IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путинова Русия е страна от Близкия изток

След векове като разделителна линия между Европа и Азия, Москва намери естественото си място сред петролните диктатури

08:20 | 14.10.19 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин се осланя на енергийните ресурси. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин се осланя на енергийните ресурси. Снимка: Ройтерс

Путин използва различни средства, за да поддържа тези отношения. Той тръгна на война заради Асад и се обади на Ердоган, за да предложи подкрепа по време на опита за преврат в Турция през 2016 година. (Америка реши да не прави същото, което вероятно обяснява решението на Ердоган да купи руски противоракетни системи С-400 въпреки протестите на САЩ.) Руският президент пренебрегна реакцията срещу принц Мохамед за очевидното му участие в убийството на журналиста Джамал Хашоги. Прекъсвайки дългогодишната практика, той също така си сътрудничи със саудитците, за постигане на цена на петрола, приемлива и за двете страни. Путин подкрепи иранците, когато САЩ им наложиха санкции. Той не позволи на този съюз да попречи на конструктивните разговори с Нетаняху за предотвратяването на нападение на Израел от сирийска територия.

Всички тези случаи обаче имат едно общо нещо: във всеки от тях Путин подкрепяше статуквото. Подобно на старите руски царе, които са имали за цел да подкрепят монархиите навсякъде, той е постоянен противник на смяната на режимите и поддръжник на управляващите. Единственото изключение - неофициалната подкрепа на Русия за либийския генерал Халифа Хафтар, който се бори срещу признатото от ООН правителство на страната му - не отменя правилото: може да се твърди, че Хафтар управлява Либия, тъй като контролира повече територия от правителството.

С тази политика Путин си спечели симпатиите на лидерите от Близкия изток. Те могат да бъдат сравнително сигурни, че той няма да се обърне срещу тях. Със САЩ те не могат да бъдат толкова сигурни, тъй като Вашингтон подкрепи или директно извърши няколко смени на режими в региона.

Нито някой може да бъде сигурен, че САЩ ще подкрепят своите съюзници толкова последователно, колкото Путин подкрепя своите. В Сирия САЩ дълго подкрепяха водените от кюрдите Сирийски демократични сили, но както бе обявено по-рано, те се изтеглят от областите, държани от кюрдите, за да разчистят пътя за дълго планирана турска офанзива.

В известна степен руската подкрепа за управляващите режими, независимо от репутацията им и това, което причиняват на собствените си народи, е демонстрация на полезността на Москва за Китай и други азиатски страни. Сред гостите на Путин на сесията на клуба Валдай бяха президентите Илхам Алиев от Азербайджан и Родриго Дутерте от Филипините - и двамата силни лидери, които ценят подкрепата на Путин.

Китай, който прекара десетилетия в култивирането на бизнес проекти в Африка, може понякога да се нуждае от готовността на Русия да използва сила от името на управляващите. Във Венецуела подкрепата на Русия за президента Николас Мадуро също защитава китайските инвестиции в режима.

Но Близкият изток не е само витрината на Путин, за да получи благоразположението на Китай. Това е регион, в който той е извънредно подходящ да прави политика. Неговите събеседници там са хора, които управляват страните си в подобен стил и повечето от тях, като Путин, оглавявят ресурсно ориентирани икономики. Руският лидер се вписва точно сред тях - той дори може да цитира Корана редом до най-добрите.

Русия на Путин всъщност не е европейска, централноазиатска или източноазиатска страна, както може да предполага географията. Това е авторитарен режим в Близкия изток. Неговата ориентация към региона е по-естествена от предишните опити за сближаване със САЩ или настоящите с Китай. Дали това е в руските национални интереси е въпрос за наследниците на Путин да размишляват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 8 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 4 години
Карах по околовръстното и видях *** да маха и изпраща въздушни целувки на минаващите. Защо е там не знам, но мисля че е добре да отидеш да я прибереш, а не да се правиш на умен по сайтовете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
петър велики е най-мощната джонка в света. А колкото до истината която поражда истерията да господарите ти, тя е банална: бедност и мизерия. " В России пять лет подряд с осени 2014 года падают реальные доходы населения. Ничего подобного не было ни в советские времена, ни в лихие 90-е, которыми наша власть до сих пор обожает пугать народ. Хотя сама уже правит в два с половиной раза дольше тех, кем пугает."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 9
дядя Вова
преди 4 години
Каквито господарите, такива и журналистите и троловете.Американски конгресмен поздравява за празника ВМС на САЩ,слагайки картинка на...картинка на...картинка на руския крайцер Петър Велики.Ако не се лъжа, най-мощният в света атомен крайцер.Само, където не е нарисувал на него хиперзвуковите ракетиза реклама на американската мощ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 11
дядя Вова
преди 4 години
"След като, видяха ,че Мечока има зъби и хапе с тях се премина към санкции и злостна реторика. Започна развъждането на опозиция с щедри пари, а от друга страна обичайните Западни медии, започнаха да храчат по "злия" Путин денонощо. "За това се и рекламира биткойна. Да сипват през него в паничката на Навални милиони долари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 23 rate down comment 10
Hahoto
преди 4 години
Постоянното обграждане от НАТО по границите на Европа отдалечи управляващитте в Русия от Запада. Това Берешидски е пропуснал да напише. Войната в Грузия, окървавяването на Майдана в Украйна и последвалата "революция", бяха от една страна тест от Запада, как ще реагира Русия, да бъде натискана в ъгъла. След като, видяха ,че Мечока има зъби и хапе с тях се премина към санкции и злостна реторика. Започна развъждането на опозиция с щедри пари, а от друга страна обичайните Западни медии, започнаха да храчат по "злия" Путин денонощо. Е за съжаление на стратезите, Русия не умря от санкциите, Запада загуби милиарди. А днес руските ракети гледат повече към Европа, отколкото преди 10 години. В крайна сметка нищо не сработи от плана да се натика Русия в ъгъла и тихо да се разпарчатоса. И причината за това е "злия" Путин. Който на всичкото отгоре, се разбра с Китай, Африка и Близкия изток. А дали режима в Русия е по-малко авторитарен от този в България, Унгария или Полша или е демократичен, колкото този на Тръмп и Джонсън, това нас изобщо не ни вълнува!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 24 rate down comment 6
dr.5rov
преди 4 години
Е, то ако военните и най-вече дипломатически успехи на една страна в даден регион я правеха страна от този регион, то и Англия през по миналия, миналия и дори сега е все още страна от Близкия изток. Може да се каже също , че тя е и Африканска страна. По тази логика и САЩ също са станали страна от Близкия изток след ВСВ и отдавна са страна от Южна Америка.А инче статията добре изброява някои от успехите и слабостите на Русия, но изводите не струват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 9
Mirilai-lai
преди 4 години
Все едно да кажем, че Русия е страна от Тропиците, защото Руснаците ходят на почивка в Доминикана.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 14
Mit1
преди 4 години
Остави го това с религийте. Хората, които имат много парили или власт не мисля, че толкова много се влияят от религията. По-скоро го ползват за оправдание за своите користни цели.Иначе, много добра статия, интересен поглед и сравнения. Видно и съвсем логично е, че Русия подкрепя и ще подкрепя авторитарни лидери на ресурсно ориентирани икономики. Въпросът е защо САЩ така мътят водата постоянно в тези райони? Ясни са няколко причини: 1) За пари за компаниите им в оръжейния бизнес;2) За подкрепа на Израел срещу противниците им;3) За да покажат сила - който не им се подчини ще страда! Искат да подчинят лидерите на съответни страни да са "послушковци" - мисля, че затова махнаха Садам. Явно по някое време се е опънал и решил да си прави каквото си иска;4) Да мътят водите близко до Европа, за да не стане ЕС твърде силна (пример - кризата с бежанците; европейските интереси за правене на бизнес с Иран и т.н.);Някой да се сеща други причини?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 17
vzhekoff
преди 4 години
Тъкмо се чудех дали пияния ефрейтор не е писал статията, ама не бил той :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 8
mrynmryn
преди 4 години
Не, че нещо, но ние славянски братя нямаме. Българите нямат почти нищо общо със славяните, дори голяма част от руснаците нямат. Вероятно за това изказване не си виновен ти, а това, че историята ни е пренаписвана, според това кой е на власт, през втората световна бяхме арийци, после станахме славяни, по бай тошово, а истината е някъде по-средата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още