В около 4 часа българско време започна историческата среща между президентите на САЩ и Северна Корея Доналд Тръмп и Ким Чен Ун, предаде Ройтерс.
В началото двамата си размениха чаканото от цял свят ръкостискане, позираха за протоколни снимки, след което се оттеглиха за разговор "на четири очи", който продължи около 45 минути. Следват двустранни срещи между делегациите.
Самият Тръмп коментира, че в провел една "много добра среща".
Двамата лидери си размениха няколко думи, изминавайки няколко метра заедно по червен килим пред американски и севернокорейски знамена. Това е нещо, доскоро съвсем немислимо, отбелязва AFP.
Ким
Очаква се историческата първа среща между действащ президент на САЩ и севернокорейски лидер да бъде посветена на закриването на ядрената програма на Северна Корея в замяна на вдигане на дипломатическите и икономическите санкции срещу затворената комунистическа страна.
Тръмп определи срещата като "много, много добра" и заяви, че има "отлични отношения" с Ким. "Ще решим голям проблем, голяма дилема", прогнозира президентът на САЩ, цитиран от AP и БТА. Държавният глава на САЩ изрази надежда, че срещата му с Ким ще помогне за уреждане на проблеми от миналото.
Малко по-късно двамата лидери продължиха разговорите си в разширен формат.
Очаква се към президента на САЩ да се присъединят съветникът на Тръмп по въпросите на националната сигурност Джон Болтън и началникът на канцеларията на Белия дом Джон Кели. Северна Корея ще бъде представена от министъра на външните работи И Йон-хо и от Цой Сон-хи, директор на департамента за Северна Америка във външното министерство, която е известна с доброто си владеене на английски език.
Севернокорейският лидер е заявил в началото на срещата си в разширен формат с президента на САЩ Доналд Тръмп, че е заинтересован да работи в тясно сътрудничество с него, предава още Ройтерс.
Ким е признал, че "това няма да е просто", но изразил желание да постигне тази цел.
"Преодоляхме всички видове скептицизъм и спекулации по отношение на тази среща на върха, аз мисля, че това е добре за света", заявил севернокорейският лидер според сингапурския ежедневник The Straits Times.
Ким Йо-чен, по-малката сестра на Ким Чен Ун, не присъства на разговорите в хотел "Капела" на остров Сентоса в Сингапур. Иначе тя е в състава на севернокорейската делегация в Сингапур и придружаваше севернокорейския лидер, когато той бе приет от сингапурския премиер Ли Сян Лун в неделя.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Николай Кокинов с оценка: ВСС е развял белия флаг
Мартин Димитров, ДБ: Проблем с растящите цени има
Кайли Дженър не искала да е с Тимъти Шаламе на "Мет Гала" заради проклятие
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани


преди 7 години Щото работят с Евро и шитнаха долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години С Иран нали имаха споразумение,що се отметнаха? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако нямаха ядрено оръжие досега американците да са им видяли сметката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар