IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Демокрациите се нуждаят от обновяване, за да оцелеят

Те могат да бъдат модернизирани и възстановени в добро състояние, макар и никога до трайно перфектно здраве

16:43 | 24.08.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Разбира се, укрепването на формалните демократични процеси срещу чуждестранното вмешателство е от съществено значение. Еманюел Макрон, президентът на Франция, предлага „Европейска агенция за защита на демокрациите“, за да се защити от кибератаки и други манипулации. Но рискът при тази инициатива е, че тя може да не донесе нещо повече от още един слой неефективна европейска бюрокрация.

При по-амбициозен подход всяка европейска държава би могла да приеме закони, предвиждащи пълна прозрачност по отношение на финансирането на политическите партии и кандидати, включително кой плаща за онлайн рекламата. Банките, бизнесът, лобистките групи, медиите и други също биха могли да бъдат задължени да декларират всякаква чуждестранна финансова подкрепа. Въпреки това, дори да се хвърли светлина върху тъмните финансови кътчета на съвременната западна политика, тя не би огряла напълно проблема с политическото представителство.

По време на финансовата криза през 2008 г. и последиците от нея усещането за крайно неравенство и несправедливост бе обхванало милиони граждани, съчетано с възприятието, че политическите институции предлагат твърде малко възможности за справяне с тях.

Докато правителствата спасяваха банки, възстановявайки парите чрез повишаване на данъците и съкращаване на социалните разходи, гражданите усетиха, че носят отговорността на безотчетните елити, превзели държавата и бизнеса. Тлеещото разочарование се разгоря от усещането, че политиката сега е запазено място за специални интереси.

За някои реформистки настроени политици и граждански активисти обновяването на демокрацията означава разширяване на участието в обществения живот и създаване на нови форуми, които да функционират наред с традиционните парламенти и партии. „Съвещателната демокрация“, или събранията на гражданите, дадоха обещаващи резултати в Австралия, Канада и Ирландия.

За разлика от тях най-важният инструмент на ЕС за широка демокрация, известен като Европейска гражданска инициатива, беше донякъде провал. Дори масовите петиции с над 1 милион подписа не успяха да убедят Европейската комисия да подготви законодателство по въпросите, повдигнати от участниците в кампаниите. „Големият дебат“ на Макрон - опит да се вдъхне нов живот на френската демокрация, след като президентството му се натъкна на трудности миналата година на фона на протестите на „жълтите жилетки” - имаше смесени резултати. Въпреки двата милиона онлайн предложения и десетте хиляди местни срещи, повечето участници бяха по-възрастни, по-заможни, добре образовани и градски.

Всеки опит за възраждане на демокрацията трябва да включва постоянни усилия за защита на жизнения стандарт и подобряване на икономическите възможности за гражданите, притиснати до стената – толкова по-необходими в ерата на изкуствения интелект. Прочистването на политиката и разширяването на демократичното участие са важни, но не по-малко важна е реформата на самия западен капиталистически модел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 4 години
така и не разбрахме теб кой "западен демократ" те уноди, че така си се впечатлил и само за това говориш ! ... и да знаеш *** не се става, раждаш се такъв и не ти е виновна денокрацията ... Применро в църквата са най много, а тя не е демократична институция !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 3
bgMan
преди 4 години
Определено се нуждаят от обновяване. Особено при управленските елити загубили връзка с реалността и обикновените хора.Но демокрациите нямат нужда от иизпедерастяване заради някакви си "модерни" социалистически схващания базирани на фалшификации и лъжи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 13
cum on ABBA face
преди 4 години
тролиата на паликрушева-зоан *** та се пръска.импето is just stupid
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 25
khao
преди 4 години
и като му тури 8 + за 3 минути и подмени общественото мнение както Русия, Американските избори ? :):) Кво постигна освен да докажеш че настина си ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 27
khao
преди 4 години
верно си де...бил. даже тук имаше статии, но ето ти и от други местаhttps://***.ft.com/content/afb2dbda-ae02-11e9-8030-530adfa879c2"Robert Mueller said he had not cleared Donald Trump of obstructing justice as the former special counsel testified...."И там не е като тук в руската ти губерня, прокурора да издава присъда .. той само дава фактите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 45 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
То специалният прокурор каза, че няма руска намеса, след цяла година разследване. Или "общественото мнение" от неколцина ***.*** тежи повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 37 rate down comment 12
majnata
преди 4 години
"общественото мнение." сте ти и дебилето отдолу ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 40
Стоян Петров
преди 4 години
Не бъди нагъл. Виж колко жестоко те ритна общественото мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 39 rate down comment 15
julian12
преди 4 години
Това се знае от много време и не доказва, че руснаците имат пръст в изборите. Ама *** като теб няма мозък за 2 стинки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 35
khao
преди 4 години
добра статия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още