В Унгария премиерът вече може да управлява с укази. Във Великобритания министрите разполагат с изключителна власт за задържане на хора и затваряне на границите. Премиерът на Израел закри съдилищата и започна вмешателско наблюдение на гражданите. Чили изпрати военните на обществените площади, някога окупирани от протестиращи. Боливия отложи изборите.
След като пандемията от коронавирус накара света да спре, а тревожните граждани изискват действия, лидерите по целия свят се позовават на извънредни правомощия и придобиват на практика диктаторска власт при оскъдна съпротива, пише Селам Гебрекидан за New York Times.
Правителствата и групите за права са съгласни, че тези извънредни времена изискват извънредни мерки. Държавите се нуждаят от нови правомощия, за да затворят границите си, да налагат карантини и да проследяват заразени хора. Много от тези действия са позволени от международните правила, твърдят специалисти по конституционно право.
Но критиците казват, че някои правителства използват здравната криза като прикритие, за да придобият нови правомощия, които нямат много общо с епидемията, като съществуват малко защитни механизми, които да гарантират, че с тях няма да бъде злоупотребено.
Извънредните закони бързо намират почва сред широк кръг политически системи - в авторитарни държави като Йордания, колебливи демокрации като Унгария и традиционни такива като Великобритания. А и има малко разпоредби, които да гарантират, че правомощията ще бъдат отменени, след като заплахата премине.
„Можем да станем свидетели на паралелна епидемия от авторитарни и репресивни мерки, които да последват непосредствено след здравна епидемия“, казва Фионуала Ни Аолайн, специален докладчик на ООН за борбата с тероризма и правата на човека.
Тъй като новите закони разширяват държавния надзор, позволяват на правителствата да задържат хората за неопределено време и нарушават свободата на събиране и изразяване на мнение, те могат да оформят гражданския живот, политиката и икономиката за десетилетия напред.
Пандемията вече предефинира нормите. Вмешателските системи за наблюдение в Южна Корея и Сингапур, които при нормални обстоятелства биха предизвикали порицание, бяха похвалени за забавянето на инфекциите. Правителствата, които първоначално критикуваха Китай заради това, че поставя милиони свои граждани под блокада, след това последваха неговия пример.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест


преди 6 години Мерките които иначе биха предизвикали възмущение, бяха похвалени..."Ето така си отиват демокрацията и свободата - с ръкопляскания".(цитат от Междузвездни войни) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да бееее. То щото и либералите не искат точно същото. Тотална власт и контрол.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години *** пав е бил баща ти .... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Унгария-колеблива демокрация????Това може да го роди само промит мозък с либерастка пропаганда.В Унгария има честни и свободни избори от 1990г насам-вече 30 години.Какво й е колебливото на тази демокрация?Това,че унгарците избират Орбан си е тяхно право.Уж либерастите са за демокрация,ама само ако им е изгодна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години *** упавия Кханс пак се изцепи. от 40 години трудов стаж имам 12 години в армията. всичко друго е робски инженерски труд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години *** упавия Кханс пак се изцепи. от 40 години трудов стаж имам 12 години в армията. всичко друго е робски инженерски труд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ами ние си го правим. Гледах няколко брифинга в които войнстващи журналистки искаха затягане на ограниченията. Защо? Надали биха го обяснили освен с "нашите деца могат да ". И така, стъпка по стъпка, С НАЙ-ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ вървим към собствения ад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години свърши келепира, господа либерали. вече трябва да се работи!---...каза бившия военнен, лежал, пардон... работил цял живот на бюджетна заплата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години моделът на САЩ, Великобритания, Бразилия, може би Унгария, Полша и други, няма нищо ама нищо общо с моделите в китай, русия и турция. това е само в мокрите сънища на нищоправците, тези дето намазват от всяка конференцийка, симпозиумче, конгресче, международна програмка, единен свят, затопляния. сега няма да ги има вече и ще трябва да се работи. всеки да произвежда каквото може. и това е ужас за тълпите препълнили най-различни офиси и джиткащи цял ден по нета.свърши келепира, господа либерали. вече трябва да се работи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сбъдват се мокрите сънища на почитателите на руския, китайския и турския модел. При всички положения, либерализмът вече е мъртъв. Историята ни учи, че успее ли властта да се докопа до пълен контрол над населението, тя повече няма да иска да го пусне. Надявам се да ви хареса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар