IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германското икономическо чудо наближава своя край

Икономическият гигант в Централа Европа започва да боледува и от това трябва да се притеснява целият свят

09:20 | 18.01.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Репутацията на автомобилната индустрия вече буксува заради „Дизелгейт“, който доведе до налагането на сериозни глоби на големите компании.

За момента германските автомобилни концерни ще продължат да бъдат печеливши, но те навлизат в период на епохална трансформация, подобна на прехода от CD към Spotify. 

Новите видове автомобили, които преди бяха просто момент от един фантастичен разказ, сега вече могат да се срещнат по улиците или да бъдат споделени от пътници, които повече се интересуват от мобилното приложение и цената, отколкото от конските сили на превозното средство.

Победителите от тази индустрия на бъдещето все още остават неясни. Господството на германските автомобилни гиганти вероятно ще бъде нарушено през следващите години.

Дори автомобилната индустрия в страната да се задържи над повърхността, със сигурност тя ще се нуждае от много по-малко работници, отколкото сега. Електрическите мотори имат около 200 компонента. Ново изследване показва, че Германия може да изгуби 410 хил. работни места през това десетилетие.

Дигиталната трансформация също заплашва по-широката икономика. Германия изостава по отношение на усвояването на нови бизнес модели.

В същото време САЩ и Китай се надпреварват за глобално господство по отношение на технологиите. Германия, от друга страна, гледа с нескрита параноя към сфери като изкуствения интелект (ИИ) и други високи технологии. Според скорошни проучвания едва една от четири германски компании действа достатъчно иновативно, за да оцелее в силно конкурентната международна среда. По-лошото е, че още по-малък брой компании успяват да намерят работниците с необходимите качества и умения.

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Този последен проблем е свързан с друга тревожна тенденция – намаляващата работна сила на Германия и нарастващото и застаряващо население.

През годините тази дилема изглеждаше твърде абстрактна благодарение на закъснелите ефекти на силната раждаемост след края на Втората световна война. През последното десетилетие обаче проблемът придоби друг смисъл. Ако през 1990 г. Германия разполага с четирима души в трудоспособна възраст на един пенсионер, до 2035 г. се очаква съотношението да бъде променено към двама души в трудоспособна възраст срещу един пенсионер.

Тъй като силните страни на Германия, като автомобилите, започват да губят своята тежест, давайки път на нейните слабости, Европа и светът вече трябва да се притесняват. Процъфтяващата икономика в Централна Европа „изкривява“ еврозоната и другите развити пазари със своя голям излишък. Новите проблеми, засягащи този икономически гигант, започнал да боледува, могат да имат сериозни негативни ефекти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 24 rate down comment 31
Стоян Петров
преди 4 години
Като ти гледам драсканиците, на плитичък анализ си направил плитичък коментар. Сравняваш цената на тока с тази в Русия, а защо не го направи с тази в Бангладеш? И като тока е толкова евтин в Рашата, защо икономиката и не е конкурентна? Не само немските, ами и френските, японските, а вече и китайските концерни строят фабрики където и да е. С колко вдигнаха раждаемостта Орбан и Путин в страните си въпреки парите които предлагат, та чакаш Меркел да го направи? Уж си сериозен мъж, пък плитичък коментар?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 3
Ruddy
преди 4 години
И как излишъка прави една държава болна,за съжаление не можах да разбера!Много странно,как изобщо човек може да си помисли,че излишъка(на който е наблегнал автора)изобщо може да бъде нещо лошо?Аз ли съм невеж по въпроса или истината е както в повечето случаи, много на дълбоко?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 47 rate down comment 20
Императорът
преди 4 години
Плитичък анализ, защото авторът явно го е срам да посочи основните фактори за.Например защо не се споменава, че Германия плаща най-скъпият ток - 30 евроцента на киловат? как това е свързано с т.нар. "ВЕИ", които уж произвеждат половината електроенергия в Германия? За сравнение - в Русия цената на токът е 7 американски цента !!! Където енергията е скъпа, страдат хората, страда и индустрията.Автомобилната промишленост стана жертва на терора на собствената си държава - Германия се опитва да умори от глад кокошката, която и снасяше златни яйце - неслучайно големите немски концерни вече строят фабрики където и да е, само не и в Германия !!! Като има демографска криза - какво направи яловицата, за да увеличи раждаемостта на ГЕРМАНСКИЯТ народ? НИЩО - вместо това напълни държавата с нигъро-талибани !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още