IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Богати бели, бедни чернокожи

В САЩ днес има две различни реалности – на афроамериканците и на белите. И вината е в икономическото деление, циментирано от поколения

17:35 | 06.08.16 г. 28
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Продължаващото полицейско насилие срещу афроамериканците в САЩ е тясно свързано с икономическите различия между расите. Те продължават да са налични и в привидно самоподдържащ се цикъл, който създава две отделни американски реалности: тази на преобладаващото бяло население и хората с други цветове на кожата, пише в анализ за германския Die Zeit Татяна Мешеде, директор по изследванията в Institute on Assets and Social Policies, Heller School for Social Policy and Management към Университета Brandeis, Масачузетс.

Законодателството от края на шестдесетте години беше едно огромно обещание за равни граждански права и икономическо равенство за чернокожите американци. Въпреки това последните случаи с престрелки от страна на полицията показват, както и последните икономически данни, че за последните 50 години страната е успяла да постигне много малко в това направление. И днес расовата дискриминация на пазарите на труда и на жилища, полицейските акции по расов признак, високият дял на арестите на афроамериканци и бедността сред тях са част от американското всекидневие. 

Чернокожите - особено онези, които живеят в квартали с концентрация на бедност, се следят с повишено внимание от правоохранителните органи, често се третират грубо и непропорционално често са осъждани на затвор. За много от тях - през тази година за най-малко 124-ма, срещата с полицията приключва фатално със загубата на живота.

В основата на расовия конфликт в САЩ е огромната трайна икономическа пропаст между афроамериканци и бели. Без значение кой икономически фактор се проследява – чернокожите са далеч по-зле, отколкото белите. Ето само няколко примера: коефициентът на безработица сред афроамериканците е два пъти по-висок от десетилетия, независимо от образователното равнище. Делът на завършилите гимназия и колеж сред чернокожите е много по-нисък.

Също и по отношение на собствеността на имот има значителна разлика – едва 45% от чернокожите притежават собствен дом в сравнение със 73 процента от белите. Ако чернокожи придобиват жилище, то собственият капитал е наполовина на тази при белите. И белите, без значение какъв доход имат, живеят традиционно в квартали, в които притежаването на жилища е по-скъпо. Това води не само до по-високи нетни активи, апартаментите или къщите са в райони с по-добри училища, по-добре уреден транспорт и зелени площи - всичко това са фактори, от които се възползват белите деца, докато растат.

Сред индикаторите за икономическото неравенство особено показателна е разликата в богатството на афроамериканските и белите домакинства. Тя е много по-висока от разликата в доходите – чернокожите печелят средностатистически 60 до 70 процента от това, което един бял американец получава. В сравнение с това още по-огромна е разликата при общото състояние. При средностатистическо чернокожо домакинство то е само пет до десет процента от това, което притежава бяло домакинство. И един още по-тревожен факт - разликата между средната стойност на нетните активи на чернокожите и белите се разраства. Ако през 1984 г. тя е възлизала на 83 хил. долара годишно, то през 2013 г. нараства до 245 хил. долара. За тази тенденция вина имат и последиците от икономическата криза от 2008 г., при която много чернокожи домакинства загубиха домовете си. 

В страна, в която много хора вярват, че всеки има еднакви възможности за икономическо развитие, много си мислят, особено сред бялото мнозинство, че чернокожите може да се издигнат чрез собствените си усилия - ако работят повече, биха подобрили живота си и този на своите семейства. Тази вяра се основава на мита за личен успех, който е дълбоко вкоренен в съзнанието на американците. Той обаче не отчита множеството бариери и системни неравенства, на които са изложени афроамериканците в САЩ.


Create line charts

Колко труден е напредъкът за чернокожите американци показват данните на Института по активи и социална политика към Brandeis University. Нетните активи на белите със завършен колеж са 15 пъти по-високи от нетната стойност на активите на чернокожите, който са завършили колеж. Делът на афроамериканците, завършили колеж и със студентски дългове – взети кредити, за да могат да посещават най-скъпото като цяло висше образование в света, е по-висок. Това е важен фактор, който допринася за разликите в активите между черни и бели с академично образование.

Още по-съществен фактор е семейното състояние. Проучването на Института осветява и паричния поток от родители към деца и внуци в белите семейства. Тук се предават активи, които често са били натрупвани в продължение на много поколения. Така например около 60 процента от белите с колежанско образование получават финансова помощ за завършването на колежа от родителите си. Сред чернокожите този дял е само 37%. От друга страна около 64% от белите домакинства могат да платят образование в колеж на децата си, но при чернокожите този дял е 34 на сто.

И покупката на дом, което представлява най-големия дял от частните активи за повечето американци, допринася за разликата в благосъстоянието между расите. От анкетираните в проучваните бели с образование в колеж 17% обявяват, че са получили финансова помощ за покупката на имот от родителите си. Сред чернокожите този дял е само 5 на сто. С това и самите основи при формирането на активите са много различни.

Може би още по-важна е различната тенденция по отношение на финансовата подкрепа на възрастните родители. Вероятността чернокожи със завършен колеж да подкрепят финансово родителите си е три пъти по-висока, отколкото при белите. Много по-възрастни бели имат възможност през активния си живот да изградят активи за пенсионирането си и не се нуждаят от помощта от техните пораснали деца. За разлика от тях чернокожите по-често имат нужда от подкрепа от наследниците си, защото редица препятствия в живота им са им попречили да бъдат финансово по-добре подготвени за пенсионирането си. Всички тези примери показват как наследяваните семейни активи имат силата да преместват финансовите различия между афроамериканци и бели от едно поколение към следващото.

Днешните различия в благосъстоянието се коренят в стари практики и политики, които са държали чернокожите далеч от възможностите за формиране на капитал, от което са се възползвали белите.

Според автора американците са далеч от признанието, че расовата дискриминация от миналото все още отеква в обществото им. Ако признаят това обаче, то ще могат и да оценят, че целенасочените политически инвестиции в икономически уязвимите общности е спешно необходима, за да обърне хода на събитията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 4 rate down comment 7
DutyFree
преди 7 години
ха либерализъма бил виновен, а иначе безплатни образования и здравеопазване!! АХАХ КАК ЩЕ НИ ОСИГУРИ ТОВА РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ!???ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ, КОЙ ЩЕ ИЗРАБОТИ ПЪРВО ПАРИТЕ ЗА ТИЯ БЕЗПЛАТНОСТИ ??? И КОЕ ТОЧНО ТИ ОСИГУРЯВА РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ!??? НАЛИ АЗ ЩЕ СЪМ СЪС АКЪЛА НА СТО КАТО ТЕБ, СЛЕД ЕДНО И СЪЩО ОБРАЗОВАНИЕ ЛИ ?? ИЛИ ??? НАЛИ ЕДИНИЯ СЕ РАЗВИВА ПОВЕЧЕ ОТ ДРУГИЯ, КАКВИ РАВНИ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ УТОПИИ ПАК ??? ЗАЩО ВИ СА ТОЛКОВА ЗАКЪРНЕЛИ ГЛАВИТЕ??? РОМЪТ ЛИ ЩЕ СЕ РАЗВИВА НА РАВНО С МЕН?? ИЛИ НА РАВНО С ТЕБЕ, ДЕТО НЯМА КАК ДА ПЛАТИ НИЩО В ТОЯ ЖИВОТ, НИТО ДАНЪЦИ, НИТО ТОК, НИТО ВОДА.. И ВСЕ ОЩЕ НЕ ПЛАЩАТ!!! ТРЯБВА ДА СЕ СОЦИАЛИЗИРАТ, РАЗБИРА СЕ, НО КОЙ ДА ИЗВАДИ ТАКИВА ПАРИ??? ОТ НА БАЙ ТОШО БЕТОНА ЛИ ЩЕ ВЗЕМЕТЕ ???НЯМА ТОЛКОВА БЕТОН ИЗЛЯТ КОЛКОТО Е ИЗЛЯТ Ч,У.***.НА В ГЛАВИТЕ ВИ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 1
trendline
преди 7 години
Въобще не си прав. Това е в следствие на либерализма който проповядват САЩ но го натрапват и на целия свят. Пари без труд и задължения - развращава. Работа за всеки дори и по принуда и след 40 години ще има резултат. Да се поучат от нас как бяхме интегрирали р.о.м.и.т.е. Образованието и здравеопазването трябва да е безплатно. Едва тогава осигуряваш равни възможности. Заплащането трябва да осигурява минимум от средства за нормално съществуване и размножаване и разбира се развитие. Това за 8 часов работен ден а не да работиш на три места и да не стигат да покриеш стандарта който си имал преди 10 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 1
honaniga
преди 7 години
Императора много ще се зарадва на статията, особено на авторки упоени от идеите за социална справедливост на искащите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 1
honaniga
преди 7 години
...връщането на бащите им от затвора. Тези неуморно труженици, които от сутрин до вечер (предимно нощна смяна) предлагат блага на младото поколение. И тези полицаи изедници им объркват целия поминък.В статията не е отбелязано срамът който берът за това, че държавата им плаща образованието, здравеопазването, жилищата, храната, GSM те, ток, клечки за зъби. А бе всичко. И това не е отбелязано, че афроамериканците активно се включват в борбата с авитамимозата като дори през зимнит месеци си купуват с държавните купони за храна боровинки и малинки. Купоните за храна които не се използват се продават и с парите се копуват други благинки. Така се получава пълно усвояване на средствата( даже Баце би завидял на усвояемостта)И накрая авторката трябва да обори митът, че в най-тежка позиция в Америка е да си бял мъж (имаш две права-да бачкащ и да учиш) Това са долни инсинуации.Между другото афроамериканците чакат с нетърпение 2050 година когато ще са мнозинство. За белите-държавна издръжка. Хак
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 1
honaniga
преди 7 години
Като четох статията стигнах до извода, че авторката на статията е именно от тези които са получили наследство от техни роднини които са си скъсали *** от бачкане за да създават нещо. Та авторката която е получила всичко на готово много лесно е стигнала до изводите в статията.Ало сама се издържаше за да учи нейната статия щеше да бъде "Богатите работливи, грамотни и рискуващи-Бедните мързеливи, неграмотни, чакащи *** държавата.На снимката още е казано че не могат да живеят с $ 8 на час(подигравка за нашите пенсионери) . Най-вероятно авторката е имала предвид, че искат да се хванат на втора работа или да подобрят квалификацията си.Авторката е пропуснала да отбележи как кекавите бели американки рдвам отглеждат по две дечица, а афро-американките майки героини по 7-8 при това от няколко мъже. Няма съмнение, че тези героини всяка вечер им четат истории за лека нощ. Не знам Татяна дали е изпитал емоциите да чуе радостните възклицания в училищата с предимно афроамерикамчета от новината
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 7 години
"може да замените чернокож с ***(ром) и бели с българи."===Може ама не толкова спокойно! Достатъчно е да споменем семейната култура на едните и другите и разликите започват! Тамошните чернокожи са много по близки в културно и ценностно отношение от тукашните с българите. При тукашните дори не може да се говори за семейства по начина по който ги разбираме българите докато там разлика на практика няма. Аз не бих ги сравнил с местните. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 1
ratten
преди 7 години
да чакаме ли скоро подобна статия за нашите чернокожи братя?как трябва да работят в 'чистотата" вместо да са менижъри?или как с помощи, кражби и фаливи телкове не могат да настигнат и задминат работещите бледолики?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 0
meto76
преди 7 години
Вместо точките да се чете роми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
meto76
преди 7 години
От кога ***.н е *** дума?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 0
meto76
преди 7 години
Вместо да плачем на чужд гроб по-добре да видим какво е положението на *** в България в сравнение с това на етническите българи.В тази статистика по-горе спокойно може да замените чернокож с ***(ром) и бели с българи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още