален гръцки фалит. С обявяването на мащабната програма за закупуване на обезпечени облигации, която е далеч по-обширна от количествените облекчения в САЩ, Великобритания и Япония, с оглед на обема на пазара на облигации в еврозоната, президентът на ЕЦБ Марио Драги построи една отдавна необходима непробиваема защитна стена, за да предпази паричния съюз от евентуален финансов срив в стила на краха на Lehman Brothers.

Новооткритата способност на ЕЦБ да печата неограничено пари, за да подкрепя банки и правителства, по същество сви риска от зараза от Гърция до нулата. Това представлява дълбока промяна в европейския финансов свят, който гръцките политици и много икономически анализатори все още не разбират.

Преди това решение на ЕЦБ опасността от зараза от Гърция бе реална заплаха. В случай на кредитно неизпълнение от страна на Гърция или на опит на правителството да се откаже от еврото, гръцките банки ще се сринат, а онези гърци, които все още не са изкарали парите си извън страната, ще са изправени пред загуба на спестяванията си, какъвто бе случаят през 2013 г. в Кипър. Депозантите в други изпитващи трудности страни от еврозоната, като Португалия и Испания, се опасяват от подобни загуби и депозираха парите си в банки в Германия или Австрия.

Вследствие на това цените на облигациите в тези страни биха се сринали, лихвите биха се покачили силно, а банките биха били застрашени от срив. Ако опасността от зараза бе увеличена, следващата страна, вероятно Португалия, нямаше да е в състояние да подкрепи банковата си система и да плаща дълговете си. В най-лошия случай, следвайки Гърция, страната щеше се откаже от еврото.

Преди януари такава поредица от събития беше доста вероятна, но програмата за закупуване на обезпечени облигации на ЕЦБ сложи край на процеса на заразяване. Ако притежателите на португалски облигации в случай на гръцки фалит сега са предупредени за опасността, ЕЦБ може просто да започне да купува повече облигации. Като се има предвид неограничената покупателна способност, банката може да пребори натиска за продажба на всеки пазар и във всеки обем.

Ако депозантите в португалските банки започнат да трансферират парите си в Германия, ЕЦБ може да върне парите в Португалия чрез междубанкови трансфери. Възможността да се връщат обратно парите е неограничена, докато португалските банки останат платежоспособни. А те ще са такива, докато ЕЦБ продължава да купува португалските облигации.  

Иначе казано – благодарение на програмата за закупуване на обезпечени облигации ЕЦБ се превърна от пасивен, парализиран от остарели легалистични ограничения на Договора от Маастрихт наблюдател на еврокризата в истински кредитор от последна инстанция. Подобно на Федералния резерв на САЩ, Централната банка на Япония и Банката на Англия, сега ЕЦБ има възможност да монетаризира държавния дълг и по този начин е в състояние да защити еврозоната срещу финансовата зараза.

За съжаление на Гърция обаче правителството на Ципрас не разбира това. Гръцките политици, които считат възможността за зараза за свой силен коз, трябва да имат предвид времевото съвпадение между гръцките избори и програмата за закупуване на обезпечени облигации на ЕЦБ и да си направят очевидните изводи. Тази нова стратегия на ЕЦБ има за цел да защитава еврото срещу последствията от излизане от еврозоната или гръцки фалит.

Най-новата гръцка стратегия в преговорите предвижда искането на „откуп, за да се предотврати на практика едно самоубийство. Такова изнудване може да сработи при атентатори самоубийци. Но Гърция държи пистолета на собственото си слепоочие и Европа не трябва да се интересува прекалено много за това дали Атина ще дръпне спусъка", заключава Калецки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 12 rate down comment 1
Pivoley
преди 8 години
България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 3
Rhapsody of fire
преди 8 години
България, Ирландия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 7
unicornblade
преди 8 години
Някой знае ли държава, която да е теглила валутен дълг и да го е изплатила чрез повишаване на конкурентноспособноста си, излишъци и пр.Има ли такава държава, какво е било задлъжняването и, какви мерки е предприела?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
атова САЩ имат лимит/закон държ.дълг не може да превишава БВП и 60% еврозоната е хитринка с други цели трябваше да се запише в Конституциите на държавите приемащи еврото и т.н. безразборното печатане докарва инфлация и валутни войни Основният проблем идва от другаде и в филма е обяснено - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/ Тоест така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи''.Темата е голяма и съм обяснил основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685Отделна тема е системната криза и в коментар 18 съм дал прекрасното обяснение на г-н Хитов доктор по икономика и има предишните коментари има прекрасни обяснения на Rex Weyler, съосновател на Greenpeace International на Richard Heinberg и книгата му
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 11 rate down comment 2
unicornblade
преди 8 години
Парите са държавна услуга. Когато по-рентабилните участници в стопанството започнат да ги изземват от оборота чрез печалба и спестяване, парите започват да не са достатъчно. Тъй като няма как банките да ги върнат чрез кредити в оборота на 100%, а и получилите кредит са по-малко рентабилни при равни други условия. Затова държавата допълнително облага по-рентабилните чрез прогресивен данък и умерена инфлация.Тегленето на държавен данък е следващата стъпка за компенсация на липсващите в стокооборота пари и тука е големия подводен камък. Ако този държавен дълг е в собстена валута, това е още един буфер, чрез обезценка да се занулят изтеглените от обръщение пари - спестени и кредити и всичко да започне отначало. Ако е в чужда валута, всичко е Божа работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 26 rate down comment 6
comet
преди 8 години
Това не е самоубийство, а поредното убийство. Десетилетията банкови помощи развалиха/разглезиха здравината на сегашното им поколение (както социализмът развали/разглези нашето, или както социалните помощи развалят/разглезват не само нашите *** но и всички европейските безработни).Европейската и световна банкови системи (режисьорите) са подготвени (та нали те пишат сценария на всеки пореден балон).Гърция е в НАТО, значи никакъв шанс за независимо военно правителство.Гърция ще бъде обезкостена с пълното сътрудничество на управляващият им оял се елит (който за да запази каквото може ще направи каквото нашите продажници направиха, ще сътрудничи всячески на големите западни батковци).Спирането на пари ще доведе до орязване на заплати и конфликти между обикновенните бедни и елита, значи социални вълнения/напрежение, в мътната вода на което чрез медиите лесно ще бъдат последователно сменени няколко спасители, приватизиращи държавна собственост (в името на социалния мир/обикновенните хора) и реформиращи закони (за възраждане, спасение и адаптация към новите реалности).Това нямаше как да се случи, ако поколението им беше здраво, но то бе разглезвано в продължение на десетилетия, а *** сега да го оздравяваш стресово. Наполеон е бил тровен в продължение на цели две години с постепенно увеличаване количеството арсеник във виното му и когато се е усетил е било късно да се спаси. Както един мой познат казва за безработните в София болшинството по-скоро ще умрат, но няма да отидат да работят на село (въпреки че при криза се оцелява по-лесно на село, т.е. по-близко до природата).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 3
nobel
преди 8 години
Ако имаше значение откъде идват парите, това би означавало, че печатащите парите биха могли да се справят винаги и по всяко време с всяка криза. Освен това системата не работи не от 1971-а, а много по-отдавна. "Системата" е като една сбъркана концепция за машина, която работи относително добре само за кратко време, след което се поврежда и се налагат скъпи - често капитални - ремонти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 13
Атанасио
преди 8 години
Аз правя изследвания от кога се знае ,че ''системата'' не работи - от 1971год. когато махнаха златният стандарт и въведоха фиатните пари или 1982год. или 1999год. когато премахнаха закона ''Глас-Стигъл'' от 1933год. за разделяне на инвест.и търг. банкиране ?!Томас Джеферсън , 3-ти президент на САЩ, 1801-1809 г.:Аз вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите свободи, отколкото редовната армияХенри Форд (1863 1947): Добре е, че народа на тази страна си няма и понятие от банковата и паричната система, защото ако имаше, вярвам, че още утре, преди да съмне, щяхме да сме в революция Единствената цел на тези финансисти е контрол на света, чрез неизплатими дълговеНо както и да е въпроса е какво трябва да се направи и съм описал - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
Има голямо значение от къде идват парите и и Елън Браун ,Президент на Публичния Банков Институт ,САЩ добре обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htm,и статията за френският дълг е добра - http://bg.mondediplo.com/article1280.htmlАз прекрасно разбирам за какво става въпрос но явно много хора(над 90%) неразбират ,и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява много добре - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Тезата на Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.html Описал съм какво може да се направи - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 А колкото до спъването е един камък точно това изследвам - от кога се знае ,че ''системата'' не работи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 19
Атанасио
преди 8 години
Жак Атали и книгата му ''Евреите ,светът и парите'' Още малко факти за да се схване същината - ''... да усложним нещата, за да се видим принудени, да продължим по старо му - http://***.globaledemokratischeunion.com/%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D1%81-%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8/Описал съм всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 ,и иска малко четене и разсъждения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още