Изказванията от страна на представители на американския Федерален резерв за следващото повишение на лихвените проценти в САЩ ще са част от наратива на анализаторите до президентските избори на 8 ноември. До тогава и непосредствено след това не може да се очаква затягане на паричната политика, коментира анализаторът Майкъл Иванович в материал за CNBC.
Най-важната причина за това е признанието на Фед, че всякаква промяна в паричната политика трябва да е част от средносрочен (от една до пет години) микс от политики за стабилизиране на забавената американска икономика. Фед е наясно, че забавянето на ръста от 3,3% в началото на 2015 г. до 1,2% през второто тримесечие на тази година е ясно доказателство, че паричната политика сама не може да понесе бремето на икономическото управление в САЩ.
Централната банка ще трябва да работи съвместно с новата изпълнителна и законодателна власт, за да спре разрушението на това, което е останало от и без това слабата икономическа динамика, посочва Иванович.
Увеличаването на инвестициите в инфраструктура, производствен капацитет и човешки капитал са начинът да се продължи напред. Това беше добре познат приоритет по време на възстановяването след кризата. За съжаление обаче тази дълго отлагана задача има потенциал да стане спешна.
Търсенето започна да се забавя в началото на 2015 г. и инвестициите последваха тази тенденция. Нещата се влошиха в началото на тази година. През второто тримесечие общите инвестиции се понижиха с 3,4% на годишна база и изтриха 1,68 процентни пункта от ръста на БВП.
Малко вероятно е инвестициите да отскочат през идните месеци. Предвид слабото търсене и стабилния износ няма достатъчно необходимост и мотивация за увеличаване на капиталовите разходи в краткосрочен план.
Също толкова спешно трябва да се насочат усилия за разрешаване на структурните проблеми с човешкия капитал. Освен официално 7,8-те млн. безработни има още около 8 млн., сред които хора извън пазара на труда и такива, които работят на непълен работен ден, не защото така искат, а защото фирмата не може да си позволи да ги назначи на пълен.
За да се върнат тези 16 млн. души обратно към заетостта, ще трябват големи усилия за поддържане на търсенето на работна ръка и за подобряване на професионалната квалификация чрез по-добро образование и обучение. Като цяло инвестициите в човешки капитал ще трябва да бъдат признати за фундаментален фактора за растежа на американската икономика.
Това е контекстът, в който паричната политика ще трябва да изиграе своята роля за подкрепа на по-високия ръст на търсенето и заетостта и да поддържа ценова стабилност.
Търговските политики са друга сфера, който се нуждае от незабавно внимание. Търговският дефицит възлиза на 4% от БВП и изтрива 0,5 процентни пункта от ръста на вътрешното търсене.
Това говори за сериозни проблеми в политиките в една отворена икономика, където външният сектор представлява близо една трета от БВП, коментира Иванович. Но инвеститорите не бива се поддават на преувеличения от предизборната кампания за надвиснали търговски войни. Търговските диспути са постоянна част от световната икономика. Непрекъснато се провеждат спорове и арбитражни действия на високо ниво. Затова няма нищо лошо в предложенията за преразглеждане на съществуващите търговски споразумения, така че да се гарантира, че те продължават да служат на интересите на променящата се икономика. Освен това тези прегледи ще доведат до друга гледна точка към икономическите и индустриалните политики в САЩ.
Играта на налучкване на момента, в който Фед ще повиши лихвените проценти, захранва динамиката на търговията ден за ден. И с това се изчерпва. Фед вече изигра своята роля в това да спаси една тежко пострадала икономика. Спасителната операция е приключила, но не и тази по възраждане на растежа. Американската икономика изглежда се настанява около неприемливо ниския темп на ръст от 1,6%. И централната банка сама няма кой знае какво повече да направи.
Инвеститорите, които се надяват на високи печалби от активите, деноминирани в долари, ще трябва да оценят целия микс от политики в САЩ – фискални, парични, структурни и търговски. В целия този ансамбъл Фед се фокусира само върху ценовата стабилност и сигурността на финансовата система, която управлява.
Според Иванович до ранната пролет следващата година няма да има действия от страна на Фед. „Междувременно Фед ще има повече от достатъчно ликвидност, за да подкрепя пазарите, които търсят посока. Предпазливостта е в реда на нещата, но катастрофалните сценарии са много малко вероятни“, заключва Иванович.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара


преди 9 години е и, теб какво те интересува!!??? Ти представяш ли си инженер от едно време, какви ли технологии е имало 80-те години на миналия век, или сте учили механизацията на червената армия ??? :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да не би след изборите вероятността за повишение да е по голяма ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар