Веригите за доставки някога бяха изучавани само от истински маниаци с интерес към езотерични теми като компютъризацията на товарителниците. Или бяха зачеквани от коментатори в обширно разглеждане на марша на глобализацията на места като Световния икономически форум в Давос.
Миналата година обаче темата стана масова, тъй като десетки кораби бяха блокирани пред пристанищата на Лос Анджелис и Лонг Бийч, а автомобилната индустрия изпитваше недостиг на полупроводници, пише Алън Бийти за Financial Times.
Фактът, че тези смущения във веригата за доставки дойдоха по време на пандемията от коронавирус - и след години на търговско напрежение, особено между САЩ и Китай - насърчи вярата в уязвимостта на глобализацията към външни шокове. Изглеждаше като разрива в нашата глобална търговска система, който толкова много хора бяха предвиждали толкова дълго.
Политиците, които винаги са били подозрителни към глобализацията, надушиха възможността и се захванаха с различни планове за насърчаване на приближаването на веригите за доставки, връщането им у дома или изграждането им само с политически съюзници.
Но ако погледнем по-отблизо, причините за проблемите с веригите за доставки през 2021 г. (все още продължаващи) - и политическите уроци, които трябва да бъдат извлечени от тях - изглеждат различни. Това, което видяхме досега, далеч не е резултат от шокове в предлагането, свързани с пандемията, а много повече прилича на масивно възобновяване на търсенето, докато глобалната икономика се възстановява от ковид шока от 2020 г.
По-конкретно, има голяма промяна към закупуване на дълготрайни потребителски стоки, тъй като отложеното търсене на тези стоки след година или повече на локдауни излезе на преден план - и предизвика скока в търговията.
Какви са доказателствата? Ами, ако смущенията бяха свързани с шокове от страна на предлагането, тогава можеше да очакваме голям спад в самата търговия. Също така бихме очаквали някои правдоподобни причинно-следствени връзки, като превозът на товари или самите пристанища да бъдат блокирани поради липса на работници, предизвикана от ковид. Всъщност не видяхме много от това.
Много затруднените пристанища по западното крайбрежие на САЩ обработват рекордни количества товари. Корабните линии и производителите се оплакаха от някои проблеми - и несъмнено е имало проблеми със затварянето на фабрики в Азия поради огнища на коронавирус сред работната сила. Но като цяло пристанищата и международната търговска система не се сринаха от недостиг на персонал.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 4 години "Изглежда вероятно много от мерките, които бяха предприети, или поне се предлагат, да доведат до повече вреда, отколкото полза"..Какво изключително заключение само!!??Невероятно,чак сега открихте че политиците смазаха предлагането на стоки и услуги с локдауни и мерки...Не знам кога ще добавите в коктейла и Централните банки,които наливаха пари до откат довличайки главоломната инфлация,която сега била видиш ли с причина...Ковид...Жалка история,още по жалкото е да си мислите че хората вярват на всичките ви глупости и лъжи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар